سلامت

خشکی و زبری آرنج و چند راه درمان آن

آیا درباره روش های درمان خشکی و زبری آرنج اطلاعاتی دارید؟ خشکی آرنج بیماری شایع پوستی است که به دلایل مختلف مانند کمبود آب در بدن ایجاد می شود.

توضیحاتی درباره خشکی و زبری آرنج

خشکی و زبری آرنج در اکثر مواقع به دلیل کمبود رطوبت و آب در بدن ایجاد می شود. در برخی موارد هم خشکی پوست به دلیل کاهش عملکرد غدد چربی و عرق بروز می کند. با افزایش سن فعالیت و تعداد غدد تولید کننده چربی و عرق در بدن کاهش یافته، به همین دلیل پوست خشک می شود.

مهمترین علت بروز خشکی و زبری آرنج،  کم آبی بدن است. کم آبی بدن فقط مختص فصل تابستان و هوای گرم نیست در فصل زمستان هم احتمال کم آبی شدن بدن و بروز خشکی پوست وجود دارد. مصرف آب کافی می تواند از بروز خشکی پوست جلوگیری کند. کسانی که زیاد عرق کرده و یا از الکل استفاده می کنند، در معرض کم آبی بدن  می باشند.

یکی دیگر از مهمترین عوامل موثر بر ایجاد خشکی و زبری آرنج، کلر موجود در آب می باشد. کسانی که به طور مرتب در استخرهای کلردار شنا می کنند و یا مدت زیادی در داخل وان حمام و یا زیر دوش حمام می مانند، دچار خشکی پوست می شوند. استفاده از کرم مرطوب کننده برای  این افراد بعد از خروج از استخر و یا حمام الزامی می باشد.

علائم خشکی و زبری آرنج

برخی از علائم خشکی و زبری آرنج که ممکن است بر روی پوست و اطراف آن مشاهده شده و با توجه به تغییرات دما بدتر شوند، عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن
 • تغییر رنگ
 • خارش پوست
 • ایجاد درد و ناراحتی
 • فلس مانند شدن پوست آرنج
 • ایجاد ترک خوردگی و یا خونریزی پوست آرنج

دلایل ایجاد کننده خشکی و زبری آرنج

 • تغییر آب و هوا
 • کمبود آب در بدن
 • تحریکات پوستی به دلیل وجود ترکیبات به کار رفته در صابون ها، لوسیون ها و عطرها
 • ابتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و …
 • ابتلا به بیماری دیابت
 • ابتلا به بیماری های غده تیروئید
 • ابتلا به بیماری سندروم شوگرن
 • سیگار کشیدن به دلیل کاهش اکسیژن رسانی به پوست و ایجاد نشانه های پیری زودرس پوست
 • نوشیدن مشروبات الکلی
 • مصرف داروهای خاص مانند داروهای دیورتیک یا ادرارآور و رتینوئید و یا مشتقات ویتامین A
 • ایجاد اصطکاک در نتیجه پوشیدن لباس های خیلی تنگ

 

مشکلات سلامتی زمینه ساز بروز خشکی پوست

ابتلا به  برخی از  بیماری های زمینه ای می تواند باعث بروز خشکی و زبری آرنج شود.

 • اگزما: اگزما موجب خشکی پوست در هر قسمتی از بدن می باشد. از علائم این بیماری می توان به ایجاد التهاب پوستی، حساسیت پوست، ایجاد لکه های تیره بر روی پوست، پوسته پوسته شدن ، تاول زدن و تورم پوست اشاره کرد.
 • پسوریازیس: پسوریازیس یک نوع بیماری خود ایمنی پوستی می باشد که بر نواحی مختلف بدن به ویژه آرنج، زانو و پوست سر تاثیر می گذارد. از علائم دیگر این بیماری می توان به ایجاد لکه های پوستی، احساس سوزش و یا سوزن سوزن شدن، خارش پوست، ایجاد زخم و جوش پوستی اشاره کرد.

 

روش های درمان خشکی و زبری آرنج

خشکی و زبری آرنج یک مشکل پوستی رایج است که معمولا اقدام درمانی خاصی لازم ندارد. با انجام اقدامات زیر می توانید به رفع مشکل کمک کنید.

تغییر در روش استحمام کردن

در برخی مواقع خشکی و زبری آرنج به دلیل زیاد ماندن در زیر دوش آب گرم می باشد. ایجاد تغییر در روتین حمام کردن و دوش گرفتن می تواند موجب درمان خشکی پوست آرنج شود. آب خیلی گرم موجب از بین رفتن رطوبت بدن می گردد. برای حمام کردن از آبی با دمای متوسط استفاده کنید. در زمان حمام کردن از شوینده هایی بدون عطر و رایحه استفاده کنید. اکثر این عطرها موجب خشکی پوست می شوند.

استفاده از مرطوب کننده ها بعد از قرار گرفتن پوست در معرض تغییرات شدید دما

برای درمان خشکی و زبری آرنج بهتر است بعد از استحمام و یا مواقعی که پوست با آب تماس داشته و دچار تغییرات شدید دمایی شده است، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده از کرم های مرطوب کننده دارای روغن نارگیل و روغن زیتون برای درمان خشکی پوست بسیار موثر است.

استفاده از لایه بردار می تواند به از بین بردن لایه های شاخی و سطحی پوست کمک کند. با از بین رفتن سلول های مرده پوست، خشکی و زبری آرنج بهبود می یابد. بعد از نیم ساعت از مالیدن لایه بردار به پوست آرنج،  محل را با آب ولرم شستشو دهید و از کرم مرطوب کننده و یا وازلین بر روی آرنج خود بمالید.

خشکی و زبری آرنج در اثر تحریک پارچه

از پوشیدن لباس هایی که موجب تحریک پوست می شوند، خودداری کنید. برخی از پارچه ها باعث ایجاد پوسته پوسته و خارش پوست می شوند. برای شستشوی لباس های خود از شوینده های بدون مواد تحریک کننده استفاده کنید. تحریک کننده های موجود در شوینده ها شامل مواد شیمیایی، نیکل، دی کرومات پتاسیم و عطرها هستند که موجب خشکی پوست می شوند.

تاثیر عوامل محیطی موثر در ایجاد خشکی آرنج

تغییرات آب و هوایی بر ایجاد خشکی و زبری آرنج تاثیر زیادی می گذارد.  روتین مراقبت از پوست خود را  با توجه به تغییرات آب و هوا تغییر دهید. استفاده از لباس آستین بلند، کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده در روزهای گرم تابستان، از بروز خشکی پوست جلوگیری می کند. در روزهای سرد سال هم  لباس گرم مناسب بپوشید و از کرم های مرطوب کننده جهت جلوگیری از خشکی پوست استفاده کنید. نوشیدن آب کافی در هر دو نوع آب و هوا لازم است.

استفاده از محصولات مراقبتی پوست

اگر خشکی و زبری آرنج شما ناشی از ابتلا به بیماری های پوستی می باشد، از محصولات مراقبتی مخصوص استفاده کنید. اگر فکر می کنید که خشکی پوست شما به یک دلیل دیگر غیر از موارد ذکر شده می باشد و یا  به دنبال استفاده از محصولات مراقبتی از پوست دچار لکه های قرمز و یا خونریزی شدید، به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

خشکی و زبری آرنج یک بیماری شایع پوستی است که در اکثر موارد خیلی جدی نیست. با درمان صحیح و رفع مشکلات ایجاد کننده خشکی پوست، می توانید این مشکل پوستی را بهبود بخشید. هیدراته کردن بدن، استفاده از کرم های مرطوب کننده، دوری از مواد تحریک کننده پوست، اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی های الکلی و حفاظت از بدن در هوای گرم و سرد می تواند از بروز خشکی پوست جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *