افزایش و کاهش وزن

آیا نوشیدن چای سبز برای کاهش وزن مناسب است

یکی از محصولاتی که افراد برای کاهش وزن خود از آن استفاده می کنند، مصرف چای سبز می باشد که در متن به ارائه اطلاعات بیش تری در مورد آن پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره چای سبز و کاهش وزن  

باید بیان کرد که چای سبز به تنهایی یک نوشیدنی بدون قند عالی می باشد و اگرچه جایگزینی برای یک سبک زندگی متعادل نیست، اما دارای برخی از خواص برای کاهش وزن می باشد. برخی از تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که کافئین و کاتچین ها (نوعی پلی فنول) موجود در چای سبز می تواند به کاهش وزن افراد کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید. احتمالاً به این دلیل است که میزان متابولیسم فرد را افزایش می دهد. باید بیان کرد نرخ متابولیسم و سوخت و ساز فرد تعداد کالری هایی می باشد که بدن فرد با انجام کارهای معمولی و روزمره می سوزاند.

چای سبز به خاطر دارا بودن ترکیبات غنی و منحصر به فرد آنتی اکسیدانی، دارای فواید سلامتی بسیار مؤثری در زمینه کمک به کاهش وزن می باشد. علاوه بر این، باید بیان کرد که چای سبز مدت هاست که در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها از سردرد گرفته تا بهبود زخم کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید.

باید بیان کرد که اخیراً چای سبز با کاهش وزن در ارتباط بوده است و تصور می شود که چای سبز با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کند. فرآیندهایی که به بدن اجازه می دهد غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، در مجموع به عنوان متابولیسم شناخته می شوند، چای سبز ممکن است با کمک به متابولیسم بدن برای کاهش وزن بسیار مؤثر و مفید باشد.

چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتچین می باشد که یک آنتی اکسیدان است و بر اساس تحقیقات انجام شده، هر دوی این ترکیبات می توانند متابولیسم را تسریع کنند. کاتچین می تواند به تجزیه چربی اضافی کمک کند، در حالی که هم کاتچین و هم کافئین می توانند میزان انرژی مصرفی بدن را افزایش دهند.

بر اساس یکی از بررسی های صورت گرفته در سال 2010، باید بیان کرد که مکمل های چای سبز، حاوی کاتچین و کافئین، دارای تأثیرات کوچک اما مثبتی بر کاهش وزن و هم چنین مدیریت آن می باشند. یک بررسی جدیدتر نشان می دهد که استفاده کردن از چای سبز می تواند برای کمک به تحریک کاهش وزن در افرادی که به اضافه وزنی مبتلا می باشند و یا چاق می باشند، بسیار مؤثر و مفید باشد و هم چنین نتایج حاصل از این تحقیقات نشان داده است که استفاده از این محصول، می تواند به کاهش وزن افراد کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید.

بنابراین، اگر بخواهیم به مهم ترین مزایای استفاده از چای سبز اشاره کنیم، باید بیام کنیم که استفاده از آن می تواند منجر به بهبود متابولیسم شود. به این صورت که این چای، با دارا بودن اپی گالوکاتچین گالات، می تواند به افزایش سوخت و ساز کمک کند و هم چنین منجر به چربی سوزی بعد از تمرین شود.

دیگر خاصیت استفاده از چای سبز این است که دارای خاصیت آرام بخشی می باشد و می توان آن را یک نوع نوشیدنی بسیار مؤثر پس از تمرین به حساب آورد که ضربان قلب افراد را کاهش می دهد و می توان آن را مؤثرترین نوشیدنی قابل استفاده برای افراد بعد از انجام تمرینات در نظر گرفت.

از دیگر ویژگی های استفاده از چای سبز این است که می توان آن را نوعی نوشیدنی کم کالری در نظر گرفت، افراد آگاه به تناسب اندام معمولاً در مورد رژیم غذایی خود آگاه هستند و آن ها می توانند به سراغ چای سبز بروند زیرا که یک نوشیدنی بدون قند می باشد.

دارای بودن خاصیت آنتی اکسیدانی، همان طور که ذکر شد از دیگر خاصیت استفاده از محصول مورد بررسی می باشد، به این صورت که این به فرد کمک می کند تا به مبارزه با رادیکال های آزاد ناشی از ورزش کمک کند و در نتیجه از فرد در برابر کاهش التهاب ها و دردهای عضلانی محافظت نماید.

کاهش دادن سطح کلسترول نیز از دیگر ویژگی ها و خواص استفاده از چای سبز می باشد. به این صورت که کاتچین ها، نوعی آنتی اکسیدان می باشند که در چای سبز وجود دارند و استفاده از آن می تواند منجر به کاهش سطح کلسترول برای بدن فرد شود.

حال علی رغم خواص و ویژگی های بسیار مؤثری که استفاده از چای سبز دارد، هنگام استفاده از آن، افراد باید نکاتی را رعایت کنند که در زیر به آن ها اشاره می شود:

افراد باید در جریان باشند که اگر با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند باید از نوشیدن آن  قبل از خواب و یا حوالی خواب پیشگیری کنند. به خاطر این که محصول موردنظر حاوی کافئین می باشد، بنابراین، می تواند ریتم شبانه روزی فرد را مختل کند.

افراد باید از نوشیدن چای سبز در اول صبح خودداری کنند. هم چنین باید در نظر داشته باشند که نوشیدن آن با معده خالی می تواند باعث بروز مشکلات معده شود.

برخی از افراد ممکن است که به اشتباه فکر کنند که مصرف چای سبز بعد از غذا ممکن است که به هضم راحت تر غذا کمک کند، در صورتی که نوشیدن آن بعد از غذا می تواند جذب مواد مغذی را از وعده های غذایی کاهش دهد.

افراد باید هم چنین از نوشیدن چای سبز بلافاصله پس از مصرف دارو خودداری کنند چرا که ممکن است برای آن ها بسیار مضر باشد.  

کلام آخر

در این متن به بررسی چای سبز و خواص و ویژگی های آن برای کاهش وزن پرداخته شده است و باید بیان شود که در صورتی که افراد چای سبز را برای کاهش وزن می نوشند بهتر است که برای اثربخشی بهتر به آن عسل، لیمو، برگ نعناع و هم چنین دارچین و زنجبیل نیز اضافه نمایند و آن را مفیدتر کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *