سلامت

بهترین راه برای تسکین درد دست

در این متن به بررسی دست درد و راه های درمان آن پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره دست درد

افراد باید در جریان باشند که در بیش تر موارد، دست درد و هم چنین درد مچ، نشانه ای از یک مشکل جدی یا طولانی مدت نخواهد بود و در چند روز و یا چند هفته با مراقبت های ساده می توان در خانه نسبت به بهبود و درمان آن کمک کرد. باید بیان کرد شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به درد و یا علائم دیگری در دست و مچ شود و از جمله آن می توان به انواع آرتریت اشاره کرد. افراد باید در جریان باشند که 27 استخوان کوچک وجود دارد که هر دست و مچ را تشکیل می دهند و 8 تا از آن استخوان ها در مچ دست فرد قرار دارند و هر انگشت دارای سه استخوان است حال آن که انگشت شست دارای دو استخوان می باشد. افراد هم چنین باید در جریان باشند که پنج استخوان در کف دست آن ها وجود دارد که هر انگشت و شست را با مچ دست وصل می کند و هم چنین بیش از 30 ماهیچه وجود دارد که دست و مچ را کنترل می کند. این ها در دست، مچ و ساعد فرد وجود دارند.   

باید بیان کرد که ماهیچه ها توسط تاندون ها به استخوان ها متصل می شوند و این ها قطعات کوچک اما بسیار سختی از بافت همبند می باشند و تاندون ها از یک گذرگاه استخوانی در مچ دست عبور می کنند که به تونل  کارپال معروف هستند. عصب مدیان نیز ز این تونل عبور می کند.

افراد باید در نظر داشته باشند که تا زمانی که دست درد آن ها شدید نباشد و علائم دیگری که حاکی از نیاز به مراقبت پزشکی باشد را نداشته باشند، اقدامات بسیار ساده ای وجود دارد که می توانند برای کمک به کاهش دست درد و مچ انجام دهند که در زیر به بررسی و معرفی آن ها پرداخته می شود:

  • اجتناب کردن از کارهایی که منجر به تشدید دست درد می شود: افراد باید سعی کنند که از غذاهایی که باعث ایجاد درد یا بدتر شدن آن می شوند خودداری کنند و این ممکن است که هر چیزی باشد که ماهیتی تکراری دارد از قبیل استفاده از پیچ گوشتی، نقاشی و یا بلند کردن اجسام سنگین. ممکن است افراد بتوانند روش انجام برخی از کارها را تغییر دهند تا فشار از روی دست ها و مچ هایشان کم شود. افراد باید در جریان باشند که برخی از شرایطی که روی دست و مچ دست تأثیرگذار می باشند، تا زمانی که انجام برخی از کارها را متوقف نکنند بهتر نمی شود.
  • داروهایی برای کاهش دست درد: از جمله این داروها می توان به مسکن هایی از قبیل پاراستامول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از قبیل ایبوپروفن اشاره کرد. علاوه بر این، افراد باید در جریان باشند که ژل هایی وجود دارد که می توانند آن ها را به دست و مچ خود بمالند و یا قرص هایی وجود دارد که می توانند آن ها را قورت دهند. اما افراد باید همواره مراقب باشند که از ترکیب ژل و قرص بیش از حد استفاده نکنند چرا که هر دو وارد جریان خون فرد می شود.
  • استفاده از یخ و گرما: افراد باید بدانند که می توانند با قرار دادن کیسه یخ روی دست ها و مچ دست تورم و درد را کاهش دهند و می توان برای نمونه، از یک بسته نخود فرنگی یخ زده در یک حوله مرطوب استفاده کرد و هرگز افراد نباید یخ را مستقیماً بر روی پوست خود قرار دهند چرا که ممکن است باعث سوزش و یا تحریک آن شود. افراد می توانند چند بار در طول روز تا 20 دقیقه یخ بزنند. افراد هم چنین باید بدانند در صورتی که دستان آن ها دردناک و سفت می باشد، استفاده کردن از گرما می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. ممکن است لازم باشد که یک پارچه یا حوله چای روی پوست خود قرار دهید تا از سوختن آن جلوگیری کنید. قرار دادن دست و مچ دست روی یک بطری آب گرم با پوشش روی آن و یا داشتن حمام یا دوش آب گرم نیز ممکن است کمی در این زمینه تسکین دهنده باشد. علاوه بر این، باید بیان کرد که حرکت دادن دست در یک کاسه آب گرم می تواند مفید و آرام بخش باشد و اگر دست یا مچ دست فرد متورم می باشد و یا به تازگی آن را زخمی کرده است، باید از دادن گرما به آن خودداری کرد زیرا که می تواند آن را بدتر کند.
  • بستن آتل: استفاده از آتل ها می تواند از دست و مچ حمایت کند و برخی از آن ها را می توان در هنگام انجام فعالیت های روزمره، استفاده کرد و برخی برای زمانی که فرد در حال خواب و استراحت می باشد. یک دست درمانگر، فیزیوتراپیست و یا کادر درمانگر می تواند به فرد در مورد این که آیا آتل می تواند در این زمینه کمک کند یا نه، به فرد کمک کند.
  • نگه داشتن دست ها و مچ های خود در حال حرکت: حرکت دادن دست ها، مچ دست و انگشتان تا حد امکان می تواند به کاهش دست درد و سفتی آن کمک های بسیار مؤثر و مفیدی کند و این هم چنین دامنه حرکت، عملکرد و قدرت را حفظ می کند. باید بیان کرد تمریناتی وجود دارد که می توان در خانه آن ها را انجام داد. افراد باید سعی کنند که تا جایی که می توانند، آن ها را به طور منظم انجام دهند و به خصوص اگر دست ها و مچ های آن ها احساس سفت شدن دارند.
  • استفاده کردن از مسکن ها: مسکن های مورد استفاده برای آرتریت، مسکن ها و داروهای ضد التهابی غیر استرویدی می باشند.
  • انجام دادن ورزش و کشش: باید بیان کرد که انجام دادن ورزش و کشش بر روی تاندون ها و ماهیچه های دست فرد تمرکز می کنند و یک فیزیوتراپ یا کار درمانگر می تواند فرد را از طریق تمریناتی برای کشش و تقویت عضلات راهنمایی کند که می تواند به جذب استرس روی مفاصل دست و کاهش دست درد کمک کند.

کلام آخر

در متن فوق به بررسی دست درد و راه حل هایی برای کمک به بهبود و تسکین آن پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *