پوست،مو و ناخن

بعد از کاشت مو چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

کاشت مو یکی از اقدامات مؤثر پس از ریزش مو و یا طاسی افراد است. افراد بعد از کاشت مو باید یک سری از نکات را رعایت کنند که در این مقاله، مورد بررسی قرار گرفته شده اند.

بعد از کاشت مو چه نکاتی را باید رعایت کرد

مو و توجه به آن یکی از نشانه های اعتماد به نفس در فرد و زیبایی به شمار می رود. به همین دلیل است که افراد بسیار به فکر تقویت کردن موهای خود هستند.  با این وجود، ممکن است بسیاری از افراد دچار اختلالاتی در موی خود از قبیل ریزش مو و یا طاسی باشند که در برخی از افراد این اختلال ارثی بوده و باید برای افزایش اعتماد به نفس خود، این اختلالات را برطرف کنند. بسیاری از افراد برای مقابله با طاسی و یا ریزش مو شروع به کاشت مو می کنند

 یکی از مهمترین پروسه هایی که افراد برای کاشت مو باید در نظر بگیرند این است که باید پزشکی متخصص و کلینیکی معتبر را انتخاب کنند. از مهم ترین موضوعات دیگری که افراد باید بعد از کاشت مو در نظر داشته باشند، اجرای توصیه های نگهداری، بعد از کاشت است. اهمیت این موضوع تا آنجایی است که بیش از 50 درصد از رشد موها و گرفت آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه تا 6 ماه اول پس از کاشت مو، ریزش موهای کاشته شده طبیعی بوده اما فرد باید نکاتی را رعایت کند تا بتواند سرعت رشد موهای خود را افزایش دهد. نکات مورد نظر در ادامه بحث مورد بررسی قرار می گیرند. لازم به ذکر است که رعایت نکردن نکات می تواند منجر به آسیب هایی در ریشه موهای کاشته  شده شود و منجر به ریزش غیر طبیعی موهای افراد شود، چرا که ریشه مو در پوست هنوز محکم نمی باشد و با بی احتیاطی، شروع به ریزش می کنند. فرد پس از کاشت مو باید از رژیم غذایی خودداری کرده و مصرف مولتی ویتامین یا قرص، مصرف مایعات کافی، ویتامین C، انواع میوه ها از قبیل آناناس، سبزیجات تازه و پروتئین به میزان کافی باید در برنامه غذایی فرد وجود داشته باشد.

مهمترین نکاتی که افراد باید پس از کاشت مو رعایت کنند به شرح زیر است:

– افراد پس از کاشت مو، باید روز بعد از کاشت، برای باز کردن پانسمان به کلینیک مراجعه کنند، در این مورد افراد لازم است که حتی ساعت را هم با مشاور مجموعه کاشت مو هماهنگ کنند و یدون هیچ گونه معطلی در اسرع وقت حضور داشته باشند و به منظور جلوگیری از در آمدن گرافت های کاشته شده، افراد باید تا زمانی که پانسمان سر خود را باز نکرده اند از آن مراقبت کنند و از حرکت دادن و جابه جا کردن آن خودداری کنند.

– افراد برای شست و شوی سر خود، تا دو هفته باید از ابر و شامپو بچه استفاده کنند و یکبارگی زیر فشار مستقیم آب نروند. بهترین حالت این است که از کاسه برای شست و شوی سر استفاده شود. افراد باید با شامپو کف درست کرده و روی سر خود بریزند و پس از آن بدون کشیدن ابر به روی سر، ابر را روی سر گذاشته تا کف ها را جمع کند. این مراقبت ها بعد از دو هفته شست و شو، به حالت عادی  خود بر میگردد. هر چه قدر که سر تمیزتر نگه داشته شود، تنفس کردن ریشه موها راحت تر انجام می شود و بدین ترتیب رشد موها سریع تر خواهد بود.

برخی از تحقیقات انجام شده نیز نشان می دهند که فرد در یک یا دو روز اول نباید حمام کند، ولی بعد از آن باید تا زمان کشیدن بخیه ها و بهبود زخم های سر، هر روز حمام کند. در اینجا، فرد باید از شامپوی مخصوص و لوسیونی که پزشک تجویز کرده است استفاده کند. به گونه ای که لوسیون را به آرامی و بدون مالش بر روی سر زده و بعد از 45 دقیقه تا 1 ساعت با آب ولرم سر خود  را بشوید.

– افراد باید هنگام سوار شدن به خودرو و سایر وسایل نقلیه مراقب باشند که سرشان با سقف خودرو برخورد نکند.

– افراد بعد از جراحی باید تا یک هفته هنگام خواب از چند بالشت استفاده کنند و به صورت نیمه نشسته و با زاویه 45 درجه استراحت کنند و به هیچ عنوان خوابیدن روی شکم توصیه نمی شود. در دوره استراحت پس از کاشت مو، فرد باید داروهایی که دکتر به او تجویز کرده را به موقع مصرف کند و فعالیت های زیادی نداشته باشد بلکه استراحت کند و تغذیه خوبی داشته باشد که بعد از گذشت 3 الی 4 روز احساس خوشی و ظاهر طبیعی خود را به دست آورد.

– افرادی که سابقه سینوزیت ندارند، دو روز اول بعد از کاشت مو می توانند بر روی پیشانی، شقیقه و اطراف چشم  از کمپرس یخ استفاده کرده ولی از روز سوم به بعد از کمپرس گرم استفاده کنند. که با استفاده از این کار، میزان تورم دور چشم و در نواحی پیشانی به حداقل ممکن می رسد. اگرچه این میزان تورم کاملاً طبیعی بوده و به دلیل حرکت مایعاتی است که برای بی حسی در سر تزریق شده اند که تحت تأثیر جاذبه به سمت پایین محدود پیشانی حرکت کرده­اند. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست و افراد می توانند با مصرف کمپوت آناناس و آلوئه ورا و با استفاده از دم نوش پونه و آویشن و آب پرتقال برای ترمیم زخم ها و کاهش تورم استفاده کنند.

– افراد باید در نظر داشته باشند که از انجام دادن هر گونه ورزش و فعالیت های جسمانی سنگین و استفاده از استخر و سونا و جکوزی تا یک ماه بعد از کاشت خودداری کرده و به جای آن ها، پیاده روی های سبک انجام دهند.

– لازم به ذکر است که بعد از کاشت، افراد نباید سر خود را به مدتی طولانی و با حرکت محکم به سمت پایین خم کنند و باید از فشار آوردن بر قسمت های بخیه شده خودداری کنند.

– افراد در صورتی که بخواهند از کلاه استفاده کنند باید از کلاهی گشاد و بدون پرز حدود هشت ساعت در روز و از روز سوم بعد از کاشت مو استفاده کنند.

– افرادی که از روش جراحی برشی استفاده کرده اند باید بین چهارده تا هجده روز بعد از کاشت، برای کشیدن بخیه های خود به کلینیک مراجعه کنند. اگرچه روز هفتم بعد از کاشت مو نیز افراد باید با هماهنگی های انجام شده با مشاور مجموعه، برای ویزیت و چرب کردن سر جهت از بین بردن پوسته های محل کاشت با پماد ویتامین آ، به کلینیک مراجعه کنند.

زمانی که افراد کاشت مو را انجام می دهند، دچار عوارض اولیه ای می شوند که از جمله این عوارض می توان به ورم، التهاب و کبودی در محل پیوند مو، شروع به خارش و پوسته پوسته شدن اشاره کرد که کاملاً طبیعی است. اگرچه در سه ماهه اول افراد دچار ریزش موها خواهند شد و موجب ایجاد شوک در افراد می شود، ولی جای هیچ گونه نگرانی نیست، چرا که این عمل نشان دهنده شروع فاز استراحت فولیکول ها و در نتیجه موفقیت آمیز بودن کاشت مو خواهد بود. افراد برای حمام کردن باید نکاتی را مدنظر خود قرار دهند، در مرحله اول اینکه حداقل تا دو روز به حمام نروند و سپس، پس از رفتن به حمام، سر را با شامپوی تجویز شده و با آب ولرم بشورند.

افرادی که می خواهند موی خود را رنگ کنند، باید تا یک ماه صبر کرده و سپس از متخصص در مورد شرایط رنگ کردن سؤال کنند. لازم به ذکر است که افراد باید از رنگ های با کیفیت و اصل استفاده کنند و به آرایشگران حرفه ای مراجعه نموده تا بدون آسیب به فولیکول ها، رنگ موی سر را انجام دهند.

پس از کاشت مو ممکن است برخی از افراد دچار دچار اختلالاتی شوند که این میزان اختلالات در برخی از افراد شدید و در برخی دیگر کم است و یا ممکن است برخی افراد هیچ گونه اختلالاتی نداشته باشند. برخی افراد ممکن است به مدت زمانی 24 تا 48 ساعت دچار ورم و برجستگی در ناحیه کاشت شوند. در این مدت زمانی، ناحیه پیوند شده دچار تورم خفیفی می شود که این اختلال کاملاً طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست. علاوه بر تورم ذکر شده، ممکن است برخی از افراد همچنین دچار التهاب و خارش و سردرد در ناحیه کاشت مو شوند که این علائم نیز حداکثر 48 ساعت می باشد و پس از آن رفع می شود.

یکی از مهمترین نگرانی های افراد پس از کاشت مو، ریزش موهای کاشت شده پس از ترمیم است که پس از مدتی تقریباً همه موهای کاشت شده دچار ریزش می شوند و دوباره موهای جدیدی در آن ناحیه جوانه زده و رشد می کنند بنابراین این اتفاق امری طبیعی است.

افراد بسیاری هم به خاطر نگرانی از دردهای موجود پس از عمل کاشت مو، از انجام این کار خودداری می کنند. این افراد باید در نظر داشته باشند که بعد از عمل کاشت مو، اصولاً درد زیادی احساس نمی شود و ممکن است فرد تنها دردهای خفیفی در سر خود احساس کند که پزشک برای تسکین این دردها برای فرد داروهایی را تجویز خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *