سلامت

آنتی بیوتیک مناسب برای آبسه دندان چیست؟

آیا درباره آنتی بیوتیک مناسب برای درمان آبسه دندان اطلاعاتی دارید؟ معمولا آنتی بیوتیک های پنی سیلین و آموکسی سیلین جهت درمان عفونت و آبسه دندان مصرف می شوند.

توضیحاتی درباره آبسه دندان

هنگامی که باکتری های بیماریزا وارد محیط دندان و یا لثه اطراف دندان شوند، موجب ایجاد عفونت و آبسه دندان می گردند. وجود عفونت باکتریایی در لثه و دندان، باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده، در نتیجه التهاب، چرک و تورم دندان ایجاد می شود. چرک اطراف دندان دارای باکتری ها، گلبول های سفید و بافت های مرده می باشد.

اگر عفونت باکتریایی دندان به موقع درمان نشود، باعث بروز آبسه دندان می شود. برای درمان آبسه معمولا دندانپزشک از روش تخلیه و یا مصرف داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کند. در موارد شدیدتر دندانپزشک توصیه می کند تا دندان آسیب دیده کشیده شود.

برخی از درمان های خانگی آبسه دندان می تواند برای مدت زمان کوتاهی، موجب کاهش درد و التهاب دندان شود، اما نمی توانند یک روش درمان قطعی برای مشکل دندان باشند. تا قبل از مراجعه به دندانپزشک می توانید برای کاهش التهاب و درد دندان، از آب گل داوودی، سیر، زنجبیل و میخک استفاده کنید. توجه داشته باشید برای جلوگیری از بروز آبسه و گسترش عفونت به مغز، باید روش های درمان تخصصی دندانپزشکی انجام شود.

برای کاهش درد و التهاب دندان تا قبل از مراجعه به دندانپزشک می توانید از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن و ایبوپذوفن استفاده کنید. داروهای آنتی بیوتیک فقط با نسخه پزشک تحویل داده می شوند. برای کاهش درد و ناراحتی دندان خود می توانید دهان خود را با محلول آب گرم و نمک شستشو دهید.  

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک از خانواده پنی سیلین ها،  آموکسی سیلین  و آمپی سیلین ها، برای درمان آبسه دندان کاربرد دارند. به ندرت ممکن است برای درمان آبسه از روش تزریق وریدی آنتی بیوتیک ها و یا جراحی استفاده شود. داروهای تسکین دهنده درد همراه با مصرف آنتی بیوتیک برای کاهش درد استفاده می شوند.

علائم عفونت دندان

نشانه های آبسه دندان و یا ایجاد عفونت دندان به میزان شدت عفونت بستگی دارد.

 • درد ضربان دار دندان
 • تب
 • حساسیت به سردی و گرمی
 • ایجاد بوی بد دهان
 • تغییر رنگ دندان ها
 • تورم و التهاب فک، گونه ها و گردن
 • دشواری در بلع غذا

عوامل موثر بر ایجاد آبسه دندان

آبسه دندان می تواند باعث ایجاد التهاب و تورم لثه و دندان شود که بسیار آزاردهنده می باشد.

 • رعایت نکردن بهداشت صحیح دهان و دندان
 • داشتن رژیم غذایی نامناسب
 • پوسیدگی دندان
 • آسیب های دندان و جراحت های وارد شده
 • انجام اقدامات قبلی دندانپزشکی

درمان آبسه دندان

اگر درمان آبسه دندان به موقع انجام نشود، می تواند مشکلات مغزی ایجاد کند. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت دندان بسیار موثر هستند. در برخی موارد دندانپزشک برای درمان آبسه، فقط تخلیه آبسه را انجام داده و آنتی بیوتیک تجویز نمی کند.

دندانپزشک در برخی موارد برای درمان آبسه دندان، از عصب کشی دندان و یا  روش کشیدن دندان عفونی استفاده می کند. استفاده از آنتی بیوتیک زمانی که عفونت دندان خیلی شدید باشد و یا عفونت، گسترش زیادی یافته باشد و یا بدن بیمار دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد، توصیه می شود.

از عواقب عدم درمان به موقع آبسه دندان می توان به ایجاد مشکلات مغزی و بروز بیماری پریودنتال یا عفونت شدید لثه اشاره کرد. بیماری پریودنتال می تواند باعث از بین رفتن لثه و استخوان فک شود.

داروهای آنتی بیوتیک مناسب برای درمان آبسه دندان

نوع داروی های آنتی بیوتیک تجویز شده بستگی به نوع باکتری ایجاد کننده عفونت دارد. باید توجه داشته باشید برای درمان عفونت دندان باید داروهای تجویز شده به طور منظم و کامل مصرف شوند. اگر دوره درمان عفونت با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک کامل نشود، باعث مقاوم شدن باکتری ها به داروی آنتی بیوتیک مصرف شده می گردد.

بهترین آنتی بیوتیک برای درمان آبسه دندان  که توسط اکثر دندانپزشکان تجویز می شود، آنتی بیوتیک های دسته پنی سیلین، مترونیدازول، اریترومایسین و کلیندامایسین ها می باشند.

 

پنی سیلین و آموکسی سیلین

رایج ترین آنتی بیوتیک مورد استفاده برای درمان آبسه دندان، داروهای آنتی بیوتیک آموکسی سیلین و پنی سیلین می باشند. اولین انتخاب بسیاری از دندانپزشکان برای درمان عفونت های دندان این نوع از داروهای انتی بیوتیک بسیار موثر می باشند. پنی سیلین ها برای درمان عفونت گوش، لثه و دندان کاربرد دارند. در صورت مشاهده عوارض جانبی مانند سرگیجه، سردرد، تنفس سریع، کهیر، تورم و تب،  حتما  با پزشک مشورت کنید.

آموکسی سیلین کلاوولانات

در موارد شدیدتر عفونت دندان ممکن است دندانپزشک از داروی آموکسی سیلین – کلاوولانات استفاده کند. این کپسول باید هر 8 ساعت یکبار استفاده شود. در صورت مشاهده عوارض جانبی مصرف این کپسول مانند ایجاد حالت تهوع و استفراغ، اسهال، خشکی دهان و زردی به دندانپزشک مراجعه کنید.

مترونیدازول

داروهای آنتی بیوتیک به نام مترونیدازول همزمان با داروهای آنتی بیوتیک دیگر برای هم افزایی تاثیر درمانی جهت درمان آبسه دندان تجویز می شود. در برخی مواقع  برای جلوگیری از گسترش عفونت به مغز همزمان از پنی سیلین و مترونیدازول استفاده می شود. استفاده از این دارو معمولا به تنهایی تجویز نمی شود.

تیکارسیلین

تیکارسیلین یکی از بهترین آنتی بیوتیک های تجویز شده برای درمان آبسه دندان است. مصرف این آنتی بیوتیک برای درمان عفونت لثه، دندان، مشکلات پوست، مشکلات ادراری، و عفونت استخوان تجویز می شود. در صورت مشاهده عوارض جانبی اسهال، حالت تهوع و تورم در محل تزریق، به پزشک اطلاع دهید.

کلیندامایسین و اریترومایسین

کسانی که حساسیت به مصرف داروهای آنتی بیوتیک پنی سیلین دارند، باید در زمان مراجعه به دندانپزشک  حتما این موضوع را  به اطلاع دندانپزشک برسانند. دندانپزشک در این مواقع برای درمان عفونت دندان، داروهای اریترومایسین و یا کلیندامایسین را تجویز می کند.

 اریترومایسین برای درمان عفونت گوش، گلو، سینه، لثه و آبسه دندان تجویز می شود. مقدار مجاز مصرف این دارو 1 تا 4 گرم در روز است. خانم های باردار و مادران شیرده و افراد بالاتر از 60 سال باید از این دارو با مشورت پزشک استفاده کنند. در صورت مشاهده عوارض جانبی مانند تب، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و یرقان باید مصرف اریترومایسین را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.

همچنین اگر در صورت مصرف کلیندامایسین دچار کهیر، مشکل تنفسی، تب، ورم صورت و گلو،تورم غدد، اسهال خونی و یا آبکی و واکنش های شدید پوستی شدید، حتما مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

برای درمان آبسه دندان باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. وجود درد، التهاب، تورم، حساسیت به گرما و سرما و ایجاد درد شدید در زمان وارد شدن فشار به دندان، از علائم آبسه است که باید به آنها توجه زیادی کنید. داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط دندانپزشک را به دقت و طبق دستورالعمل مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *