سالمندان

دوران پیری و خود ادراری یک واقعیت مهم

بزرگسالی دورانی است که با مشکلاتی مانند خود ادراری همراه است. اما بسیاری از افراد از درمان آن اجتناب می‌ کنند. بهتر است بدانید که شما می توانید با انجام مراقبت های دوران سالمندی و همچنین استفاده از مکمل های دوران سالمندی این مشکل را به راحتی درمان کنید.

در واقع خود ادراری یکی از مشکلات شایعه دوران سالمندی می باشد که با کمک درمان‌ های پزشکی قابل درمان است. اما افرادی که به این بیماری دچار می ‌شوند باید ابتدا در مورد مشکل خود اطلاعاتی داشته باشند. به طور کلی بی اختیاری ادرار باعث اثرات منفی بسیار شدیدی در افراد مسن می گردد. زیرا آن ها زمانی که به این مشکل دچار می شوند ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست داده و منزوی گردند. زیرا در این زمان نمی توانند به خوبی در جمع های دوستانه یا صمیمی و مهمانی ها حضور پیدا کنند در نتیجه تنها و گوشه گیر خواهند شد. اما بهتر است بدانید که این بیماری قابل درمان است. در زیر می خواهیم مطالب بیشتری در مورد بی اختیاری ادرار و همچنین درمان های آن در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

بی اختیاری ادرار چیست؟ 

 

می‌ توان گفت یکی از مشکلات دوران میانسالی و پیری خود ادراری می باشد‌. طبق تحقیقاتی که انجام شده است از هر سه نفر که پا به سن می گذارند یک نفر به بی اختیاری ادرار مبتلا می‌ شود. البته افرادی که دچار چنین مشکلی می شوند معمولاً به پزشک مراجعه نمی‌ کنند. زیرا تصور می‌ کنند که بی اختیاری ادرار آن ها ممکن است نشان ‌دهنده مشکل جدی تر باشد و این ترس مانع از مراجعه آن ها به پزشک می گردد. همچنین ممکن است افرادی دیگر به دلیل خجالت از مراجعه به پزشک و بپرهیزند یا این که با این تصور اشتباه که بی اختیاری ادرار فرایند پیری می باشد و نمی ‌توان برای آن کاری که از درمان آن خودداری کنند. اما تمامی این تصورات کاملا اشتباه هستند و برای درمان خود ادراری در دوران پیری درمان‌ های مختلفی وجود دارد.

بهتر است بدانید خود ادراری علاوه بر آن که یک مشکل جدی در افراد مسن تلقی می‌ شود. می‌ تواند مشکلات دیگری را نیز برای آن ها به همراه داشته باشد. از جمله این مشکلات می توان محدود شدنشان از انجام فعالیت‌ ها و همچنین کاهش تعاملات با دیگران اشاره کرد. علاوه بر آن بی اختیاری ادرار می تواند خطرات دیگری را نیز برای افراد مسن به همراه داشته باشد. مثلاً ممکن است آن ها برای سریع تر رسیدن به دستشویی عجله کنند و زمین بخورند یا این که دچار مشکلات پوستی گردند.

علائم و دلایل خود ادراری در افراد مسن: 

 

زمانی که افراد دچار افزایش سن می‌ شوند به خودی خود به مشکلاتی مانند خود ادراری نیز دچار خواهند شد. همچنین تغییراتی که با افزایش سن در افراد ایجاد می شود باعث می گردد تا مشکل بی اختیاری ادرار در آن ها بیشتر گردد. مثلاً در این زمان ظرفیت مثانه کاهش پیدا می‌ کند. بنابراین مقدار ادراری که مثانه توانایی نگه داشتن آن را دارد کاهش می یابد. همچنین به تعویق انداختن زمان ادرار نیز برای آن ها سخت می‌ شود. یکی دیگر از عواملی که می توان برای این موضوع توضیح داد آن است که پس از ادرار میزانی از آن در مثانه باقی می‌ ماند که به آن باقیمانده ادرار می گویند و دلیل آن را می‌ توان عدم فشار کافی عضله های مثانه برای خارج کردن ادرار دانست.

علاوه بر تمام این موارد یائسگی به عنوان یک فرآیند طبیعی برای همه خانم ها رخ می دهد. در این زمان هورمون استروژن کمتری تولید می شود‌. بنابراین مجرای ادراری نازک تر می شود و پوشش آن نیز دچار شکنندگی و نازک شدن می گردد به همین دلیل افراد در این زمان مشکل خود ادراری مبتلا می‌ شوند.

در آقایان نیز در صورتی که غده پروستات بزرگ شود موجب می گردد تا مجرای اداری کوچک شود. بنابراین جریان ادرار نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در نتیجه زمانی که پروستات در مردان بزرگ‌ تر شود این موضوع نیز منجر به بروز خود ادراری می گردد.

به طور کلی می‌ توان گفت که بیماری خود ادراری دلایل بسیار زیادی دارد. از جمله این دلایل می‌ توان به شکستگی لگن، بزرگ شدن پروستات، عفونت مثانه، زوال عقل یا جنون اشاره کرد. اما اگر این مشکل با کمک پزشک درمان شود ممکن است که برای همیشه درمان شود یا این که کنترل گردد.

 

درمان خود ادراری در افراد مسن: 

 

برای درمان خود ادراری راه های متفاوتی وجود دارد. اما از ساده‌ ترین راه‌ ها که تاثیر بسیار عالی نیز برای فرد به همراه دارد می توان به استفاده از مکمل های دوران سالمندی اشاره کرد. همچنین ممکن است پزشک مراقبت های دوران سالمندی را نیز برای شما توضیح دهد تا با رعایت آن ها این مشکل برطرف گردد. در ادامه سعی کرده ‌ایم که هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه برای شما توضیح دهیم.

  • مکمل های دوران سالمندی:

 

در واقع مکمل های دوران سالمندی داروهایی هستند که کمبود بعضی از مواد مورد نیاز بدن را برای سالمندان جبران می‌ کنند. این مکمل ها می تواند بدن آن ها را مقابل مشکلاتی مانند پوکی استخوان، آرتروز یا خود ادراری مقاوم کند.

همان طور که در بالا اشاره شد افراد مسن ممکن است به دلیل بی اختیاری ادرار برای سریع تر رسیدن به دستشویی عجله داشته باشند و زمین بخورند در این زمان احتمال شکستگی در آن ها زیاد می‌ باشد. بنابراین استفاده از مکمل های دوران سالمندی می تواند کمک بسیار عالی برای جلوگیری از بروز این مشکلات باشد. مکمل های دوران سالمندی که برای افراد مسن مناسب است معمولاً به صورت کپسول، ژل، قرص، مایعات یا پودر تولید می شود. این مکمل ها شامل آمینو اسید ها، ویتامین ها، فیبر، مواد معدنی و حتی آنزیم های مورد نیاز در بدن آن ها می باشد. به طور کلی می ‌توان گفت مصرف مکمل های دوران سالمندی بهترین راه دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن آن ها می باشد که می تواند آن ها در برابر مشکلاتی مانند پوکی استخوان یا خود ادراری مقاوم کند.

در واقع سالمندان با افزایش سن به موادی مانند کلسیم، ویتامین های گروه b، ویتامین d و آنتی اکسیدان های بیشتری نیاز دارند که تمامی این مواد در مکمل های دوران سالمندی وجود دارد. استفاده از مکمل ها می تواند کمبود این مواد را به خوبی جبران کند.

  • مراقبت های دوران سالمندی:

 

به طور کلی پیری و سالمندی اتفاقی است که نمی ‌توان از آن جلوگیری کرد و برای همه افراد رخ می ‌دهد.  در این زمان تغییرات مختلفی در بدن آن ها ایجاد می‌ شود که یکی از رایج‌ ترین آن ها خود ادراری می باشد. بنابراین برای آن که بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند باید مراقبت ‌های دوران سالمندی را بدانند و از آن ها استفاده کنند.

در واقع بهترین مراقبت هایی که برای سالمندان باید انجام شود می‌ توان به داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از مکمل های دوران سالمندی، کنترل فشار خون و وزن، رعایت بهداشت و… اشاره کرد‌. دقت داشته باشید اگر مراقبت های دوران سالمندی به درستی و تحت برنامه‌ های دقیق انجام بگیرد مشکلات زیادی بهبود خواهد یافت. از جمله این مشکلات می‌توان به خود ادراری، پوکی استخوان یا شکستگی لگن اشاره کرد. بنابراین بهتر است برای گذراندن دوران پیری یک برنامه دقیق و منظم داشته باشید که در آن تمامی مراقبت های دوران سالمندی وجود داشته باشد.

سخن آخر: 

 

با افزایش سن تغییرات فیزیولوژیک بسیار زیادی در افراد ایجاد می‌ شود. در واقع افزایش سن باعث بروز مشکلاتی مانند خود ادراری در افراد می گردد. علاوه بر آن عواملی مانند بزرگ شدن پروستات یا دوران یائسگی و تغییر هورمون ها نیز می تواند این مشکل را تشدید کند. این موضوع می‌ تواند بر روحیه افراد مسن تاثیر گذاشته و باعث ایجاد افسردگی و منزوی شدن آن ها گردد. اما مشکل خود ادراری را می توان با انجام مراقبت های دوران سالمندی یا استفاده از داروها و مکمل های دوران سالمندی را بهبود بخشید. دقت داشته باشید که خود ادراری اگر درمان گردد می تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنید تا بهترین راه درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *