مادر و کودک

بیماری های رایج بانوان و راه درمان

یکی از بیماری های رایج زنان تشکیل کیست تخمدان است. کیست تخمدان ممکن است روی تخمدان ها یا درون آن ها رشد کند.

مقدمه

زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند. بنابراین توجه به سلامت جسم و روح آنها، توجه به سلامت نیمی از افراد جامعه است. زنان و مادران همیشه به واسطه حس محبت و مهربانی که خداوند در وجود آن ها به ودیعه نهاده مسئول مراقبت از افراد خانواده هستند. گاها این مراقبت از افراد خانواده و به ویژه فرزندان تا حدی پیش می رود که به طور کلی مراقبت از سلامت خود را فراموش می کنند. مادران ستون خانه و خانواده هستند. با این وجود شناخت بیماری های رایج زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن ها اهمیت دارد. در طول این محتوا ما قصد داریم در مورد بیماری های رایج زنان و نحوه درمان آنها صحبت کنیم.

معرفی بیماری های رایج زنان

همه ما میدانیم پیشگیری از بروز بیماری ها بهتر از درمان آن ها است. این امر در مورد بیماری های رایج زنان نیز صدق می کند. در ادامه برخی از مهمترین بیماری های رایج زنان را به صورت تیتروار ذکر کرده و توضیح مختصری در مورد برخی بیان خواهیم کرد.

 • عفونت واژن
 • فیبروم رحم
 • چسبندگی رحم
 • تنبلی تخمدان
 • بیماری های مربوط به مثانه
 • کیست تخمدان و رحم
 • سرطان رحم
 • سرطان پستان
 • سرطان تخمدان
 • یائسگی

بیماری هایی که در بالا ذکر کردیم از جمله بیماری های رایج زنان می باشند. هر کدام از این بیماری ها نشانه و علائم مخصوص به خود را دارند. آن چه درباره بیماری های رایج زنان اهمیت دارد این است که درمان هر یک از آنها متفاوت از دیگری است. در حالی که روش پیشگیری از همه آن ها شبیه به هم بوده و یکسان است.

سرطان تخمدان یکی از بیماری های رایج زنان

یکی از بیماری های رایج زنان، سرطان تخمدان است. این بیماری در گروه بیماری های خاموش دسته بندی می شود. منظور از این توصیف، این است که تا زمانی که بیماری پیشرفت قابل توجهی نداشته باشد امکان تشخیص آن وجود ندارد. پیشرفت زیاد این بیماری با علائمی از قبیل درد در ناحیه شکم و لگن، نفخ و تکرر ادرار و غیره همراه است. برای تشخیص به موقع این بیماری نیاز است به صورت مرتب به متخصص زنان مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گرفت. سرطان تخمدان در مراحل اولیه هیچ نشانه ای ندارد. بنابراین چراغ خاموش جلو رفته و پیشرفت می کند.

 

کیست تخمدان

یکی از بیماری های رایج زنان تشکیل کیست تخمدان است. این بیماری اشکال مختلفی دارد. برخی از آن ها عبارتند از کیست های فولیکولی، جسم زرد، شکلاتی، عملکردی و غیره. بنابراین روش های درمان آن ها نیز متفاوت است. کیست تخمدان ممکن است روی تخمدان ها یا درون آن ها رشد کند. تخمدان ها در دو طرف رحم قرار دارند. وجود کیست باعث تغییر در اندازه و عملکرد آن ها می شود. اکثر کیست های تخمدان خطرناک نبوده و به آسانی قابل درمان هستند. برای درمان این بیماری لازم است توسط پزشک متخصص معاینه شده و تحت درمان قرار گرفت.

برخی از کیست های تخمدان ممکن است بدون استفاده از دارو و مراجعه به پزشک درمان شوند. اما برخی مواقع این اتفاق نخواهد افتاد و بیمار با مشکلاتی روبرو خواهد شد. به هر حال وجود بی نظمی در قاعدگی می تواند نشانه  بروز از یکی از بیماری های رایج زنان نظیر کیست تخمدان باشد. بنابراین توصیه می کنیم به تغییرات به وجود آمده در قاعدگی توجه ویژه ای نشان دهید.

تنبلی تخمدان یکی از بیماری های رایج زنان

تنبلی تخمدان یکی از بیماری های رایج زنان است. این بیماری را تخمدان پلی کیستیک نیز می نامند. اولین نشانه بروز این بیماری اختلال در قاعدگی است. همچنین ظهور این بیماری موجب افزایش رشد موهای زائد بدن می شود. بنابراین در صورت بروز هر یک از علائم گفته شده به اضافه تشکیل آکنه روی پوست صورت حتما به پزشک زنان مراجعه کنید. برخی بانوان بیماری تنبلی تخمدان را با کیست تخمدان یکی می دانند. در حالی که این طور نیست و این دو بیماری متفاوت از یکدیگر بوده و درمان متفاوتی نیز دارند. تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان تعادل هورمون های استروژن و پروژسترون را به هم میریزد.

 

فیبروم رحم، یکی از بیماری های رایج زنان در سنین پایین

فیبروم رحم در گروه تومورهای لگنی جای دارد. به طور کلی به غده هایی که درون رحم رشد می کنند فیبروم های رحمی گفته می شود. این بیماری بیشتر در سنین 25 سالگی تا قبل از 40 سالگی ظاهر می شود. دلیل ایجاد بیماری از سوی بسیاری از متخصصین زنان چاقی و داشتن اضافه وزن معرفی شده است. به همین دلیل زنان دارای اضافه وزن بیش از زنان دیگر به این بیماری مبتلا می شوند. فیبروم های رحمی انواع مختلفی دارند. روش های درمان هر یک از این فیبروم ها نیز متفاوت است. انواع فیبروم های رحمی شامل اینترامورال، ساب موکوزال و ساب سروزال می باشند. فیبروم های رحمی را به دو گروه فیبروم های بدخیم و خوش خیم تقسیم می کنند. در شرایط بسیار خاص، این فیبروم ها ممکن است تبدیل به توده های سرطان شده، که در این صورت روش درمان آن ها متفاوت خواهد بود.

فیبروم رحم

 شایع ترین بیماری در زنان، عفونت واژن

یکی دیگر از بیماری های رایج زنان عفونت واژن است. علاوه بر این بیشترین دلیلی که به خاطر آن زنان به پزشک متخصص مراجعه می کنند، وجود عفونت واژن است. این بیماری طیف وسیعی از زنان را مبتلا می کند. به طور مثال دختران 15 ساله و زنان 50 ساله امکان ابتلا به این بیماری را دارند. ذکر این نکته الزامی است که روش های درمان عفونت واژن در زنان و دختران اندکی متفاوت است. هر زن در طول زندگی خود ممکن است چندین مرتبه به این بیماری مبتلا شود. وجود بیماریهای زمینه ای مانند انواع بیماری های خود ایمنی امکان ابتلا به عفونت واژن را افزایش می دهد. برای درمان انواع بیماری های رایج زنان، به دو نکته می بایست توجه نشان داد. اولین نکته پیشگیری است و دومین نکته نیز کمک گرفتن از یک پزشک حاذق است.

 

پیشگیری برای عدم ابتلا به بیماری های رایج زنان

بسیاری از بیماری های ساده و خطرناک به راحتی قابل پیشگیری هستند. به طور مثال انواع بیماری های رایج زنان که در بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم با داشتن یک زندگی سالم و دوری از برخی شرایط قابل پیشگیری هستند. از جمله اموری که با پیشگیری از ابتلا به بیماری های رایج زنان کمک می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رژیم غذایی سالم
 • ورزش
 • عدم مصرف الکل
 • عدم مصرف سیگار و مخدر
 • دوری از استرس و اضطراب

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *