بدنسازی

تفاوت بین پروتئین وی و سی ال ای

پروتئین وی و سی ال ای، دو نوع مکمل پروتئینی برای کاهش وزن و عضله سازی می‌باشد. این دو نوع مکمل دارای تفاوت‌های عمده‌ای می‌باشند.

پروتئین‌های مکملی وی و سی ال ای

پروتئین یکی از عناصر اصلی و ضروری برای بدن می‎باشد،که وظیفه‌ی آن تولید انرژی، کمک به رشد و تقویت بافت‌های مختلف می‌باشد. پروتئین وی و سی ال ای دو نوع پروتئین الزامی برای بدن افراد می‎باشند. همچنین به دلیل ارزش غذایی فوق العاده‌ای که دارند به صورت مکمل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.  این نوع پروتئین‌ها نقش کاتالیزروی دارند، بنابراین ورزشکاران از آن‌ها برای رشد سریع، شکل گیری و بازسازی عضله‌ها و ماهیچه‌های خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این آمینو اسیدهای فراوان این نوع پروتئین، آن‌ها را به گزینه‌ی مناسبی برای کاهش وزن تبدیل نموده است.

 روش تهیه پروتئین وی و سی ال ای با یکدیگر متفاوت می‌باشد. تهیه پروتئین وی با سه روش هیدرولیز،کنسانتره ایزوله ، و قابل انجام می‌باشد. برای تهیه انواع پنیرهای مختلف باید از شیر استفاده نمود. بدین صورت که برای تهیه پنیر ابتدا باید قسمت مایع و بافت جامد شیر با روش‌های مختلف جدا شوند. بخش جامد شیر، شامل چربی‌ها می‌باشد، اما بخش مایع آن حاوی مقادیر زیادی پروتئین وی است. از آنجا که این مایع طعم خوبی ندارد، بعد از فرآوری کردن آن و افزودن طعم دهنده‌های مختلف مورد مصرف قرار می‌گیرد.

 در روش هیدرولیز پروتئین تولید شده، به دلیل مواد مغذی موجود در آن، قابلیت هضم بهتری دارند، به همین دلیل در شیر نوزادان به میزان کمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتئین تهیه شده با تکنیک کنسانتره، دارای درصد متوسطی از چربی و قند لاکتوز می‌باشد، بنابراین طعم بهتری دارد. در روش هیدرولیز، پروتئین حاصل، درصد خلوص بیشتری دارد، پس هضم آن نسبت به دو نوع دیگر کمی سخت‌تر می‎باشد.

پروتئین اسید لینولئیک یا سی ال ای، رایج ترین اسید چرب امگا6 می‎باشد، که به میزان فراوانی درروغن‌ها گیاهی، فرآورده‌های لبنی و انواع گوشت وجود دارد. روش‌های تهیه این نوع پروتئین با تکنیک‌های متنوعی انجام می‌شود. اما دو نوع مهم و پرکاربرد آن c9, t11 cis-9, trans-11 می‎باشد.

تاثیرات و فواید پروتئین وی و سی ال ای

تاثیرات و فواید پروتئین وی و سی ال ای

پروتئین وی و سی ال ای، هر کدام به صورت جداگانه تاثیرات مختلفی بر روی سیستم بدن خواهند گذاشت. بنابراین انتخاب و تهیه‌ی آن‌ها باید بر اساس این تاثیرات صورت گیرد. هر دو دسته از پروتئین‌ها در قالب ژل، پودر، قرص و کپسول قابل استفاده می‌باشند. علاوه بر این دارای طعم‌های متفاوتی می‌باشند. اما این دو پارامتر تاثیری در اثراتی که پروتئین وی و سی ال ای بر روی بدن خواهند گذاشت، ندارند. البته توجه داشته باشید که تاثیرات هر نوع مکمل پروتئینی وابسته به دستورالعمل‌های مصرفی آن نیز می‌باشد. بنابراین مصرف آن‌ها باید مطابق دستورالعمل باشد.

از مهمترین تاثیرات پروتئین وی و سی ال ای کاهش وزن بدن، چربی سوزی  می‎باشد. رشد عضلات، تقویت آنتی خواص ضد سرطانی اکسیدان‌های بدن، کاهش فشار خون نیز از دیگر پیامدهای این پروتئین‌ها هستند. از این رو مصرف این نوع پروتئین‌ها نسبت به گروه‌های مختلف دیگر بسیار بیشتر است. ورزشکاران و بدنسازان، برجسته‌ترین گروه مصرف کنندگان پروتئین وی‌ می‌باشند. مصرف پروتئین وی با کاهش اشتها و افزایش متابولیسم، تاثیر بسزایی در کاهش وزن افراد دارد. مصرف این پروتئین در کنار ورزش و بدنسازی علاوه بر کاهش وزن، عضله سازی و حفظ ماهیچه‌ها را به همراه خواهد داشت.

نتایج حاصل از مطالعات انجام شده بر روی تاثیرات پروتئین ال سی ای، نشان از بازده بالا آن در پیشگیری از جذب کالری‌های اضافی می‌باشد. همچنین باعث کاهش اشتها و جلوگیری از تجمع چربی‌های غیر ضروری در بدن می‌شود. به علاوه با تحریک پذیری چربی‎ها، توانایی تبدیل نمودن این چربی‌ها را به انرژی دارد. از دیگر تاثیراتی که پروتئین سی ال ای بر روی بدن دارد، تسریع فرایند عضله سازی می‎باشد. توجه داشته باشید که این نوع پروتئین در بدن ساخته نمی‌شود، بنابراین اگر قصد استفاده از آن را دارید می‌تونید با مصرف روزانه حدود 6 گرم آن، از تاثیرات این نوع پروتئین لذت ببرید.

عوارض پروتئین وی و سی ال ای

در صورتی که مصرف پروتئین وی و سی ال ای طبق دستورالعمل و با رعایت دوز‌های مصرفی آن‌ها انجام نشود، عوارضی را در پی خواهد داشت. منابع غذایی مانند گوشت که شامل پروتئین سی ال ای می‌باشد به طور تقریبی دارای 4تا 6گرم از این پروتئین می‎باشند. مصرف روزانه 6 گرم از آن در روز برای سوخت چربی‌ها و کاهش وزن مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین لازم است، در مصرف پروتئین سی ال ای دقت نموده تا دچار عوارضی همچون التهاب کبد و آسیب به بافت‌های آن نشود. همچنین مصرف بیش از حد این نوع پروتئین افزایش سطح پروتئین‌های واکنشی مانند c را به همراه دارد، که سبب التهاب در بدن می‌شوند. کاهش قند و کلسترول hdl خون از دیگر عوارض نسبتا خطرناک مصرف دوزه‌های بالای پروتئین سی ال ای خواهد بود.

همچنین اگر مصرف پروتئین وی و سی ال ای در طول زمان مصرف بیش از حد مجاز باشد، می‎تواند باعث بروز مشکلات متعددی در سیستم بدن شود. از جمله  این عوارض می‌توان به سنگ کلیه اشاره کرد. در صورت استفاده بیش از حد مجاز از پروتئین وی، کلیه‎ها مجبور خواهند شد، میزان فعالیت خود را افزایش دهند. بنابراین اگر این ارگان‌ها توانایی تجزیه و دفع ذرات پروتئین را نداشته باشند، احتمال رسوب گذاری این ذرات افزایش یافته و باعث تشکیل سنگ کلیه خواهند شد. همچنین دل درد، معده درد، نفخ و ایجاد حالت تهوع در لیست عوارض ناشی از مصرف مقدار غیر مجاز این نوع پروتئین مشاهده می‌شود.

ایجاد آکنه و جوش نیز از دیگر پیامدهای مصرف طولانی مدت و مکرر پروتئین وی می‎باشد. گرفتگی عضلانی از دیگر عارضه‌های که در پی مصرف بیش از حد  این گروه از پروتئین‌های ، می‎باشد. البته این پیامد در صورتی بروز پیدا خواهد کرد که فرد دچار بیماری‌های زمینه‌ای مانند برونشیت باشد. بنابراین حتما  قبل از مصرف آن حتما با یک متخصص مشورت نمایید.

تفاوت‌های پروتئین وی و سی ال ای

۱- تفاوت در جذب پروتئین

2- تفاوت پروتئین وی و سی ال ای تولید چربی

3- تفاوت در عضله سازی

4-تفاوت در کاهش وزن و چربی سوزی

5-تفاوت در روش تهیه

6-تفاوت در مقدار مصرف

7- تفاوت مخاطب هدف

8-تفاوت در عوارض جانبی

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *