سلامت

بچه رنگین کمانی چیست؟

تولد کودک رنگین کمانی، تجربه در دوران بارداری، اضطراب در بارداری کودک رنگین کمانی، نقش ماما یا پزشک در به دنیا اوردن بچه رنگین کمانی، تاثیر روانشناس بر مادر کودک رنگین کمانی، تفاوت بین کودک رنگین کمان و کودک آفتاب

رنگین کمان یک قوس قشنگ پس از باران می باشد. درست است که معنای زیادی دارد، ولی نمایشگر نور و شروع تازه می باشد. نوزادانی که بعد از سقط جنین به دنیا می آیند بچه رنگین کمانی نامیده می شوند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره بچه رنگین کمانی ارائه دهیم.

نگاهی به بچه رنگین کمانی

بچه رنگین کمانی ، کودکی است که بعد از درد از دست دادن متولد می شود. والدین باردار به طور معمول در دوران بارداری و بعد از تولد احساسات کاملا متفاوتی دارند. این والدین به یاد بچه ای که از دست داده اند یک زندگی جدید را جشن می گیرند. هنگامی که نوزاد رنگین کمانی را باردار هستید، انتظار داشته باشید که طیفی از احساسات متضاد را تجربه کنید. این تجربه به ظاهر متناقض تا حدی به این علت می باشد که امکان دارد که هنوز در غم از دست دادن فرزند قبلی خود باشید. مطالعات نشان می دهد که والدین حتی بعد از تولد نوزاد رنگین کمانی خود می توانند خیلی طولانی تر از آن چا انتظار داشتند غمگین و محزون شوند.

بعضی از والدین در دوران بارداری رنگین کمانی خود با احساس گناه می جنگند، به ویژه اگر احساسات مثبتی مثل شادی یا هیجان را حس کنند. بعضی از آن ها نگرانند که خوشحالی آن ها به این معنا می باشد که به فرزند مرده خود احترام نمی گذارند. بعضی دیگر احساس اضطراب و نگرانی خیلی شدیدی را تجربه می نمایند، زیرا از مرده زایی و سقط جنین بیش از حد می ترسند. حتی موقعی که هیچ گونه نشانه ای از مشکل وجود نداشته باشد، با خودشان فکر می کنند که مشکلی برای نوزادشان ایجاد می شود. این حس برای آن ها خیلی سخت و دشوار می باشد.

احساست مختلط با تولد کودک رنگین کمانی

احساسات مختلط که با تولد کودک رنگین کمانی ایجاد می شود با تولد فرزند به پایان نمی رسد. مطالعات نشان می دهد حدودا 20 درصد از افرادی که از دست دادن فرزند را تجربه می کنند درگیر اضطراب و افسردگی می شوند. این اضطراب ها امکان دارد تا سه سال طول بکشد. این موضوع بسیار مهم می باشد که برای ماندگاری غم خود کاملا آماده باشید. درست است که هیچ کودکی نمی تواند جایگزین کودک از دست داده شما شود. این در حالی است که امکان دارد در ابتدا درگیر نوزاد خود شوید، آن زمان متوجه نخواهید شد که هنوز رنج می کشید. امکان دارد اندوه و غم موقعی که شما انتظارش را ندارید کاملا ناگهان ظاهر شود. ممکن است در معرض اضطراب زیادی باشد. یا مدام نگران این موضوع باشید که امکان دارد اتفاقی برای نوزادتان بیفتد. به ویژه وقت هایی که نزدیک کودک خود نیستید.

تجربه در دوران بارداری

تجربه در دوران بارداری می تواند بسیار مهم باشد. بارداری موفقیت آمیز بعد از یک یا چند از دست دادن، آسیب روانی بسیار زیادی به دنبال دارد. مادران امکان دارد احساس گناه پیچیده ای نسبت به سقط جنین قبلی خود داشته باشند. و به طور مداوم احساس کنند که در حال خیانت به نوزاد اول خود می باشند. در این هنگام شریک زندگی شما باید تمام احساسات شما را درک کند.

اضطراب در بارداری کودک رنگین کمانی

اضطراب در بارداری کودک  رنگین کمانی بسیار شایع می باشد. برای مادرانی که نوزاد رنگین کمانی حمل می کنند، می تواند این اضطراب بسیار طبیعی می باشد. مادران برای کاهش این احساسات باید حتما از یک درمانگر کمک بگیرند. علاوه بر این شریک زندگی نیز می تواند در این راه به مادر دلگرمی دهد و او را آرام کند.

نقش ماما یا پزشک در به دنیا آوردن بچه رنگین کمانی

انتخاب درست و نقش ماما یا پزشک در به دنیا آوردن بچه رنگین کمانی بسیار مهم است. او سابقه پزشکی شما را به طور دقیق می داند و می تواند در این راه بسیار سودمند باشد. زیرا او می تواند محرک ها و ترس های شما را بهتر درک کند. صحبت با یک درمانگر باتجربه می تواند به شما در مدیریت استرس و اضطراب کمک زیادی کند. هنگامی که با یک فرد باتجربه و حامی مانند پزشک یا ماما حرف می زنید می توانید آرامش بگیرید. همچنین او ایده های خوبی به شما ارائه خواهد داد.

تاثیر روانشناس بر مادر کودک رنگین کمانی

خطر ابتلا به افسردگی بعد از زایمان بچه رنگین کمانی در مادر بسیار بالا می باشد.  یک مشاور یا روانشناس می تواند در سخت ترین دوره یعنی بارداری و بعد از تولد مادر را به خوبی راهنمایی کند.

چطور از یک زن در بارداری رنگین کمانی حمایت نماییم؟

در این قسمت چند راهکار وجود دارد که دوستان و خانواده می توانند برای دلجویی از یک زن باردار از آن  استفاده کنند:

  • سعی کنید به او دلگرمی بدهید و به او بگویید تجربه قبلی نیاز به تکرار ندارد. و مطمئن باش که این بار اتفاق خوبی می افتد.
  • برای بهبود دردها و زخم ها به او کمک کنید تا در این راه احساس تنهایی نکند.
  • به او کمک نمایید تا به انجمن های مادران دارای نوزادان رنگین کمان یا انجمن های آنلاین بپیوندد. و بتواند به خوبی با آن ها ارتباط برقرار نماید.
  • با حمایت درست و عشق خانواده و دوستانش، یک مادر می تواند به خوبی با بارداری خود کنار بیاید. و فرزند رنگین کمانی به دنیا آورد.

راهکارهای خلاقانه برای اعلام ورود کودک رنگین کمانی

در این قسمت چند روش برای اعلام ورود بچه رنگین کمانی برای مادران باردار به کار برده شده است:

  • یک اثر دستی رنگین کمانی روی شکم خود بکشید.
  • اعلامیه های زیبا برای دوستان و خانواده خود چاپ نمایید.
  • فرزندان بزرگتر خود را درگیر تزیین بادکنک ها و بالن های رنگارنگ کنید.
  • با پوشیدن لباس های رنگین کمانی از ناصافی کودک خود عکس بگیرید و برای دوستان خود بفرستید.

تجربه آوردن نوزاد رنگین کمانی به خانه چگونه می باشد؟

احساساتی که امکان دارد هنگام آوردن یک بچه رنگین کمانی به خانه تجربه کنید، کمی مشکل است. اندکی غم و اندوه ولی خوشحالی و شادی را تجربه می کنید. علاوه بر این حس کاملا متفاوتی خواهید داشت. هنگامی که کودک شما خواب است برخی از احساسات از دست دادن بارداری شما را تحریک می کند. این احساس امکان دارد شما را به یاد نوزادی بیندازد که هرگز چشم های خود را باز نکرده است. علاوه بر این لباس هایی که برای کودک خود گرفته اید امکان دارد احساسات دردناکی برای شما ایجاد نماید. همان گونه که نسبت به کودک رنگین کمانی خود عشق می ورزید به همان اندازه احساس گناه نیز دارید. امکان دارد با خودتان فکر کنید که خوشبخت بودن موجب می شود نوزادی را که از دست رفته را فراموش نمایید.

لدت ترک بیمارستان با بچه رنگین کمانی غیر قابل توصیف می باشد. روزی که کودک شما وارد زندگیتان می شود، امکان دارد با آرامش خاطر تا حد زیادی خاطرات شما از سقط جنین قبلی از بین برود. علاوه بر این ممکن است مدت کمی طول بکشد تا بعد از آوردن کودک جدید به خانه، با ترس و اضطراب کنار بیایید. حمایت خانواده  و درمان اضطرابی می تواند به شما در این مرحله سخت کمک نماید. تا بتوانید از مراحل دشوار زندگی به سلامت گذر کنید. با وجود تمام تجربیات و احساسات، شما هنوز هم می توانید ورود فرزند رنگین کمانی خود را جشن بگیرید و شادمانی کنید.

کودک رنگین کمان چگونه تربیت می شود؟

بعضی از والدین نگران هستند که چگونه بچه رنگین کمانی خود را تربیت کنند. ممکن است در ابتدا فرزندپروری کودک رنگین کمان برای مادر کمی سخت باشد. درست است که هر مادری بارداری رنگین کمان را به طور متفاوتی تجربه می نماید. اما بعضی از والدین کودک رنگین کمان را نعمت بزرگتری احساس می کنند. این به آن معنی نیست که کودک رنگین کمان خاص از کودک از دست رفته می باشد. اما در روزهای اول و ابتدایی با یک کودک جدید احساسات والدین بسیار شدیدتر می شود.

تفاوت بین کودک رنگین کمان و کودک آفتاب

کودک رنگین کمان و کودک آفتاب واژه هایی هستند که والدین ساخته اند. بچه رنگین کمانی بعد از دست دادن بارداری به دنیا می آید. کودک آفتاب کودکی است که قبل از دست دادن بارداری به دنیا می آید. با داشتن یک کودک آفتاب امکان دارد شما اندوه و غمی را که با یک کودک رنگین کمانی  انجام می دهید را هرگز تجربه نکنید. همچنین ترسی نداشته باشید که مشکلی در آن رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *