بدنسازی

اهمیت مکمل بدنسازی در مسابقات حرفه ای

آیا درباره مکمل بدنسازی اطلاعاتی دارید؟ ورزشکاران حرفه ای برای تامین مواد غذایی مورد نیاز خود باید از مکمل استفاده کنند تا به سلامتی آنها آسیبی نرسد.

توضیحاتی درباره مکمل بدنسازی

انجام تمرینات ورزشی در سطح حرفه ای نیازمند داشتن رژیم غذایی سالم به همراه مصرف مکمل بدنسازی می باشد. البته با رعایت رژیم غذایی مناسب می توان عضله سازی کرد اما برای کسانی که قصد انجام مسابقات ورزشی در سطح قهرمانی را در سر دارند، نیاز است از مکمل استفاده شود. ورزشکاران برای به حداکثر رساندن ذخیره پروتئین و ریز مغذی ها، جهت بهبود ریکاوری عضلات و افزایش عضله سازی، باید از مکمل های مناسب  برای بدنسازی استفاده کنند.

استفاده از مکمل بدنسازی باید بعد از سن 18 سالگی انجام شود. در افراد بزرگسال سطح هورمون های بدن کاهش یافته و مواد غذایی به خوبی جذب بدن نمی شوند. به همین دلیل ورزشکاران باید از مکمل استفاده کنند. البته مصرف مولتی ویتامین در سنین مختلف جایز است و باید با اجازه پزشک استفاده شود.

مکمل بدنسازی

انواع مختلف مکمل بدنسازی برای ورزشکاران حرفه ای

مکمل بدنسازی در انواع مختلف وجود دارد. انتخاب مکمل مناسب باید با مشورت متخصص تغذیه و مربی ورزشی انجام شود تا عوارض جانبی ایجاد نشود.

پروتئین وی

مهمترین مکمل بدنسازی برای بهبود فرایند سنتز پروتئین، مکمل پروتئین وی می باشد. پروتئین وی از شیر بدست می آید که دارای اسید آمینه های شاخه دار لوسین، ایزولوسین و والین  است. مصرف پروتئین موجب شکل گیری اندامی ورزیده و قوی در ورزشکاران می شود.  این پروتئین خیلی سریع هضم شده و موجب رشد عضلات می شود. پپتیدهای موجود در این مکمل، باعث افزایش سرعت جریان خون در عضلات می شود. در نتیجه ریکاوری عضلات سریعتر انجام می شود.

مکمل بدنسازی کازئین

یک نوع دیگر از پروتئین های شیر، کازئین است که دارای خاصیت دیر هضم می باشد. مصرف این مکمل بدنسازی قبل از خواب بسیار عالی است زیرا از بروز پدیده مخرب کاتابولیسم یا  تخریب عضلات در زمان خوابیدن جلوگیری می کند. این پروتئین خیلی آهسته ولی پیوسته در داخل معده هضم شده و خاصیت سیرکنندگی دارد.

مکمل بدنسازی کازئین برای افزایش حجم عضلانی کاربرد دارد. ترکیب پرتئین وی و کازئین برای بهبود سنتز عضلات فوق العاده است. بهترین زمان مصرف این مکمل صبح بعد از انجام تمرین ورزشی و شب قبل از خواب است. میزان مصرف پروتئین در ورزشکاران حرفه ای حدود 5/1 تا 2 گرم به ازای هر یک کیلوگرم وزن در روز می باشد.

کراتین

مکمل بدنسازی کراتین با ترکیبات عالی خود مانند اسید آمینه های آرژنین، متیونین و گلیسین موجب افزایش وزن و قدرت ورزشکاران می شود. کراتین در مواد غذایی مانند گوشت و ماهی به وفور وجود دارد. افراد عادی می توانند کراتین مورد نیاز خود را از این طریق تامین کنند. اما ورزشکاران برای افزایش قدرت عضلانی و افزایش فعالیت عضلات، باید از مکمل کراتین استفاده کنند.

ورزشکارانی که تمرین های تکرار شونده در باشگاه انجام می دهند،  با مصرف مکمل کراتین می توانند خیلی سریع انرژی مورد نیاز عضلات را تامین کنند. فراهم شدن انرژی مورد نیاز  برای انجام تمرینات ورزشی با وزنه ثابت، باعث افزایش حجم و قدرت عضلات ورزشکار در بلند مدت می شود. کراتین موجب کشیدن آب به داخل عضلات می شود. میزان مصرف کراتین در دوره بارگیری در 5 روز شروع مصرف، در هر روز 20 گرم است. اما بعد از گذشت این دوره، میزان مصرف 5 گرم در روز است.

مکمل اسید آمینه های شاخه دار

مکمل بدنسازی اسید آمینه های شاخه دار شامل آمینو اسیدهای لوسین، ایزولوسین و والین می باشد. کسانی که تمرینات حرفه ای انجام می دهند، از این مکمل بیشتر استفاده می کنند.  اسید آمینه های شاخه دار باعث افزایش سرعت ریکاروری عضلات می شوند.  این اسید آمینه ها جهت ترمیم عضلانی و ساخت عضلات بسیار موثر هستند. اسید آمینه لوسین مهمتر از سایر اسید آمینه ها می باشد و به تنهایی باعث تحریک سنتز عضلات و جلوگیری از تخریب عضلانی می شود.

اما ترکیب این سه اسید آمینه در این مکمل بدنسازی، موجب افزایش رشد عضلات، افزایش انرژی در زمان انجام تمرینات ورزشی، کاهش درد تاخیری عضلانی و کنترل ترشح هورمون کورتیزول می شود. سطح هورمون کورتیزول در اثر استرس افزایش یافته و  باعث تخریب عضلات می شود.  بهترین زمان مصرف این مکمل قبل  و حین تمرین می باشد.

مکمل بدنسازی گلوتامین

گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری می باشد که بدن توانایی ساخت آن را دارد.  مکمل بدنسازی گلوتامین در بهبود عملکرد عضلات، نقش مهمی را ایفا می کند. ماهیچه های اسکلتی دارای 60 درصد گلوتامین و سایر اعضای بدن دارای 20 درصد گلوتامین می باشند. گلوتامین با بالا بردن سطح لوسین در فیبرهای عضلانی، موجب افزایش رشد عضلات می شود. این مکمل موجب تقویت سیستم ایمنی می گردد. گلوتامین از بروز پدیده تخریب عضلانی جلوگیری می کند.

اگر گلوتامین قبل از انجام تمرین ورزشی مصرف شود، می تواند از بروز خستگی زودرس در حین انجام تمرین جلوگیری کند.  این مکمل باعث کاهش بافت های چربی بدن می شود زیرا در زمان استراحت و انجام تمرین به تامین انرژی و چربی سوزی کمک می کند. میزان مصرف این مکمل باید در هر روز بین 5 الی 15 گرم باشد. زمان مناسب برای مصرف این مکمل، صبح ها قبل و بعد از انجام تمرین ورزشی و شب ها قبل از خوابیدن می باشد. مصرف 5 گرم از گلوتامین قبل از خواب موجب افزایش تولید هورمون رشد می شود.

مکمل بتا آلانین

مکمل بدنسازی بتا آلانین باعث ایجاد تعادل سطح PH خون می شود. این مکمل موجب افزایش قدرت عضلات در زمان انجام تمرینات ورزشی هوازی می شود. با مصرف این مکمل می توانید شدت تمرینات ورزشی را افزایش داده و وزنه های سنگین تر  بزنید. این مکمل موجب کاهش خستگی و بهبود قدرت انقباضی عضلات می شود. میزان مصرف مکمل به 1 تا 2 گرم در روز می رسد.

مکمل بدنسازی گینر

مکمل بدنسازی گینر موجب افزایش وزن می شود. این مکمل دارای کربوهیدرات ها، پرتئین ها، کراتین و .. است. هر چه کربوهیدرات  گینر زود جذب تر باشد، گینر مرغوب تر محسوب می شود.  گینرهایی که کربوهیدرات بیشتری نسبت به پروتئین داشته باشند، موجب افزایش وزن بیشتری می شوند ولی عضله سازی با آنها کمتر انجام می شود.  زمان مناسب برای استفاده از گینر نیم ساعت قبل از تمرین ورزشی، بعد از انجام تمرین و شب قبل از خواب است.

عوارض مکمل بدنسازی

استفاده از مکمل بدنسازی باید تحت نظر پزشک ورزشی و مربی انجام شود. دوز مصرفی مکمل را نباید خودسرانه تغییر دهید. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما به اطلاع مربی و پزشک ورزشی تیم خود برسانید تا مکمل مناسب را تجویز کنند.

  • آسیب کبدی
  • آسیب به کلیه
  • ایجاد مشکلات گوارشی مانند نفخ و درد شکم
  • اضافه وزن زیاد
  • ایجاد آلرژی و حساسیت
  • التهاب مجاری تنفسی
  • گرفتگی عضلات
  • افزایش قند و چربی خون
  • آسیب به قلب

کلام آخر

اهمیت مصرف مکمل بدنسازی برای ورزشکاران حرفه ای بر همگان آشکار است. تامین انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات ورزشی سنگین، جلوگیری از تخریب عضلات، بهبود ریکاوری عضلات و افزایش حجم و قدرت عضلات باید از مزایای مصرف مکمل های بدنسازی می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *