مادر و کودک

اهمیت مکمل های دوران بارداری چیست ؟

یک مساله بسیار مهم در زمان بارداری رشد جنین می باشد که برای همه مادران اهمیت بسیار خاصی دارد. اما رشد جنین وابسته به میزان دریافت مواد مغذی است. پس مادر بابد برای سلامتی جنین خود از مکمل های دوران بارداری مانند آهن، کلسیم، ویتامین دی یا فولیک اسید استفاده کند.

همانطور که می ‌دانید در زمان بارداری جنین مواد مغذی مورد نیاز خود را باید از بدن مادر تامین کند. به همین دلیل خانم های باردار به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند. مادر می تواند با مصرف مواد غذایی سالم و همچنین مکمل های بارداری تمامی مواد مورد نیاز خود را تامین کند. مکمل هایی که در زمان بارداری مصرف می‌شود باید حاوی کلسیم، آهن و همچنین فولیک اسید باشند. به طور کلی مکمل های دوران بارداری که پزشک تجویز می‌ کند ممکن است از این سه ماده مهم تشکیل شده باشند. در ادامه سعی می کنیم اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت مکمل های زمان بارداری در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

مکمل های دوران بارداری چیست؟

به طور کلی می ‌توان گفت مولتی ویتامین هایی که به صورت ویژه برای خانم های باردار تولید می ‌شوند به عنوان مکمل های دوران بارداری شناخته شده اند. این مولتی ویتامین ها در برابر مولتی ویتامین های معمولی مواد مغذی بیشتری دارند. این مواد مغذی به گونه ‌ای ترکیب شده ‌اند که نیازهای مادر را در زمان بارداری برطرف می ‌کنند.

 

زمانی که خانمی متوجه می شود باردار است پس از اولین چکاپ پزشک برای او مکمل های دوران بارداری را تجویز می ‌کند. البته مادر می تواند بدون مراجعه به پزشک مولتی ویتامین های مربوط به این دوران را خریداری و مصرف نماید. این مکمل ها باید به صورت روزانه مصرف گردد. همچنین افرادی که قصد بارداری دارند نیز می توانند قبل از اقدام به بارداری از آن ها برای تقویت بدن خود استفاده کنند.

در کل می ‌توان گفت بدن افراد برای این که سالم و قوی بماند به مواد معدنی، ویتامین‌ ها و دیگر مواد مغذی که در غذاها وجود دارد نیاز دارد. اما در زمان بارداری مسئله رشد جنین وجود دارد که باید تمامی مواد مورد نیاز خود را از طریق مادر تامین کند. بخصوص اگر فرزندان چند قلو باشند نیاز به مواد مغذی چند برابر می شود. همچنین بعضی از افراد به دلیل این که گیاهخوار هستند یا به بعضی از مواد غذایی آلرژی دارند و نمی توانند از آن ها استفاده کنند باید حتماً از مکمل های دوران بارداری استفاده نمایند. در تعریف مکمل غذایی می‌ توان گفت که مکمل ها محصولاتی هستند که با مصرف آن ها مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین می گردد‌.

مهم ترین مواد مغذی در طول بارداری کدامند؟

مصرف همه مواد مغذی برای سلامتی مهم است. اما در کل ۶ ماده مغذی وجود دارند که برای رشد جنین بسیار مهم و ضروری می باشند. این مواد عبارت اند از:

 • فولیک اسید
 • ویتامین دی
 • آهن ‏ید
 • کلسیم
 • DHA

 

 • فولیک اسید چیست؟

فولیک اسید را می‌ توان یکی از ویتامین های مهم دانست که در گروه ویتامین های B قرار دارد و تمامی سلول‌ های بدن برای این که رشد سالمی داشته باشند به آن نیاز خواهند داشت. فولیک اسید را به عنوان یکی از مکمل های دوران بارداری می‌ شناسند. استفاده از این مکمل بارداری باعث جلوگیری از ایجاد نواقص مغزی در جنین می‌ گردد. طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است فولیک اسید می تواند باعث جلوگیری از بروز نواقص قلبی و همچنین نواقص در دهان جنین مثلاً مشکلاتی مانند شکاف کام یا لب شکری گردد.

شما می توانید مصرف فولیک اسید را یک ماه قبل از بارداری آغاز کنید و تا حدود ۱۲ هفته اول دوران بارداری از این مکمل به صورت روزانه استفاده نمایید.

 

 • آهن:

یکی از مهم ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن آهن می‌ باشد. در واقع بدن انسان برای تولید هموگلوبین از آهن استفاده می‌ کند و آهن را می توان یک پروتئین دانست که باعث انتقال اکسیژن به نواحی مختلف بدن می گردد.  معمولا خانم ‌ها در دوران بارداری نیاز بالاتری به آهن برای تولید خون بیشتر دارند. مصرف مکمل آهن باعث می گردد تا خونرسانی در بدن مادر افزایش پیدا کند. بنابراین اکسیژن مورد نیاز جنین تامین می گردد. همچنین جنین برای آن که بتواند خون خود را تولید کند به آهن نیاز دارد به همین دلیل است که آن را یکی از مکمل های دوران بارداری می‌ دانند.

مادران باردار باید در این زمان مکمل آهن را به صورت روزانه استفاده کنند. البته در بیشتر مکمل های دوران بارداری آهن وجود دارد یا این که می توانید با مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز، سبزیجات برگدار، مغزها و غلات آهن مورد نیاز بدن را تامین کنید.

خطرات کمبود آهن:

در صورتی که در زمان بارداری از مکمل های دوران بارداری استفاده نکنید یا نتواند آهن مورد نیاز بدن را تامین کنید، احتمال بروز خطراتی وجود خواهد داشت. مهم ترین خطراتی که کمبود آهن دارد شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • عفونت
 • آنمی یا همان کمبود آهن در خون
 • تولد جنین نارس یعنی این که جنین شما قبل از فرا رسیدن هفته ف۷ و زودتر از زمان مقرر به دنیا آید.
 • تولد جنین با وزن کم یعنی این که وزن جنین در هنگام تولد کمتر از ۵/۲ کیلوگرم باشد.
 • کلسیم:

کلسیم یکی دیگر از این مکمل های دوران بارداری می باشد که موجب رشد اعصاب، قلب، دندان، استخوان ها و همچنین عضلات جنین می گردد. مادران باردار باید روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند. اگر کلسیم مورد نیاز مادر تامین نگردد جنین کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان های مادر می گیرد. بنابراین در دوران سالمندی مادر دچار پوکی استخوان یا نازک تر شدن استخوان ها می گردد.

 • ویتامین دی:

ویتامین دی نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می ‌کند و باعث جذب کلسیم می گردد.‌ این ویتامین باعث می‌ شود تا سیستم ایمنی، عضلات و اعصاب عملکرد مناسبی داشته باشد. همچنین موجب محافظت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها می گردد. به طور کلی می ‌توان گفت ویتامین دی از مکمل های دوران بارداری می باشد که بر روی رشد دندان ها و استخوان های جنین تاثیر گذار است.

شاید شما نیز در مورد مصرف DHA در دوران بارداری مطالبی شنیده باشید. اما بهتر است بدانید که DHA کوتاه شده کلمه دوکوزاهگزانوئیک اسید می باشد و در واقع نوعی چربی می باشد که به عنوان چربی امگا ۳ شناخته می‌ شود و برای رشد بسیار مفید است. DHA نیز از مهم ترین مکمل های دوران بارداری می باشد که به رشد جنین به خصوص رشد مغز و چشم ها کمک می کند. البته تمامی ویتامین های دوران بارداری  دارای دوکوزاهگزانوئیک اسید نمی باشند. پس باید برای مصرف آن از مواد غذایی یا مکمل های دیگری که پزشک تجویز می کند استفاده نمایید.

 • ید:

مصرف ید در دوران بارداری بسیار مهم است. زیرا باعث تولید هورمون های تیروئیدی می گردد. همان طور که می دانید تیروئید یک غده است در گردن وجود دارد و هورمون هایی ترشح می کند تا بدن بتواند از انرژی مواد غذایی که دریافت کرده است استفاده نماید. خانم های باردار در این زمان به ید بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به رشد سیستم عصبی و مغز جنین خود کمک کنند. سیستم عصب شامل اعصاب، نخاع و مغز می باشد که برای حرکت، احساس و فکر کردن به آن نیاز داریم. به همین دلیل است که خانم های باردار از مکمل های دوران بارداری برای تامین ید استفاده می کنند.

سخن آخر:

مکمل های دوران بارداری در واقع ویتامین هایی هستند که برای مادر و جنین بسیار مهم و ضروری می باشد. مکمل بارداری به عنوان یک غذای خالص و بی خطر شناخته می شود، که به مادر کمک می کند تا مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز برای رشد جنین را تامین کند. از جمله مکمل های دوران بارداری می توان به آهن، فولیک اسید، کلسیم و… اشاره کرد. هر یک از این مواد می‌ تواند بر روی سلامتی و رشد جنین و همچنین سلامتی مادر تاثیر گذار باشد. زیرا در این زمان مادر نیاز بیشتری به مواد مغذی خواهد داشت. پس بهتر است نسبت به مصرف مکمل های دوران بارداری حساسیت بیشتری داشته باشید و از اهمیتی که این مواد معدنی و مواد مغذی دارند غافل نشوید تا فرزندی سالم به دنیا آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *