مادر و کودک

برای داشتن نوزادی سالم قبل از بارداری چه نکاتی مهم است

خانم ها برای کمک به داشتن نوزاد سالم در دوران قبل از بارداری، باید از فولیک اسید استفاده کنند و آزمایش چکاپ را انجام دهند.

توضیحاتی درباره بارداری و نوزاد سالم  

سلامت قبل از بارداری، نشان دهنده نوزاد سالم می باشد به گونه ای که می توان بیان کرد که در صورتی که فرد قبل از باردار شدن سالم باشد و هیچ گونه ناراحتی نداشته باشد، می تواند شانس باردار شدن را در خود افزایش دهد و هم چنین باید بیان کرد که زمانی که فرد سالم و هیچ گونه عارضه و یا بیماری نداشته باشد، می تواند از ایجاد عوارض بارداری در هنگام باردار شدن پیشگیری کند. سلامت قبل از بارداری برای داشتن نوزاد سالم، به این معنی می باشد که فرد باید معاینات قبل از بارداری را انجام دهد و با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد شرایط سلامتی صحبت کنند که این می تواند تأثیر بسیار مهمی بر بارداری فرد داشته باشد.

یکی از مهم ترین اقداماتی که افراد باید برای کمک به پیشگیری از نقایص مادرزادی انجام دهند این است که اسید فولیک مصرف کنند که استفاده از آن می تواند به سلامت کودک کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نماید.

بنابراین، در صورتی که افراد به باردار شدن فکر می کنند، باید حداقل 3 ماه قبل از باردار شدن، به فکر سلامتی خود باشند و بر روی سلامتی خود تمرکز کنند و اگر شرایط سلامتی را داشته باشند، می تواند بر بارداری تأثیرگذار باشد و ممکن است که فرد به زمان بیش تری نیاز داشته باشند تا بتواند خود را برای بچه دار شدن آماده کند.

انجام دادن چکاپ قبل از بارداری نوعی معاینه پزشکی می باشد که افراد باید قبل از باردار شدن انجام دهند. این بدین معنی می باشد که آن ها هر وقت که بخواهند می توانند این چکاپ را قبل از بارداری انجام دهند. حتی اگر که فرد قبلاً بچه دار شده است، بهتر است که یک چکاپ دیگر را انجام دهد چرا که ممکن است که سلامت فرد از آخرین باردار شدن وی تغییر کرده باشد.

همان طور که ذکر شد، در دوره بارداری و هم چنین چند ماه قبل از آن فرد باید برای داشتن نوزاد سالم، سعی کند که از اسید فولیک استفاده کند. باید بیان کرد که اسید فولیک یک نوع ویتامین B می باشد که هر سلول در بدن فرد برای کمک به رشد و تکامل سالم به آن نیاز دارد. علاوه بر این باید بیان کرد که استفاده از آن قبل از و در دوران بارداری می تواند به حفاظت از کودک در برابر نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات کمک کند. نقایص مادرزادی به شرایطی گفته می شوند که در هنگام تولد در فرد وجود دارد و نقص مادرزادی، شکل و یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهد و آن ها می توانند در سلامت کلی، نحوه رشد بدن و هم چنین نحوه عملکرد بدن فرد مشکلاتی را ایجاد کنند. بنابراین، افراد در دوران بارداری و برای کمک به داشتن نوزاد سالم و پیشگیری از ایجاد نقص مادرزادی در وی، باید استفاده از مکمل ویتامینی اسید فولیک را هر روز و قبل از بارداری شروع کنند. باید بیان کرد که مکمل، محصولاتی می باشد که برای جبران برخی مواد مغذی و ویتامینی موردنیاز بدن افراد و کمک به تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن، فرد باید مصرف کند و به اندازه کافی در غذاهایی که مصرف می شود وجود ندارد. بنابراین، افراد باید مصرف فولیک اسید را در هر روز و حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع کنند و باید بیان کرد که از مهم ترین ویژگی ها و خواص استفاده از این مکمل این است که با دارا بودن ویتامین ها و سایر مواد مغذی موردنیاز بدن، می تواند به حفظ سلامت بدنی فرد کمک کند و بنابراین، توصیه می شود که مصرف فولیک اسید در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم می باشد.

افراد باید قبل از بارداری همواره به سلامت دهان و دندان های خود نیز توجه خاصی داشته باشند چرا که تغییرات هورمونی ایجاد شده  می تواند باعث حساسیت لثه ها و هم چنین اختلال در سلامت دهان و دندان های فرد شود و از این رو، افراد باید قبل از اقدام به بارداری به این قضیه بسیار مهم توجه خاصی داشته باشند.

افراد برای کمک به داشتن نوزاد سالم باید از رژیم غذایی سالم و مغذی استفاده کنند به گونه ای که برای داشتن یک حاملگی خوب و موفقیت آمیز، استفاده کردن از مواد و محصولات غذایی بسیار مغذی و سالم کاملاً ضروری بوده و بهتر است که افراد همواره مواد غذایی سرشار از کلسیم، پروتئین و هم چنین فیبر را در برنامه تغذیه خود گنجانده و تغییرات لازم و بسیار اساسی را در رژیم غذایی خود به وجود آورند و به این ترتیب، به حفظ سلامت و نوزاد سالم نیز کمک های بسیار مفیدی نمایند.

از جمله یکی دیگر از اقداماتی که افراد باید در دوران بارداری به آن توجه داشته باشند تا بتوانند به داشتن نوزاد سالم کمک کنند و هم چنین به سلامت بدنی خود نیز توجه داشته باشند این است که از مصرف مواد مخدر و هم چنین سیگار خودداری کنند و در صورتی که در حال استفاده از آن ها می باشند باید هر چه سریع تر آن ها را ترک کنند. به طور کلی بهتر است که افراد قبل از بارداری استفاده از این مواد و دخانیات را به طور کلی کنار بگذارند.

کلام آخر

افراد باید در صورتی که اقدام به بارداری دارند، برای داشتن نوزاد سالم و کمک به حفظ سلامت بدن خود، از انواع توصیه ها و نکات بسیار مهمی از قبیل انجام چکاپ قبل از باردار شدن و هم چنین استفاده از محصولات غذایی مغذی و سالم و هم چنین فولیک اسید استفاده کنند تا بتوانند به حفظ سلامت کودک خود کمک و هم چنین منجر به ایجاد سلامتی در بدن وی شوند و از ایجاد هر گونه اختلال پیشگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *