بدنسازی

بهترین زمان شروع بدنسازی

در سال های آخر نوجوانی و ابتدای دهه بیست سن مناسبی برای شروع است . بین 17 تا 25 سالگی، شاهد انفجار رشد ناشی از تستوسترون در عضلات در نوجوانان هستیم 

فعال بودن یکی از ابزار های مهم سلامتی است پس نظم در فعالیت می تواند روی رشد و سلامت کمک کنید ، سن مناسب برای عضله سازی چه سنی است ؟ 

هر فعالیت ورزشی یک سن گل دارند که می توانیم سن بدنسازی حدودا 18 سال به بعد است بدنسازی از نوع ورزش هایی که هم افراد کم سن و هم افراد دارای سن بالا می توانند از آن بهره ببرند 

مکمل بدنسازی

بدنسازی و تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی نوعی از ورزش می باشد که از مقاومت برای بهبود تناسب اندام عضلانی استفاده می کند. در بلند مدت ، ممکن است توده و استحکام استخوان را افزایش دهد، توده بدون چربی را حفظ کند، چربی خون را بهبود بخشد و از دست دادن چربی را تسهیل کند. این روش تمرینی همچنین می تواند فعالیت های روزمره را آسان تر کند، قدرت مغز را تقویت کند و استرس را کاهش دهد.

در کنار تغذیه خوب و استراحت، تمرینات قدرتی پایه و اساس بدنسازی است. اما این بدان معنا نیست که بدنسازی و تمرینات قدرتی یکی هستند.

بدنسازی رویکردی ساختارمندتر برای تمرینات قدرتی است و به تغذیه تخصصی از جمله استفاده از مکمل ها نیاز دارد. هدف از این کار ایجاد توده بدون چربی، حفظ چربی بدن کم و دستیابی به فیزیک زیبایی است.

تمرینات قدرتی لزوماً روی تناسب اندام تمرکز نمی کنند. علاوه بر این، نیازی به رژیم غذایی یا مکمل های خاصی هم لزوما ندارد. شما می‌توانید وزنه‌ها را تنها با هدف احساس خوب یا بهبود تناسب اندام خود بلند کنید.

به نظر می رسد حداقل یک ساعت ورزش متوسط تا شدید در روز  می توان سلامت ما را بهبود ببخشد  که شامل سه جلسه یا بیشتر در هفته فعالیت های تقویت کننده عضلات می شود. تمرینات تقویت استخوان به همان اندازه مهم هستند و باید حداقل سه بار در هفته انجام شوند.

تمرینات با وزنه و بدنسازی با استفاده از وزنه های آزاد یا دستگاه های بدنسازی را به عنوان فعالیت های متوسط طبقه بندی می کند. از سوی دیگر، دوچرخه سواری، دویدن، آهسته دویدن و تمرینات با وزنه دایره ای به عنوان ورزش های شدید طبقه بندی می شوند.

به عنوان یک نوجوان شاداب و در حال رشد، بدن (عضلات، اندام ها، استخوان ها، مفاصل و تاندون ها) هر روز در حال تغییر است. بنابراین مهم است که هنگام انجام تمرینات با وزنه مراقب باشید تا تأثیری بر این رشد نداشته باشید.

بهتر است به یاد داشته باشید که رشد بدن و رشد عضلات یکسان نیستند. تمرین بدنسازی ربطی به رشد بدن ندارد زیرا این هورمون ها و تستوسترون ها هستند که مسئول رشد استخوان و همچنین عضلات هستند.

زمانی که تمرین با وزنه با حساسیت و تناسب اندام انجام شود، کل بدن را تقویت می کند. چندین تمرین برای انجام و چندین برنامه آموزشی مناسب برای هر مورفولوژی وجود دارد.

باید دقت داشت تمرینات قدرتی برای افراد کم سن و سال به هیچ وجه توصیه نمی شود، اما باید در حضور افرادی که تمرینات را به خوبی می دانند انجام شود تا از انجام حرکات نادرست جلوگیری شود. و بالاتر از همه باید در حد اعتدال عمل کرد زیرا تغییر کم کم ایجاد می شود

“تمرین با وزنه یک دوی سرعت نیست، بلکه یک ماراتن است.”

اگر تمرینات قدرتی به درستی انجام نشود، می تواند بر رشد بدن تاثیر بگذارد و حتی آن را متوقف کند. برای بدن های در حال رشد، حرکت اشتباه می تواند باعث آسیب عضلانی و آسیب به ستون فقرات یا سایر استخوان ها شود زیرا اسکلت هنوز در حال رشد است.

نوجوانان 17 ساله نباید با وزنه های سنگین ورزش کنند زیرا این کار تا سن 22 سالگی روی رشد استخوان تاثیر نمی گذارد.

 

آیا انجام تمرینات با وزنه قبل از 18 سالگی خطرناک است؟
فواید تمرین با وزنه:

باید دقت داشت تمرینات قدرتی برای افراد زیر سن قانونی خطرناک نیست اگر آنها آن را در حضور مربی یا بزرگسالان با احتیاط انجام دهند تا با تمرینات و برنامه های متناسب با بدن آنها تمرین کنند.

تغییرات هورمونی و جسمی در دوران نوجوانی در صورتی که جوان برای تغییرات آمادگی نداشته باشد، می تواند تأثیر روانی بر روی او بگذارد.

تمرینات قدرتی می تواند به جوان کمک کند تا تغییر را بپذیرد و بدون استرس پیشرفت بدن خود را ببیند.

فرد جوان می تواند با انجام تمرینات مناسب روی رشد بدن خود به تنهایی کار کند. کاهش استرس ناشی از تغییرات باعث اعتماد به نفس می شود. ماهیچه ها نیز تقویت می شوند و بر اعمال روزمره تأثیر می گذارند

بسیار مهم است که پیش از هر تمرین وزنه ای بدن خود را به خوبی گرم کنید و در طول تمرینات دستورالعمل ها را رعایت کنید تا بدون تأثیر بر رشد بدن، نتیجه خوبی داشته باشید. نوجوانان همچنین می توانند در هر زمانی، به ویژه خارج از فعالیت های مدرسه، قاطعانه و خودگردان باشند.

تاثیر تمرین با وزنه

پیش از تمرین بدنسازی، لازم است توجه داشته باشید که مدت زمان تغییرات بدنی در پسران و دختران یکسان نیست

قبل از 18 سالگی چه کنیم؟
تمرین با وزن بدن، به عنوان یک وزنه یک ورزش مناسب برای نوجوانان است 

چگونه باید انجامش بدهیم؟

تمرینات بدنی برای نوجوانان یا نیمتنه با وزن های سبک بسیار موثثر است روز استقامت ، قدرت، انعطاف پذیری و به ویژهرشد عضلات می شود 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *