دسته‌بندی نشده

راز های یک تناسب اندام چیست ؟

تناسب اندام مجموعه ای از ویژگی های جسمانی بوده که با استفاده از آن به راحتی می توان فعالیت های فیزیکی را انجام داد. در واقع سلامت جسمانی شامل پنج مولفه انعطاف پذیری، قدرت عضلانی، استقامت عضلانی و استقامت قلبی و عروقی می باشد. تناسب اندام مزیت های بسیاری را برای افراد به دنبال دارد.

تناسب اندام مجموعه ای از ویژگی های جسمانی بوده که با استفاده از آن به راحتی می توان فعالیت های فیزیکی را انجام داد. در واقع سلامت جسمانی شامل پنج مولفه انعطاف پذیری، قدرت عضلانی، استقامت عضلانی و استقامت قلبی و عروقی می باشد.

نگاهی بر مزیت های تناسب اندام

بهتر است بدانید تناسب اندام مزیت های بسیاری را برای افراد به دنبال دارد، از اینرو با برخی از این مزیت ها به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.

بهبود و افزایش انرژی بدن: یکی از مزیت های مهم تناسب اندام بهبود انرژی بدن است، در واقع اندام متناسب علاوه بر اینکه موجب می شود شخص در زمان انجام فعالیت‌های جسمانی نفس کم نیاورد راندمان مصرف اکسیژن را نیز به بهترین شکل بهبود می بخشد. افرادی که دارای اندام متناسبی هستند با اینکه انرژی کمتری را در طول روز مصرف می کنند میزان انرژی بیشتری خواهند داشت.

بهبود کیفیت خواب: از دیگر مزیت های داشتن اندام متناسب بهبود کیفیت خواب است. در واقع داشتن اندام متناسب و وزن ایده آل و متعادل به نوعی موجب بهبود جریان تنفس در موقع خواب خواهد شد.

کاهش احتمال افسردگی: تحقیقات نشان می دهد افرادی که دارای اضافه وزن بوده و دارای مشکل تناسب اندام هستند ممکن است دچار افسردگی شوند. افراد بعد از رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن دچار افسردگی نشده و در زندگی خود احساس شادابی و لذت می کنند.

تقویت و بهبود بینایی: بهتر است بدانید یکی از عواملی که دارای تاثیرات منفی بر روی شبکیه چشم می باشد درصد بالای چربی است. افرادی که اندام متناسبی دارند در برنامه غذایی خود میزان کالری دریافتی را محدود می کنند، از اینرو کمتر به بیماری های مرتبط با بینایی مبتلا می شوند.

افزایش و بهبود سطح سلامت بدن: افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند بیشتر در معرض بیماری های قلبی و دیابت قرار دارند. تناسب اندام یکی از عواملی است که از افراد در مقابل انواع بیماری ها به بهترین شکل محافظت کرده و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد. در واقع داشتن اندامی متناسب و متعادل سطح سلامت بدن را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

کاهش ابتلا به سرطان: طبق نظر کارشناسان و محققان اضافه وزن به نوعی باعث تغییرات سلولی شده و مشکلات التهابی در بدن را به دنبال دارد. افراد که دارای چاقی و اضافه وزن هستند با کاهش ده درصد از وزن خود به راحتی می توانند خطر ابتلا به انواع بیماری سرطان را کاهش دهند. لذت بردن از فعالیت های بدنی و رسیدن به موفقیت شغلی نیز از دیگر مزیت های تناسب اندام به شمار می آیند.

آشنایی با مهم ترین رازهای تناسب اندام

بهتر است بدانید امروزه متدهای و روش های بسیار زیادی برای رسیدن به تناسب اندام وجود دارد. توجه به اندام و ظاهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و افراد با استفاده از روش های مختلف سعی می کنند به اندام مورد دلخواه و ایده آل  خود دست یابند. یکی از روش های مهم و تاثیر گذار استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و سالم می باشد. افراد برای داشتن اندامی متناسب بهتر است از مواد غذایی که دارای کالری کمتری هستند استفاده کنند. در واقع غذاهایی با مواد مغذی بیشتر همچون سبزیجات، گوشت قرمز بدون چربی، نشاسته و چربی های با کیفیت بهترین گزینه انتخابی محسوب می شوند. از دیگر روش های مهم برای رسیدن به یک اندام متناسب خوردن حد معمول می باشد. در صورتی که غذای مصرفی به شکل انرژی مصرف نشود این امر به نوعی باعث انباشته شدن چربی در بدن خواهد شد. از دیگر رازهای مهم تناسب اندام نوشیدن آب به اندازه کافی است. نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز مزایای بسیاری را برای افراد به دنبال دارد. در واقع مصرف آب کافی به نوعی موجب می شود ارگان ها و اندام های داخلی بدن همچون دستگاه گوارش و کلیه ها به خوبی عمل کرده و فعالیت آنها دچار اختلال نشود.

نوشیدن آب کافی خشکی و زبری پوست را از بین برده و رطوبت مورد نیاز آن را به خوبی تامین می کند. از طرفی آب کافی فعالیت سلول ها را  به خوبی تامین خواهد کرد. از طرفی مصرف به اندازه آب باعث می شود افراد پرخوری نکرده و به خوردن غذاهای چرب و پر کالری نیز تمایل نداشته باشند. مصرف زیاد میوه نیز از دیگر راه های مهم برای رسیدن به تناسب اندام است. مصرف میوه علاوه بر سم زدایی بدن موجب می شود چربی سوزی با سرعت بیشتری رخ دهد. در واقع مصرف میوه تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی و تناسب اندام دارد، از اینرو بهتر است در طول روز یک تا سه وعده از میوه های فصل و سالاد استفاده نمایید. پرهیز از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده از دیگر روش هایی است که به شما کمک می کند تا به اندامی متناسب و متعادل دست پیدا کنید. بهتر است در طول روز بیشتر غذاهای آبپز و بخارپز را مصرف نمایید. در واقع خوردن غذاهای چرب باعث افزایش وزن و چاقی می شود.  خوب خوابیدن نیز از دیگر راه های مهم و موثر برای رسیدن به یک اندام متناسب و ایده آل است. از دیگر راه های دستیابی به یک اندام زیبا و ایده آل مصرف فیبر می باشد. در واقع فیبر از یک طرف باعث بهبود عملکرد گوارش شده و از طرف دیگر متابولیسم بدن را افزایش می دهد. برای داشتن اندامی متناسب بهتر است در طول روز به اندازه ۳۰ تا ۵۰ گرم فیبر مصرف نمایید.

چگونه با ورزش به تناسب اندام برسیم؟

برای رسیدن به اندامی متناسب و ایده آل لازم است در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب تمرینات ورزشی مناسب را  نیز انجام دهید. بد نیست با تمرینات ورزشی که در داشتن اندامی متعادل نقش بسیار مهمی دارند آشنا شوید.

پیاده روی: یکی از ورزش هایی که با استفاده از آن می توان در کمترین زمان و به سادگی به اندامی متناسب رسید پیاده روی می باشد. این ورزش را در هر مکان و زمانی به راحتی می توانید انجام دهید. پیاده روی از جمله تمریناتی است که علاوه بر کالری سوزی باعث تقویت قلب نیز می شود. برای اینکه این ورزش تاثیر ماندگارتر و بهتری بر روی اندام داشته باشد لازم است از 10 دقیقه در روز آن را شروع کرده و به تدریج سرعت و زمان را افزایش دهید.

تمرین لانج: از دیگر ورزش هایی که با استفاده از آن به راحتی می توانید به اندامی متعادل و متناسب دست پیدا کنید تمرین ورزشی لانج است. این نوع ورزش دارای تاثیر مهمی بر روی عضله نواری پا، عضلات چهار سر ران، عضلات همسترینگ و باسن می باشد. همچنین تمرین لانج تاثیر بسیار مهمی در حفظ تعادل بدن دارد.

شنا کردن: از دیگر وزش هایی به افراد کمک می کند تا اندام خوش فرم تر و متناسب تری داشته باشند شنا کردن است. افرادی که ورزش شنا را به طور مرتب انجام می دهند نسبت به سن واقعی خود، جوان تر به نظر خواهند رسید. این ورزش علاوه بر اینکه باعث ایجاد تناسب اندام می شود یک تفریح مهیج و پرطرفدار نیز به شمار می آید. شنا کردن علاوه بر کالری سوزی باعث افزایش حجم ماهیچه های بدن به طور قابل توجهی می شود.

تمرین اسکات : از دیگر تمریناتی که دارای تاثیر بسیار زیادی بر روی تناسب اندام موی باشد تمرین اسکات است. این نوع تمرین به افراد کمک می کند تا به اندامی متناسب و متعادل دست پیدا کنند. همچنین تمرین اسکات تاثیر مثبتی بروی ماهیچه های باسن، عضلات چهار سر ران و همسترینگ دارد.

تمرینات هوازی: بهتر است بدانید تمرینات هوازی در صورتی که صورت منظم انجام شوند نقش بسیار مهمی در مصرف کالری روزانه خواهند داشت. استفاده از تمرینات اینتروال برای رسیدن به نتیجه بهتر بهترین گزینه پیشنهادی محسوب می شود. برای این کار بهتر است مدت کوتاهی با شدت بالا فعالیت کرده و بعد از مدتی استراحت مجدد شروع به فعالیت نمایید.

دوچرخه سواری: از دیگر ورزش هایی که ارتباط بسیار مستقیمی با تناسب اندام دارد دوچرخه سواری می باشد. در صورتی که در طول روز به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه دوچرخه سواری کنید علاوه بر سلامت عمومی بدن به راحتی می توانید به اندامی زیبا دست پیدا کنید. در واقع رکاب زدن به نوعی باعث خوش فرم شدن عضلات پاها  و ران ها می شود. همچنین این ورزش تاثیر بسیار مثبتی بر سلامت قلب دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید