سالمندان, سلامت

تنظیم فشارخون با تغذیه سالم

فشار خون یکی از بیماری های شایع در سراسر جهان می باشد که معمولاً افراد زیادی به آن مبتلا می باشند و ممکن است که زندگی آن ها را دچار اختلال کند.  

توضیحاتی درباره فشار خون

فشار خون از جمله یکی از بیماری هایی می باشد که در سراسر دنیال افراد زیادی به آن مبتلا می باشند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، ممکن است که به عارضه هایی از قبیل نارسایی های قلبی، از دست دادن بینایی، بیماری های کلیوی، سکته مغزی و سایر بیماری های دیگری مبتلا شوند که آرامش روحی و جسمی آن ها را به خطر می اندازد و منجر به ایجاد حالت هایی توأم با اضطراب و استرس در فرد می شود.

افراد باید همواره سعی کنند که میزان فشار خون خود را اندازه گیری کنند که در حالت نرمال قرار داشته باشد، چرا که داشتن فشار خون بسیار بالا و یا پائین می تواند بسیار خطرناک باشد. به گونه ای که باید بیان کرد که اگر میزان فشار فرد برای یک مدت طولانی، بیش تر از حد طبیعی خود باشد، می تواند منجر به آسیب هایی به رگ های خونی شود و خطر ابتلای فرد به بیماری های ذکر شده را افزایش دهد.

افراد باید مهم ترین اقدامی که برای مقابله با فشار خون بالا و یا پائین انجام دهند، سنجش و اندازه گیری زود هنگام و برنامه ریزی هدفمند برای مقابله با آن باشد. زمانی که گفته می شود میزان فشار خون فرد بالا می باشد به این معنی می باشد که میزان فشار فرد از حد طبیعی خود بالاتر رفته است و ذکر این نکته نیز لازم است که میزان فشار افراد، تحت تأثیر فعالیت های روزانه آن ها وجود دارد و متناسب با نوع فعالیت های فرد، میزان فشار آن ها نیز تغییر می کند.

به فشار خون بالا، قاتل خاموش گفته می شود به خاطر این که هیچ علائم و یا علامت هشدار دهنده ای ندارد که فرد از وجود آن مطلع باشد، به گونه ای که بسیاری از افراد از وجود فشار بالا در خود مطلع نمی باشند. تنها روش برای تشخیص میزان فشار، با اندازه گیری فشار خون می باشد. خارج شدن فشار افراد از حالت طبیعی خود، می تواند تحت تإثیر سبک های زندگی نادرست باشد که از جمله این موارد می توان به عدم فعالیت های بدنی کافی و منظم و هم چنین تغذیه نامناسب اشاره کرد. هر چند که برخی از افرادی که به دیابت و یا چاقی مبتلا می باشند نیز می توانند خطر ابتلا به فشار خون بالا را در خود افزایش دهند.

برای کمک به تنظیم میزان فشار خون، افراد باید در مرحله اول، تغذیه سالمی داشته باشند. در ادامه متن به بررسی و معرفی مهم ترین و اصولی ترین روش ها برای کمک به تنظیم و کنترل میزان فشار افراد پرداخته می شود.

کاهش میزان مصرف نمک (سدیم): افراد باید در جریان باشند که گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، پنیر و شیر دارای سدیم نسبتاً بالایی می باشند و هم چنین میوه ها و سبزیجات نیز اگر برای تهیه آن ها از آب نمک استفاده شود، از میزان سدیم بالایی برخوردار می باشند. مواد غذایی حاوی سدیم و یا نمک بالایی وجود دارد که افرادی که دارای فشار خون بالا می باشند باید هنگام خرید آن ها دقت و به برچسب غذایی آن ها دقت کنند چرا که برچسب بیان کننده این می باشد که در محصول موردنظر، چقدر از سدیم استفاده شده است. افراد باید توجه کنند که برای کمک به تنظیم و کنترل فشار خون خود، از موادی استفاده کنند که میزان سدیم و یا نمک موجود در آن محدود می باشد.

افرادی که به فشار خون بالایی مبتلا می باشند، باید برای کمک به کاهش در میزان فشار خود و تنظیم آن، از رژیم های غذایی سرشار از پتاسیم، کلسیم و هم چنین منیزیم استفاده کنند که این می تواند به ویژه در کاهش میزان فشار بالای افراد بسیار مؤثر باشد.

کاهش دادن میزان مصرف چربی نیز می تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد. معمولاً افرادی که به فشار خون بالا مبتلا می باشند، می توانند مستعد ابتلای به بیماری های قلبی و عروقی نیز باشند، بنابراین، افراد برای کمک به تنظیم میزان فشار خود باید از یک رژیم غذایی با دارا بودن مقدار چربی محدود استفاده کنند.

یکی دیگر از روش های بسیار مؤثر برای کمک به تنظیم میزان فشار خون فرد و پیشگیری از میزان فشار خون بالا، کنترل کردن وزن می باشد. افزایش وزن با بالا رفتن فشار خون فرد رابطه مستقیمی دارد و باید بیان کرد که هر چقدر که میزان وزن فرد افزایش پیدا می کند، فشار وی نیز بالا می رود و فرد باید همواره به اندازه دور کمر خود توجه داشته باشند که اگر این اندازه زیاد باشد، فرد مستعد ابتلای به میزان فشار خون بالا می شود.

از آن جایی که ویتامین سی دارای نقش مؤثری در کاهش فشار خون می باشد، بنابراین استفاده از سبزیجاتی از قبیل کاهو، گوجه فرنگی، کلم و فلفل دلمه ای، به همراه با غذا و هم چنین استفاده از میوه ها در میان وعده ها توصیه شده است. اگرچه که همه میوه ها حاوی ویتامین سی می باشند ولی توت فرنگی، طالبی، کیوی و خربزه و مرکبات، غنی از این نوع ویتامین می باشند.

افراد بهتر است برای تنظیم میزان فشار خود به جای استفاده از چیپس، پفک و چوب شور و سایر تنقلاتی که پر نمک می باشند، از بادام، پسته، فندق و گردوی بو نداده استفاده کنند.

کلام آخر

برای تنظیم و کنترل فشار خون بالا راه حل های زیادی وجود دارد که یکی از مؤثرترین ان ها، تنظیم سبک زندگی و وعده های غذایی مناسب فاقد چربی و نمک می باشد. استفاده از اب فراوان در طول روز و هم چنین استفاده از چند قاشق غذاخوری آبلیمو در مقداری آب و استفاده در هر صبح می تواند مؤثر باشد.

موز با داشتن میزان پتاسیم بالا، می تواند برای کنترل فشار خون بالا مؤثر باشد و استفاده روزانه 1 عدد از آن کفایت می کند تا فرد فشار خود را کنترل کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید