سلامت

تاثیر آلودگی ها بر ریزش مو

مدت‌هاست که هم دانشمندان و هم عموم مردم تشخیص داده‌اند که آلودگی هوا ممکن است با بیماری‌های تنفسی، سینوزیت و آلرژی‌ها مرتبط یا بدتر شود در حال حاضر آگاهی فزاینده ای وجود دارد که آلودگی و ریزش مو ارتباط نزدیکی با هم دارند زیرا آلودگی برای سلامت عمومی و در نتیجه برای سلامت مو مفید نیست. پوست نیز تحت تأثیر این مشکل فعلی قرار دارد.

مو و پوست هر دو به سرعت از آلودگی رنج می برند و قرار گرفتن در معرض مستقیم آنها به عنوان موانع اصلی آلودگی در شهرها می باشد

آلودگی چه تاثیری بر ریزش مو دارد؟

ذرات معلق بزرگ، ذرات ریز معلق در هوا، دود و آلودگی های گازی به پوست سر و مو می رسند و باعث تحریک و آسیب می شوند. با افزایش آلودگی در زندگی مدرن، موارد بارزتر و جدی تر می شوند.

عواقب احتمالی آن چیست؟

این اثر مخرب بر سلامت مو زمانی مورد توجه قرار گرفت که مرکز تحقیقات سم شناسی صنعتی در لاکنو مطالعه ای را منتشر کرد که به اثرات منفی آلودگی بر موهای انسان در سال 1994 اشاره کرد.

ثابت شده است که ریزش مو به دلیل آلودگی می‌تواند همراه با آلوپسی آندروژنتیک باشد یا حتی شبیه آن باشد، و ریزش مو یک الگوی نامنظم و بی‌شکل پیدا می‌کند. ممکن است باعث تشدید و القای شروع آلوپسی آره آتا منتشر، آلوپسی سیکاتریشال اولیه یا افلوویوم تلوژنیک مزمن شود.

بنابراین، به دلیل اثر سمی هوای آلوده، ممکن است موارد زیر مشاهده شود:

• ریزش موی منتشر که کل پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد.

• تعریق زیاد و ترشح سبوم.

• شوره سر شدید، تحریک پوست سر، خارش (خارش).

• قرمزی پوست سر، گرم در لمس.

• شوره سر یا لایه برداری در امتداد مرزهای گیجگاهی و جداری، جایی که عرق در تماس طولانی مدت با ماده تحریک کننده جمع می شود.

• موهای بالغ و خشک.

• نواحی پوست سر به دلیل خارش.

• ادم فولیکولی (با تریکوسکوپی مشاهده شد).

• سبوم اطراف ریشه مو.

• پوسته پوسته شدن خشک و چرب.

 

علل چیست؟

مکانیسم ریزش مو ناشی از آلودگی مربوط به نانو ذرات معلق در هوا و همچنین هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (به شدت در دود ناشی از اگزوز خودرو، آسفالت، دود صنعتی و غیره) است. هر دو با ایجاد استرس اکسیداتیو در واحدهای فولیکولی به مو آسیب می رسانند.

به منظور درمان موهای در معرض آلودگی، مانند درمان اثرات مضر آلودگی بر روی مو، باید از قرار گرفتن الیاف مو و واحد فولیکولی در معرض آلاینده ها و استرس اکسیداتیو جلوگیری کرد.

یکی از کمک‌های عالی در محافظت از فیبر مو، اسید هیالورونیک است که به عنوان یک مانع مکانیکی در برابر اثرات منفی آلاینده‌های موجود در فیبر مو عمل می‌کند و آن را یک‌باره هیدراته‌تر و در برابر شکستن و ریزش مقاوم‌تر می‌کند.

مکمل هیرویت ، پوست سر را با پروتئین ها، ویتامین ها و نمک های معدنی موجود در آن تغذیه می کند. اینها با عوامل ضد آندروژن (که به مبارزه با آلوپسی آندروژنیک کمک می کنند) و اسید هیالورونیک فوق الذکر که بسیار مهم است، مرتبط هستند.

زمانی که پوست سر در معرض آلودگی قرار می گیرد، دچار حساسیت و ناراحتی، خشکی یا چربی می شود. تولید بیش از حد سبوم روی پوست سر به ریشه‌های چرب و چرب تبدیل می‌شود و می‌تواند منافذ را مسدود کند و فولیکول‌های مو را مسدود کند – به طور موثری مو را در ریشه ضعیف کرده و آن را مستعد شکستن می‌کند.

موهایی که مستقیماً با آلودگی هوا تماس دارند نیز علائمی از شکستن تار، خشکی و ریزش زودهنگام مو مانند علائم طاسی با الگوی مردانه را نشان می دهند. آلاینده‌های هوا مانند سرب و جیوه برای کسانی که در معرض آنها هستند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کنند

همیشه موهای خود را با شال یا کلاه بپوشانید تا از تماس مستقیم مو با آلاینده های هوا و گرد و غبار محافظت کنید. موهای خود را محکم نگه دارید یا با بند موی خود را به عقب ببندید

آیا محیط روی موهای شما تأثیر می گذارد؟
ترکیبی از چندین عامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی هوا می تواند بر سلامت کلی مو و پوست سر تأثیر بگذارد. آسیب ناشی از این مهاجمان بر خواص مو مانند محتوای پروتئین، اکسیداسیون ملانین، کیفیت سطح و اجزای ساختاری تأثیر می گذارد.

خی محرک های محیطی می توانند نازک شدن مو را تسریع کنند، مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حالت دادن بیش از حد، و استفاده بیش از حد از شامپوها و محصولات مو  با محدود کردن این قرار گرفتن در معرض محیطی، می توانید برخی از عوامل اصلی نازک شدن مو را از بین ببرید.

آلودگی هوا به ریزش مو کمک می کند.
 قرار گرفتن در معرض آلاینده های معمولی هوا (معروف به ذرات معلق یا به اختصار PM) باعث کاهش سطح یک پروتئین خاص در سلول های فولیکول مو می شود – همان پروتئینی که در وهله اول مسئول رشد مو است. 

آلودگی هوا رنگ مو را کدر می کند.
همانطور که استرس اکسیداتیو رنگ پوست ما را در طول زمان کدر می کند، استرس اکسیداتیو ناشی از آلودگی هوا نیز می تواند همین کار را برای موهای ما انجام دهد. تحقیقات تایید کرده اند که آسیب رادیکال های آزاد به مو می تواند در از دست دادن رنگ 2 یا سفید شدن مو و همچنین ریزش مو ظاهر شود. سفیدی مو، البته، بخشی طبیعی از روند پیری است، اما این از دست دادن رنگدانه در ارتباط با میزان استرس اکسیداتیو که فولیکول مو در معرض آن قرار می‌گیرد، سرعت می‌گیرد.

آلودگی هوا باعث تجمع آلودگی در سر می شود
ذرات معلقی که قبلاً به آن اشاره کردیم – که از ذرات و قطرات کوچک موجود در هوای ما تشکیل شده است که ما آنها را آلودگی می دانیم – همچنین می تواند در طول زمان روی پوست سر جمع شود. اگر به درستی از بین نرود، و اگر پوست سر پس از آن محافظت مناسبی دریافت نکند (در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت)، این تجمع می تواند به آسیب قابل توجهی به فولیکول مو کمک کند، منجر به مشکلاتی مانند شوره سر و تحریک و در نهایت منجر شود به ریزش مو

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *