سلامت

بهترین روش برای افزایش رشد هوشی کودکان

بهبود و تقویت هوش کودکان از جمله یکی از مهم ترین موضوعاتی می باشد که والدین باید همواره به آن توجه خاصی داشته باشند و یکی از راه های رسیدن به آن، استفاده از مکمل کودکان می باشد که در متن به بررسی آن ها پرداخته می شود.

توضیحاتی درباره مکمل کودکان و  تقویت هوش کودکان

مکمل کودکان از جمله مهم ترین و مؤثرترین محصولات و مکمل هایی می باشند که افراد باید برای کمک به تقویت و بهبود رشد کودکان خود از آن ها استفاده کنند. در زیر به بررسی و معرفی مهم ترین و مقوی ترین این مکمل ها پرداخته می شود:

  • تغذیه کودکان با استفاده از اسیدهای چرب امگا 3: امگا 3 یا به عبارتی روغن ماهی، همان طور که از ابتلای بزرگسالان به بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند، هم چنین می تواند منجر به بهبود در عملکرد مغز کودکان شود و عملکرد آن را نیز بهبود دهد. بسیاری از بررسی ها حاکی از آن است که این ماده در شیر مادر وجود دارد و مادرانی که نوزادان را فراتر از چند هفته اول زندگی خود تغذیه می کنند، امگا 3 را به نوزادان خود می دهند.

لازم است بیان شود که امگا 3 در بیش تر فرمول هوش نوزادان یافت نمی شود، به خاطر این که یک مطالعه تصادفی صورت گرفته نشان داده است که نوزادانی که از فرمول تغذیه شده با امگا 3 تقویت می شوند، از ضریب هوشی بالاتر نسبت به کسانی که حتی در سن 4 سالگی از آن تغذیه می شوند برخوردار می باشند.

فراتر از دوران نوزادی، کودکان باید در اسرع وقت، شروع به خوردن ماهی و هم چنین کلم بروکلی و اسفناج کنند تا به عنوان مکمل کودکان، منجر به تقویت و بهبود هوش کودکان شوند و باید بیان کرد که از دیگر غذاها و موادی که حاوی امگا 3 می باشند می توان به گردو، توت فرنگی و هم چنین توت سیاه و تمشک اشاره کرد که همه حاوی منابع عالی امگا 3 می باشند و هم چنین زغال اخته نیز دارای مقدار کمی از این مواد می باشد. علاوه بر این، می توان با خرید شیر و استفاده از آن که سرشار از امگا 3 می باشد، از عملکرد مغز و هم چنین هوش کودکان پشتیبانی کرد.

  • صحبت کردن برای کودکان و خواندن برای آن ها؛ افراد باید در جریان باشند که هر چه مکالمات بیش تری با کودکان خود داشته باشند، باهوش تر خواهند بود. به عنوان مثال، بازی های ساده و هم چنین کنار گذاشتن اشیا و نام گذاری و یا شمارش آن ها به بهبود رشد هوش کودکان کمک می کند. هم چنین باید بیان کرد که خواندن برای کودکان نیز می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد به گونه ای که والدینی که بیش تر روزها برای کودکان خود می خوانند می توانند کمک بسیار مؤثری به افزایش در رشد هوش کودکان خود داشته باشند. این امر، به ویژه زمانی که منجر به ایجاد یک فرآیند تعاملی با کودک می شود می تواند بسیار مؤثرتر از زمانی واقع شود که کودک به سادگی گوش می دهد.
  • استفاده از مکمل کودکان برای افزایش و بهبود رشد هوش کودکان می تواند بسیار مؤثر و مفید باشد به گونه ای که می توان بیان کرد که می توان با استفاده از خوراکی هایی متداول و معمول از قبیل جو دو سر، اسفناج، ماهی، روغن زیتون، غلات سبوس دار، گردو، عسل، تخم مرغ، انبه، زردچوبه، ماست، سیب، سبزیجات، بادام، توت، حبوبات، شیر، گوشت قرمز و هم چنین سیب زمینی، زمینه های لازم را برای افزایش در رشد هوش کودکان فراهم آورد.
  • گوش دادن به موسیقی؛ طبق بررسی های صورت گرفته، در صورتی که کودکان در سنین 4 سالگی، مهارت بازی کردن با یک ابزار موسیقی را داشته باشند، ضرب هوشی آن ها می تواند به اندازه 6 امتیاز بالاتر برود. اگرچه ممکن است که این کار در ابتدا غیر ممکن باشد، اما بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات، کارآمد بودن این روش بیش از هر چیز دیگری نشان داده شده است.
  • داشتن توجه کافی به کودک؛ برای کمک به رشد شخصیت و هم چنین هوش کودکان، توجه به فرزندان می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و مفید باشد و در این زمینه بهتر است که والدین همواره وقتی را به کودکان خود اختصاص دهند و به نیازهای عاطفی آن ها توجه و رسیدگی کنند و با آن ها بازی کنند. به گونه ای که بهتر است که روزانه چند ساعت را برای بازی و تمرین های کودک خود وقت اختصاص دهند. علاوه بر این، والدین باید با حضور در کنار کودک خود، شرایط لازم را برای آرامش خاطر و قوت قلب کودک خود فراهم کنند و امنیت روانی زیادی را برای وی فراهم کنند که این در نتیجه می تواند منجر به رشد و شکوفایی کودک شود و این توجه والدین به کودک منجر می شود که وی با جسارت بیش تری در محیط پیرامونش شروع به کسب تجربه اندوزی کند.
  • راحت گذاشتن کودک؛ بسیاری از افراد کودکان خود را از تجربه کردن چیزهای جدید باز می دارند و این باعث می شود که به جای فضا دادن در اختیار وی برا کسب تجربیات جدید، دائم با وی در حال دعوا باشند و این باعث می شود که کودک میزان اعتماد به نفس خود را از دست دهد و گوشه گیر و ترسو شوند و میل به ارتباط برقرار کردن با دیگران را از دست بدهند و با این وضعیت نباید از کودک هیچ گونه انتظاری برای پیشرفت و رشد ذهنی داشت.
  • به چالش کشیدن کودک؛ در این مرحله باید کودکان را به کاری که مشتاق به انجام آن هستند تشویق کنند و هم چنین او را به چالش وارد کنند که این باعث رشد هوش کودک می شود.

کلام آخر

برای کمک به بهبود و تقویت هوش کودکان باید از مکمل کودکان استفاده کرد که منجر به بهبود و تقویت قوای ذهنی و شناختی آن ها می شود و از ایجاد هر گونه اختلال در آن پیشگیری می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *