سلامت

آب مروارید چیست

آب مروارید کدر شدن عدسی چشم است. این منطقه ای است که معمولاً مشخص است. همانطور که این کدر شدن اتفاق می افتد، از عبور پرتوهای نور از عدسی و تمرکز بر روی شبکیه جلوگیری می کند. شبکیه یک پوشش بافتی است که به نور حساس است. در پشت چشم قرار دارد. این تیرگی زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از پروتئین‌های سازنده عدسی چشم شروع به تغییر ساختار آن می‌کنند. سپس مانع بینایی شما می شود.

در مراحل اولیه، آب مروارید ممکن است مشکلی ایجاد نکند. کدر بودن ممکن است تنها قسمت کوچکی از لنز را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، آب مروارید ممکن است در طول زمان بزرگتر شود و بیشتر عدسی را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند دید را برای شما سخت تر کند. اگر نور کمتری به شبکیه چشم برسد، دیدن آن حتی سخت تر می شود. دید شما ممکن است کسل کننده و تار شود. آب مروارید نمی تواند از یک چشم به چشم دیگر سرایت کند. با این حال، بسیاری از افراد در هر دو چشم دچار آب مروارید می شوند.

آب مروارید انواع مختلفی دارد:

 • آب مروارید مرتبط با سن اکثریت آب مروارید مربوط به افزایش سن است.
 • آب مروارید مادرزادی. برخی از نوزادان با آب مروارید به دنیا می آیند. برخی از کودکان آنها را در کودکی، اغلب در هر دو چشم ایجاد می کنند. برخی از آب مرواریدهای مادرزادی بر بینایی تأثیر نمی گذارند، اما برخی دیگر تأثیری دارند و باید برداشته شوند.
 • آب مروارید ثانویه آب مروارید ثانویه معمولاً به دلیل بیماری دیگری در بدن (مانند دیابت) اتفاق می افتد. آب مروارید ثانویه نیز با مصرف استروئید مرتبط است.
 • آب مروارید تروماتیک آسیب به یک یا هر دو چشم ممکن است باعث ایجاد آب مروارید ضربه ای شود. این می تواند بلافاصله پس از تصادف یا چندین سال بعد اتفاق بیفتد

چه چیزی باعث آب مروارید می شود؟
اگرچه متخصصان به طور قطع نمی‌دانند که چه چیزی باعث آب مروارید می‌شود، اما فکر می‌کنند چندین علت ممکن است از جمله:

 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • زمان بیش از حد در نور خورشید
 • استفاده از استروئید
 • استفاده از دیورتیک های خاص
 • برخی از داروهای آرام بخش اصلی

برای بسیاری از علل احتمالی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا اثر بیماری را از اثر داروها جدا کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به آب مروارید هستند؟
عوامل خطر احتمالی عبارتند از:

1- سن بزرگترین عامل خطر برای آب مروارید است. آب مروارید مرتبط با سن ممکن است بین 40 تا 50 سالگی ایجاد شود.

2 – جایی که شما زندگی می کنید  مطالعات اخیر نشان داده است افرادی که در ارتفاعات زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید هستند.

3 – قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید  افرادی که زمان بیشتری را زیر نور خورشید می گذرانند ممکن است زودتر از دیگران به آب مروارید مبتلا شوند.

علائم آب مروارید چیست؟
موارد زیر شایع ترین علائم آب مروارید هستند. با این حال، هر فردی ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دید ابری یا تاری
 • نورها بیش از حد روشن هستند و/یا تابش خیره کننده یا هاله ای از خود ایجاد می کنند
 • دید در شب ضعیف
 • دید چندگانه (دوگانه).
 • رنگ ها محو شده اند
 • افزایش نزدیک بینی، افزایش نیاز به تعویض نسخه عینک
 • تحریف بینایی در هر دو چشم

اغلب در مراحل اولیه بیماری، ممکن است هیچ تغییری در بینایی خود مشاهده نکنید. از آنجایی که آب مروارید به کندی رشد می کند، بینایی شما به آرامی بدتر می شود. برخی از آب مرواریدها همچنین می توانند باعث شوند که دید نزدیک شما برای مدت کوتاهی بهتر شود. اما بینایی شما احتمالاً با رشد آب مروارید بدتر می شود. علائم آب مروارید ممکن است شبیه سایر بیماری های چشمی باشد.

آب مروارید چگونه تشخیص داده می شود؟
علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه چشم، آزمایش‌هایی برای تشخیص آب مروارید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تست حدت بینایی. تست نمودار چشمی رایج که توانایی بینایی را در فواصل مختلف اندازه گیری می کند.
 • گشاد شدن مردمک. مردمک چشم با قطره های چشمی باز می شود تا شبکیه چشم از نزدیک بررسی شود.
 • علاوه بر این، آزمایش‌های دیگری ممکن است انجام شود تا به متخصص مراقبت از چشم شما کمک کند تا در مورد سلامت و ساختار چشم شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

آب مروارید چگونه درمان می شود؟
ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بهترین درمان را برای شما بر اساس موارد زیر تعیین می کند:

 1. سن شما
 2. سلامت کلی و سابقه پزشکی شما
 3. چقدر مریض هستی
 4. چقدر خوب می‌توانید با داروها، رویه‌ها یا درمان‌های خاص مقابله کنید
 5. انتظار می رود این وضعیت چقدر طول بکشد
 6. نظر یا ترجیح شما

علائم آب مروارید گاهی شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی است. همیشه برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.

در مراحل اولیه، از دست دادن بینایی ناشی از آب مروارید ممکن است با استفاده از عینک های مختلف، ذره بین یا نورهای قوی تر کمک شود. هنگامی که این اقدامات دیگر مفید نیستند، جراحی تنها درمان موثر موجود است. آب مروارید تنها زمانی باید از بین برود که از دست دادن بینایی در فعالیت های روزمره شما مانند رانندگی، مطالعه یا تماشای تلویزیون مانع شود. شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی چشم خود می توانید با هم این تصمیم را بگیرید.

عمل جراحی آب مروارید
جراحی آب مروارید یکی از رایج ترین جراحی هاست. همچنین یکی از ایمن ترین و موثرترین است. جراحی شامل تعویض لنز کدر با یک لنز جدید است. اگر آب مروارید در هر دو چشم دارید، معمولاً به طور همزمان خارج نمی شوند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی چشم شما باید جراحی را روی هر چشم جداگانه انجام دهد.

عوارض آب مروارید چیست؟
با گذشت زمان، آب مروارید به بینایی شما آسیب می رساند. جراحی آب مروارید می تواند بینایی شما را بازگرداند. با این حال، یک عارضه احتمالی جراحی آب مروارید، «بعد از آب مروارید» است. “بعد از آب مروارید” زمانی اتفاق می افتد که بخشی از عدسی طبیعی که عمداً در طی جراحی آب مروارید خارج نشده است، کدر شده و بینایی شما را تار می کند. برخلاف آب مروارید، “بعد از آب مروارید” را می توان با روشی به نام کپسولوتومی لیزر YAG درمان کرد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از یک پرتو لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک در غشای کدر پشت لنز استفاده می کند تا نور از آن عبور کند. آب مروارید ممکن است ماه ها یا حتی سال ها پس از جراحی آب مروارید ایجاد شود.

نکات کلیدی در مورد آب مروارید
آب مروارید کدر شدن عدسی چشم است.

با ایجاد آب مروارید، بینایی شما ممکن است تار، تار یا نامشخص شود.

ممکن است هاله اطراف چراغ ها، دید چندگانه و دید ضعیف در شب را تجربه کنید. رنگ ها ممکن است کم رنگ به نظر برسند.

در مراحل اولیه، از دست دادن بینایی ناشی از آب مروارید ممکن است با استفاده از عینک های مختلف، ذره بین یا نورهای قوی تر کمک شود.

در نهایت، ممکن است برای رفع اختلال بینایی شما به جراحی آب مروارید نیاز باشد.

جراحی آب مروارید یکی از ایمن ترین و موثرترین عمل هاست.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *