مادر و کودک

ارائه راهکارهایی برای افزایش خلاقیت کودک

ارائه راهکارهایی برای افزایش خلاقیت کودک ، این که ما از خود سئوال کنیم چگونه می توانیم فرزندی خلاق داشته باشیم یک امر طبیعی است و اکثر والدین نرمال حتما به این موضوع توجه دارند ودر برنامه تربیتی خود لحاظ خواهند کرد .

خلاقیت در کودکان بسیار بالاست و نسبت به عوامل مختلف از جمله ژنتیک  می تواند متفاوت باشد اما اینموضوع چیزی نیست که نگران آن باشیم و با بالا رفتن سطح علمی بحث روانشانسی کودک و روانشناسی تربیتی بازی ها و کلاسهای مختلفی برای ارزیابی استعداد کودکانمان هستند 

باید ابتدا تعریفی از خلاقیت داشته باشیم وآن را در مسیر رشدکودک قرار دهیم در زیر ما تلاش کرده ایم در این زمینه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم 

آنچه ما به عنوان دنیای بزرگسالی درک می کنیم حاصل تربیت کودکی ما است. هرچه والدین به آموزش های دوران کودکی فرزندان خود بیشتر بها دهند، فرد در بزرگسالی با تنش های کمتری دست و پنجه نرم خواهد کرد. یکی از عوامل مهمی که باید در تربیت کودک مورد توجه قرار گیرد، خلاقیت است. خلاقیت کودک موجب آشنایی کودک با دنیای درون و غرایز ذاتی خود می شود.

آنچه ما به عنوان دنیای بزرگسالی درک می کنیم حاصل تربیت کودکی ما است. هرچه والدین به آموزش های دوران کودکی فرزندان خود بیشتر بها دهند، فرد در بزرگسالی با تنش های کمتری دست و پنجه نرم خواهد کرد. یکی از عوامل مهمی که باید در تربیت کودک مورد توجه قرار گیرد، خلاقیت است. خلاقیت کودک موجب آشنایی کودک با دنیای درون و غرایز ذاتی خود می شود. آنها با کمک خلاقیت ذهن از همان کودکی حل مسائل را یاد می گیرند. این امر در بزرگسالی علاوه بر ابتکار عمل سبب کاهش استرس و افزایش آرامش درونی آنها می شود.

 

راه های افزایش خلاقیت کودک

اهمیت دادن به خلاقیت کودک سبب می شود که کودک ما در بزرگسالی یک گام از همسالانش جلوتر باشد. همانطور که سلامت جسمی کودک دارای اهمیت است، سلامت روحی نیز بسیار مهم است بنابراین با بکارگیری نکات زیر می توان با افزایش خلاقیت کودک سلامت روح او را تضمین کرد:

  • به کودک خود اعتماد به نفس دهید. شما لازم است که شنونده خوبی برای تخیلات کودکتان باشید. پا به پای کودک تان در دنیای رویاهایش گام بردارید تا اعتماد به نفس و حس امنیت به بخش لاینفک شخصیت او تبدیل شود.

 

  • خلاقیت کودک حاصل بی نظمی های محیط است. همه ی مخترعین در راستای نظم بخشیدن به جهان اطراف اقدام به ثبت اختراع کرده اند. خلاقیت کودک شما در اولویت بالاتری از نظم محیط اطراف قرار دارد پس استعداد کودک تان را فدای مسائل کوچک نکنید.

  • با فرزند خود بازی کنید و به او اجازه صدور قوانین بازی را دهید. بگذارید شرایط بازی را متصور شود و برای مسائل مختلف راهکار ارائه دهد. گاهی می توانید با ایجاد یک شرایط بحرانی فرضی ابتکار عمل کودکتان را افزایش دهید. بهتر است تمامی آموزش ها در قالب بازی داده شود.

 

  • بازی های فکری، کاردستی، همکاری و …. همگی از جمله عوامل دیگری است که حس خلاقیت کودک را افزایش می دهد. بهتر است ساخت کاردستی و یا انجام بازی های فکری مرحله به مرحله مشکل تر شود. نباید در این مسیر به کودک استرسی وارد شود. به او اجازه خطا دهید و به گونه ای رفتار نکنید که او احساس نادانی کند. هدف از این بازی ها فقط افزایش خلاقیت کودک است پس آن را به وسیله سرکوب او تبدیل نکنید. جایزه بعد از اتمام هر مرحله فراموش نشود.

 

  • رنگ ها را به آنها معرفی کنید و بگذارید در دنیای رنگ ها غرق شوند. بر روی دیوار کاغذ نصب کنید و از او بخواهید بر روی دیوار نقاشی بکشد. بعد از هر نقاشی از کودک تان بخواهید داستان نقاشیش را برای شما تعریف کند.

 

  • موسیقی، رقص و … خوراک روح کودک برای افزایش خلاقیت و ابتکار عمل است.

 

  • به سوالات کودکانتان با آرامش جواب دهید. در صورتی که جواب سوال را نمی دانید با او صادقانه رفتار کنید و با هم به دنبال پاسخ بروید. او باید بداند ندانستن عیب نیست.

 

  • برای کودک خود داستان های گوناگون بخوانید. بگذارید خود را به جای شخصیت های متفاوت متصور شود. از او در مورد داستان سوال بپرسید و بخواهید انتهای داستان را مطابق با میل خود تغییر دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *