سلامت

درباره عمل جراحی آب مروارید بیشتر بدانیم

جراحی آب مروارید در حالی که شما بیدار هستید انجام می شود، بنابراین یک داروی آرام بخش به شما داده می شود که به آرامی شما را آرام می کند، همچنین یک ژل بی حس کننده مخصوص و قطره های چشمی به شما داده می شود تا در طول عمل احساس ناراحتی نکنید.

جراحی آب مروارید چقدر طول می کشد؟
عمل جراحی آب مروارید بسته به شدت بیماری بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. همچنین باید برنامه ریزی کنید که تا 30 دقیقه بعد از عمل جراحی برای بهبودی از اثرات آرام بخش بگذرانید.

انواع جراحی آب مروارید چیست؟

  • جراحی آب مروارید با برش کوچک (فاکوامولسیفیکاسیون) : جراحی آب مروارید با برش کوچک رایج ترین نوع برداشتن آب مروارید است. جراح چشم یک سوراخ بسیار کوچک روی چشم، در کنار گوشه بیرونی ایجاد می کند. یک کاوشگر کوچک امواج اولتراسوند را برای حل کردن هسته و بخش سخت عدسی ابری منتشر می کند. سپس بقیه مواد آب مروارید توسط پروب دیگری خارج می شود که مکش را از طریق همان دهانه فراهم می کند.
  • جراحی خارج کپسولی
    در طی جراحی خارج کپسولی، یک باز شدن طولانی‌تر در قسمت بالایی چشم ایجاد می‌شود تا مرکز سخت عدسی برداشته شود سپس بقیه مواد آب مروارید با مکش، از طریق دهانه بزرگ خارج می شود.

لنز برداشته شده با یک لنز داخل چشمی (IOL) جایگزین می شود که از طریق دهانه قبلی در انتهای جراحی وارد می شود  IOL یک عدسی شفاف و مصنوعی است که نیازی به مراقبت ندارد بخشی از چشم می شود. با IOL، فرد معمولاً بینایی بهتری دارد زیرا نور می تواند به شبکیه چشم برسد. فرد لنز جدید را نمی بیند یا حس نمی کند.

بعد از جراحی آب مروارید چه انتظاری باید داشته باشم؟
در عرض چند ساعت پس از جراحی، احتمالاً به دلیل برداشتن لنز تیره، متوجه خواهید شد که رنگ ها روشن تر هستند. با این حال، ممکن است در چند روز اول بینایی شما تار باشد و چشم شما کمی به نور حساس باشد. خشکی، خارش گاه به گاه، سوزش و یا قرمزی چشم نیز شایع است اکثر این عوارض در عرض چند روز پایان می‌یابند.

چشم پزشک قطره ها یا داروهایی را برای پیشگیری یا کنترل التهاب، عفونت یا فشار بالای چشم تجویز می کند

برای محافظت از چشم عمل شده قبل از خواب نیز محافظ چشم توصیه می شود

همچنین برای نظارت بر پیشرفت بهبودی شما برای سه یا چهار قرار بعدی با چشم پزشک برنامه ریزی می شود. یک ماه پس از جراحی، شما نیاز به معاینه چشم دارید تا بتوانید عینک جدید تجویز کنید.

بهبودی پس از جراحی آب مروارید چقدر طول می کشد؟
اکثر بیماران معمولاً دو یا سه روز پس از جراحی با کارهای سبک به سر کار باز می گردند. با این حال، بهبودی کامل از جراحی آب مروارید معمولاً یک تا دو ماه طول می کشد. این شامل زمان مورد نیاز برای تطبیق چشم با لنز جایگزین و بازگرداندن بینایی شما به بالاترین پتانسیل آن است.

آیا عوارض احتمالی جراحی آب مروارید وجود دارد؟
عوارض حین و بعد از عمل شدید ممکن است اما محتمل نیست و معمولا قابل کنترل است. جراحی آب مروارید می تواند بینایی شما را به نقطه قبل از آب مروارید بازگرداند. با این حال، یک پیشرفت رایج (در سه بیمار از هر 10 بیمار) پس از جراحی آب مروارید، پس از آب مروارید است. پس از آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که بخشی از عدسی طبیعی که عمداً در طول جراحی آب مروارید خارج نشده است، بافت اسکار ایجاد کند و دید شما را تار کند.

بر خلاف آب مروارید، پس از آب مروارید را می توان با روشی به نام کپسولوتومی لیزر YAG درمان کرد. جراح از پرتو لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک در بافت زخم پشت لنز استفاده می کند تا نور از آن عبور کند. آب مروارید ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از جراحی آب مروارید ایجاد شود.

اگر بیماری چشم دیگری داشته باشید، احتمال بروز عوارض بیشتر است. گاهی اوقات بهتر است قبل از انجام جراحی آب مروارید سایر شرایط را درمان کنید تا مطمئن شوید که بهترین نتایج بصری را به دست می آورید.

چه زمانی باید به جراحی آب مروارید فکر کرد
پیشرفت آب مروارید شما تعیین می کند که آیا به جراحی نیاز است یا خیر اگر آب مروارید شما در فعالیت های روزانه مانند خواندن، پر کردن چک ها و فرم ها یا رانندگی با مشکل مواجه می شود، باید با چشم پزشک خود در مورد انجام جراحی آب مروارید صحبت کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *