سلامت

بهترین زمان ورزش چه ساعتی است و چرا

در این متن به بررسی اهمیت ورزش و بهترین زمان و ساعات ورزش پرداخته شده است که در زیر به ارائه اطلاعات بیش تری در این باره اشاره می شود.

 

توضیحاتی درباره ساعات ورزش و اهمیت ورزش   

افراد برای کمک به افزایش شادابی و نشاط باید همواره به انجام فعالیت های ورزشی بپردازند و باید بیان کرد که بر اساس بررسی ها و مطالعات جدید صورت گرفته در مورد زمان بندی ورزش، ورزش صبحگاهی دارای تأثیرات بسیار متفاوتی بر متابولیسم نسبت به همان تمرینات دیگر در روز دارد. بسیاری از این فعالیت ها مربوط به چربی سوزی و سایر جنبه های متابولیسم می باشد. با گذشت زمان این تغییرات می توانند به طور قابل توجهی بر خطرات بیماری و رفاه آن ها تأثیرگذار باشد. باید بیان کرد که معمولاً زمان ثابتی برای انجام ورزش وجود ندارد، بسیاری از افراد اول صبح را به انجام فعالیت های ورزشی می پردازند، حال آن که بسیاری دیگر نیز حدود ساعت 3 بعد از ظهر تا 9 شب، شروع به انجام ورزش های قدرتی می کنند. ورزشکار در این زمان از روز، دو وعده اصلی و یک میان وعده را میل می کنند و بدین ترتیب، بدن آن ها توانایی و انرژی کافی را برای انجام یک تمرین قدرتی بسیار سخت را دارا می باشد.  

باید بیان کرد که زمان از جمله یکی از مؤثرترین عواملی می باشد که بر عملکرد تمرین های فرد تاثیرگذار می باشد و به جز زمان و ساعت ورزش، باید بیان کرد که عوامل دیگری از قبیل شدت و مدت زمان ورزش نیز می توانند در این زمینه بسیار مؤثر باشند، ضمن این که نمی توان اهمیت تغذیه ورزشی را در این زمینه نادیده گرفت. ورزش کردن با توجه به هدف افراد از انجام دادن آن، می تواند در ساعات خاصی صورت بگیرد. بنابراین، باید بیان کرد که در صورتی که هدف فرد از انجام فعالیت های ورزشی، لاغر کردن و هم چنین چربی سوزی باشد، باید ساعات ورزش خود را در ساعت های ابتدایی صبح تعیین کند. علت اصلی آن می تواند این باشد که در ساعت های اولیه صبح، میزان قند خون بدن کم تر از حد طبیعی می باشد و این می تواند دلیل بسیار مهمی در جهت کمک به بدن برای تأمین انرژی به هنگام انجام تمرینات ورزشی باشد. دقیقاً می توان بیان کرد که این می تواند مؤثرترین زمانی باشد که می توان با استفاده از آن چربی های بدن را به سوخت برای انجام تمرینات ورزشی تبدیل کرد و به اهمیت ورزش افزود.

علاوه بر این باید بیان کرد که در ابتدای صبح، سطح کورتیزول خون (سرعت دهنده چربی سوزی) بیش تر از ساعات اولیه بوده و در نتیجه افراد می توانند انتظار چربی سوزی بیش تری را از بدن خود داشته باشند و به همین دلیل است که بیان می شود در این ساعات از روز می توان به انجام فعالیت های ورزشی در جهت کاهش وزن پرداخت.

حال ممکن است که افراد با هدف دیگری غیر از چربی سوزی به انجام ورزش بپردازند. ممکن است آن ها با هدف عضله سازی و افزایش در بافت عضلات خود شروع به انجام فعالیت های ورزشی کنند و باید بیان کرد که بهترین ساعات ورزش برای این افراد می تواند همان ساعات اولیه صبح باشد که دارای کارایی بسیار بالایی می باشد و افراد باید در جریان باشند که از جمله یکی از مهم ترین شروط برای عضله سازی در صبح این است که پس از میل یک صبحانه بسیار مقوی و کامل، دست به وزنه ها زده و شروع به انجام فعالیت ها و ورزش هایی با هدف عضله سازی و افزایش در تراکم و حجم عضلات خود نمایند. افراد باید در این زمینه حتما به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشند که برای عضله سازی حتماً صبحانه خود را میل نمایند و پس از آن شروع به انجام فعالیت های ورزشی مرتبط کنند، چرا که در غیر این صورت و در صورتی که آن ها صبحانه خود را میل نکرده باشند، این اقدام منجر به عضله سوزی در ان ها می شود.

به طور کلی باید بیان شود این که چه زمانی افراد باید به انجام ورزش و فعالیت های مرتبط با آن بپردازند به خود فرد بستگی دارد و ممکن است که برخی از افراد در نوبت عصر این کارایی ها را در خود افزایش دهند.    

در رابطه با بدنسازی نیز باید بیان شود که بسیاری از افراد در نوبت صبح شروع به انجام فعالیت های بدنسازی می کنند و این می تواند ایده بسیار مناسبی برای بهترین زمان ورزش کردن آن ها باشد که اهمیت ورزش را بالا می برد، حال در صورتی که این زمان تنها زمانی است که افراد در دسترس دارند باید نکاتی را مدنظر خود قرار دهند که از جمله آن ها می توان اشاره کرد که حتماً همان طور که ذکر شد صبحانه کاملی را میل نمایند و سپس به انجام فعالیت های بدنسازی خود بپردازند. از طرفی دیگر باید ذکر شود که در طول شب و با استراحت عضلات افراد ممکن است که دچار خشکی شوند و آمادگی لازم را برای انجام فعالیت ها را نداشته باشند و در این گونه موارد آن ها باید در نظر داشته باشند که مدتی بعد از این که از خواب بیدار می شوند، فعالیت های بدنسازی خود را شروع کنند به این معنی که عضلات و استخوان های خود را گرم نموده و سپس به انجام فعالیت های سنگین تر بپردازند.

در ارتباط با بدنسازی و انجام ورزش در شب باید بیان کرد که افراد باید سعی کنند که در طول شب از انجام فعالیت های ورزشی پیشگیری کنند و در صورتی که به خاطر نداشتن زمان در طول روز، مجبور باشند بهتر است که فعالیت های خود را اول شب انجام دهند و از انجام آن ها قبل از اتمام شب خودداری کنند.

همان طور که ذکر شد، افراد معمولاً بنا به زمانی که در اختیار دارند و یا بنا بر سلیقه خود، به انجام ورزش و فعالیت های مرتبط با آن در صبح یا عصر می پردازند که هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشد.

کلام آخر

امروزه اهمیت ورزش کردن برای اکثر افراد شناخته شده است و این که بهترین ساعات ورزش چه زمانی می باشد، بستگی به سلیقه و انگیزه افراد و بسته به زمانی که در اختیار دارند می تواند متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *