افزایش و کاهش وزن

آیا رژیم به تنهایی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

زیبایی اندام و کاهش وزن اصولی یکی از پرطرفدارترین اقداماتی است که این روزها افراد زیادی به دنبال آن هستند. بسیاری از افراد به دنبال رژیم های لاغری سفت و سخت هستند. اما آیا این رژیم ها به تنهایی پاسخگوی رسیدن به اندام ایده آل است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 پیشگفتار

کاهش وزن و لاغری این روزها آرزوی بسیاری از زنان و مردان جامعه است. بسیاری از افراد به دنبال راهی برای سریع تر لاغر شدن هستند، بدون آنکه بخواهند به سلامت جسمی شان توجهی داشته باشند. بسیاری از افراد برای لاغری رژیم های غذایی و بسیاری دیگر ورزش های سخت را انتخاب می کنند. در این میان بعضی ها نیز از قرص ها و داروهای لاغری استفاده می کنند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا کم خوری و رژیم لاغری به تنهایی باعث کاهش وزن می شود یا خیر؟ در این بخش قصد داریم به بررسی کامل این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

آیا رژیم غذایی تاثیر شگفت انگیزی در لاغری و کاهش وزن دارد؟

در حالی که کاهش وزن برای بسیاری از افراد یک رویای دست نیافتنی است، بعضی دیگر به رژیم های لاغری روی می آورند و با کم خوری و حذف بسیاری از مواد غذایی برای لاغر شدن اقدام می کنند. در نظر اول شاید این کار باعث کم شدن وزن شود، اما موضوعی که اهمیت دارد، ماندگاری و پایدار بودن لاغری است. بسیاری از رژیم های لاغری تنها دارای اثرات کوتاه مدت هستند و این موضوع اصلا فایده ای ندارد.

هیچ کسی نمی تواند تمام عمرش را رژیم بگیرد و از خوردن غذاها و مواد غذایی مورد علاقه اش صرف نظر کند. بنابراین سعی کنید برای کاهش وزن یک روش اصولی و ماندگار انتخاب کنید. کسانی که چربی ها را عامل اصلی اضافه وزن خود می دانند، قطعا اولین فاکتوری که از سبد غذایی شان حذف می کنند، چربی است. اما این را به خاطر داشته باشید سوخت مورد نیاز بدن ما انسان ها چربی است و نمی توان به طور کامل آن را حذف کرد. پس سعی کنید به سمت رژیم های لاغری بروید که تاثیر ماندگار داشته باشند، نه تاثیر شگفت انگیز!

 

رژیم لاغری را زیر نظر پزشک متخصص دریافت کنید

رژیم غذایی برای لاغری و کاهش وزن خوب است یا بد؟ – بایدها و نبایدهای رژیم لاغری

کسانی که برای سلامت جسمی شان ارزش و اهمیت زیادی قائل هستند، قطعا قبل از هر گونه اقدام برای لاغری و کاهش وزن این سوال را از خود می پرسند که آیا رژیم لاغری خوب است یا بد؟ در این بخش می خواهیم به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم. زیرا در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد و هر کدام از آنها به نوبه خود چالش برانگیز هستند.

به طور کلی این را در نظر داشته باشید که هر گونه رژیم لاغری و کاهش وزن، برای بدن نوعی شوک محسوب می شود. به همین علت شما باید یک سری نکات مهم را در رژیم اصولی برای کاهش وزن رعایت کنید. اولین و مهمترین موضوعی که باید در نظر بگیرید این است که اگر بیماری زمینه ای دارید و یا به مشکل خاصی مبتلا هستید، حتما قبل از اقدام به لاغری این موضوع را با پزشک خود در نظر بگیرید. همیشه اول سلامت بدنتان را اولویت قرار دهید و پس از آن به زیبایی اندام فکر کنید.

مورد بعدی اینکه رژیم لاغری باید اصولی باشد و کاملا مطابق با نوع نیاز بدنتان تنظیم و طراحی شود. بهتر است تا قبل از اقدام به دریافت رژیم لاغری و کاهش وزن چکاپ کامل دهید تا به طور دقیق وضعیت بدنی شما بررسی شود. در صورتی که بیماری یا کمبود ویتامینی دارید، ابتدا باید درمان شوید.

در رژیم کاهش وزن خوب و اصولی هیچ نوع ماده غذایی حذف نمی شود. بلکه فقط این مواد خوراکی مضر مانند نوشابه، سس مایونز و… هستند که باید از سبد غذایی شما حذف شوند. به همین علت حذف چربی ها و یا گروه خاصی از مواد غذایی کاملا کار اشتباهی است.

بایدها و نبایدهای رژیم لاغری را رعایت کنید

رژیم لاغری و کاهش وزن باید کاملا زیر نظر کارشناس تغذیه یا پزشک متخصص باشد. کسانی که خودسرانه برای رژیم گرفتن اقدام می کنند به نتیجه مطلوبی نمی رسند. بنابراین حتما برای دریافت رژیم غذایی اصولی باید شرایط بدنی شما در نظر گرفته شود و رژیم زیر نظر کارشناس تغذیه باشد.

در صورتی که تمام موارد مهمی که در بالا به آن اشاره کردیم، انجام شود می توان گفت رژیم لاغری اقدام خوبی برای کاهش وزن است. اما در صورتی که خلاف این موضوع باشد، برای بدن عوارض و پیامدهای منفی بسیار زیادی خواهد داشت.

آیا رژیم لاغری به تنهایی ما را به نتیجه مطلوب می رساند؟

حال که با بایدها و نبایدهای رژیم لاغری آشنا شدید، قطعا این سوال برایتان مطرح می شود که آیا تنها با رژیم گرفتن به نتیجه می رسیم یا خیر؟ اگر بخواهیم در یک کلام و به طور خلاصه به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم خیر! کسانی که تنها به رژیم لاغری اکتفا می کنند، هرگز به نتیجه مطلوب و ماندگار نمی رسند. همانطور که میدانید بدن ما انسان ها باید سوخت و ساز کافی داشته باشد. کسانی که بی تحرک هستند و صرفا رژیم غذایی را برای لاغری و کاهش وزن معیار قرار می دهند، از نتیجه مطلوب و ماندگار برخوردار نمی شوند.

یکی از شروط اصلی و اولیه لاغری و کاهش وزن، تنظیم متابولیسم بدن است. در صورتی که بی تحرک یا کم تحرک باشید، متابولیسم بدن تنظیم نمی شود و این موضوع باعث اختلال در کاهش وزن اصولی می شود. حتی ممکن است پس از مدتی دوباره به فرم اولیه خود و یا بدتر از آن بازگردید. بنابراین رژیم لاغری در صورتی به نتیجه می رسد که در کنار آن فعالیت بدنی نیز وجود داشته باشد.

 

ورزش و رژیم مکمل یکدیگر هستند

اگر بنا به هر دلیلی نمی توانید ورزش کنید و یا نمی توانید تحرک داشته باشید، باید این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید تا در نوع رژیم غذایی شما تجدید نظر کند. اما بهتر است که دست کم در هفته 3 الی 4 روز را به پیاده روی و انجام فعالیت های هوازی اختصاص دهید. همچنین اگر برایتان مقدور است می توانید فعالیت ورزشی دلخواهتان را شروع کنید تا از این طریق متابولیسم بدنتان را تنظیم کنید. زمانی که شما در کنار رژیم لاغری و کاهش وزن تحرک و فعالیت مناسبی داشته باشید، قطعا می توانید در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه دلخواه برسید. مهمترین مزیت این روش لاغری، ماندگار بودن و پایدار بودن آن است.

کسانی که در کنار رژیم لاغری، از فعالیت های بدنی و ورزشی نیز کمک می کنند، مانع تجمع چربی و گلوکز در بدنشان می شوند. زیرا طی فعالیت ورزشی، چربی ها و گلوکزها سوزانده می شوند و این موضوع می تواند به موفقیت در لاغری کمک زیادی کند. به خاطر داشته باشید بدن برای فعالیت به سوخت نیاز دارد و این سوخت را از چربی ها و گلوکزها دریافت می کند. یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل چاقی و اضافه وزن نیز همین تجمع چربی و گلوکز در بدن است. پس بهتر است تا شما برای لاغری هم از رژیم غذایی و هم از ورزش کردن کمک بگیرید. زیرا این دو مکمل یکدیگر هستند و هرگز یکی از آنها به تنهایی برای لاغری اکتفا نمی کند.

چه مدت باید رژیم بگیریم تا لاغر شویم؟

قطعا رژیم لاغری و کاهش وزن سختی های خاص خودش را دارد. شما باید تا مدت ها از قید خوردن بسیاری از غذاها و مواد غذایی دلخواهتان بگذرید و یا آن را به مقدار کم دریافت کنید. بنابراین ممکن است پس از مدتی خسته شوید و رژیم شکنی کنید. اگر می خواهید به وزن و اندام ایده آل برسید، باید در تصمیم خود مصمم و بااراده باشید. زیرا رژیم شکنی اوضاع را بدتر می کند و اصلا به لاغری و کاهش وزن کمکی نمی کند. با توجه به شرایط جسمی شما و همچنین مقدار اضافه وزنتان، مدت زمان رژیم برای لاغری متفاوت خواهد بود. اما این را در نظر داشته باشید که در یک رژیم اصولی شما تنها مجاز هستید که هفته ای نیم الی یک کیلو وزن کم کنید. در صورتی که بیشتر از این مقدار وزن کم کنید، قطعا رژیم آسیب های زیادی به بدن شما وارد می کند. بنابراین سعی کنید با در نظر گرفتن این موضوع توان و استقامت تان را برای رژیم گرفتن بالا ببرید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه تعداد افرادی که می خواهند کاهش وزن داشته باشند، کم نیست ما در این بخش در خصوص لاغری اصولی توضیحاتی در اختیارتان قرار دادیم. شما می توانید با کمک رژیم های لاغری که توسط کارشناس تغذیه و یا پزشک متخصص تنظیم شده است و همچنین فعالیت ورزشی مناسب، در بازه زمانی معین وزن کم کنید و به زیبایی اندام برسید. البته باید به تمام نکات مهم برای لاغری توجه داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *