سلامت

راههای درمان سردرد در خانه

درمان سردرد در خانه یکی از مهم ترین اقداماتی است که افراد برای کمک به بهبود سیستم ایمنی خود در برابر ابتلا به انواع سردردهای مزمن از قبیل میگرن باید انجام دهند. متن زیر اطلاعات بیشتری را در این باره ارائه می دهد.

راههای درمان سردرد در خانه

سردرد یکی از بیماری های رایج و شایع می باشد که اکثریت افراد روزانه با آن دست و پنجه نرم می کنند. در زمانی که فرد دچار سردرد شده است، دارای عوارض و اختلالاتی غیر قابل تحمل می باشد. انواع مختلفی از سردرد وجود دارد که سردردهای تنشی رایج ترین نوع آن می باشد، نوعی دیگر از سردردها وجود دارند که به آن ها سردردهای خوشه ای و یا گروهی گفته می شود،  این در حالی است که میگرن، نوعی سردرد متوسط تا شدید می باشد. زمانی که افراد دچار سردرد می شوند اکثریت از داروهایی برای تسکین درد خود استفاده می کنند، این در حالی است که روش های درمان طبیعی و مؤثر دیگری نیز وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آن ها در خانه، به درمان سردرد و عوارض ناشی از آن کمک های بسیار مؤثری کنند. در این متن به بررسی چند نمونه از روش های خانگی برای درمان سردرد در خانه پرداخته می شود.

– نوشیدن آب؛ زمانی که هیدراتاسیون موجود در بدن فرد ناکافی باشد می تواند منجر به ایجاد سردرد در فرد شود. بسیاری از افراد نشان داده اند که کم آبی مزمن می تواند منجر به ایجاد سردردهای شایع و تنشی و میگرن در فرد شود. زمانی که افراد دچار سردرد می شوند می توانند با مصرف آب در مدت کم تر از 30 دقیقه تا سه ساعت، به درمان سردرد موجود در بدن خود کمک کنند. زمانی که بدن افراد کم آب باشد منجر به ایحاد اختلال در تمرکز فرد می شود و این منجر به تحریک پذیری شده و منجر به نشان دادن علائم بدتری در فرد می شود. بنابراین یکی از راه های خانگی برای درمان سردرد این است که افراد مایعات زیادی از قبیل آب را مصرف کنند و یا از غذاهای سرشار از آب استفاده کنند.

– مصرف کردن مقداری منیزیم؛ از آن جایی که منیزیم یک مواد معدنی بسیار مهم برای کمک به رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد، کمبود آن در بدن منجر به ایجاد اختلالات و عوارضی در کل سیستم حیاتی بدن می شود. بنابراین، ماده مورد نظر که برای عملکردهای بسیاری قابل استفاده می باشد، می تواند به کنترل میزان قندخون در فرد و بیماری های عصبی نیز کمک های بسیار مهمی کند. اهمیت این عنصر به حدی می باشد که از آن به عنوان دارویی مؤثر و مفید برای سردرد نام برده شده است. بنابراین، یکی از علت های سردردهای میگرنی در افراد می تواند ناشی از کمبود عنصر و ترکیب مورد نظر باشد. تا جایی  که تحقیقات انجام شده نشان داده اند که استفاده از 600 میلی گرم سیترات منیزیم خوراکی در طول روز، به کاهش فراوانی و شدت سردردهای میگرنی کمک های قابل توجهی می کند. از آن جایی که مصرف منیزیم نیز همانند سایر انواع مکمل ها می تواند منجر به ایجاد مشکلات گوارشی از قبیل اسهال، استفراغ، حالت تهوع و سردرد شود، بنابراین، نرمال این است که افراد برای جلوگیری از این اختلالات میزان مصرف عنصر موردنظر را به دوز کمتری شروع کنند.

– محدود کردن استفاده از محصولات الکلی؛ افراد با مصرف یک نوع نوشیدنی الکلی ممکن است که دچار سردرد نشوند، این در حالی است که تحقیقات نشان داده اند حدود یک سوم از سردردهای مکرری که افراد با آن ها روبه رو می شوند ناشی از مصرف الکل می باشد که با ادامه تحریک پذیری می تواند منجر به میگرن در فرد شود. هم چنین نشان داده شده است که الکل باعث ایجاد سردردهای تنشی و خوشه ای در بسیاری از افراد می شود. این یک گشادکننده عروق است، به این معنی که رگ های خونی را گشاد می کند و اجازه می دهد خون آزادانه تر جریان یابد. اتساع عروق ممکن است در برخی افراد باعث سردرد شود. در واقع، سردرد یک عارضه جانبی رایج گشاد کننده ‌های عروق مانند داروهای فشار خون است. علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از الکل به عنوان یک ادرار آور در نظر گرفته شده است که باعث می شود بدن میزان مایعات موجود در خود را از طریق ادرارهای مکرر از دست دهد که این منجر به ایجاد کم آبی در فرد و در نتیجه آن ایجاد سردردهای مکرر می شود.

– داشتن خواب کافی؛ بی خوابی در افراد می تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیاری برای سلامتی افراد شود. یکی از مهم ترین معضلات ناشی از بی خوابی، ابتلای فرد به سردرد می باشد. مطالعه ای بر روی افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابیدند و نیز کسانی که بیشتر از شش ساعت می خوابیدند نشان داده است که افرادی که دارای خواب کمتری بوده اند، دارای سردردهای مکرر و شدیدتری بوده اند. هم چنین، نقطه مقابل این قضیه نیز وجود دارد که افرادی که دارای خواب بیش از حدی می باشند نیز می توانند به سردرد مبتلا شوند. بنابراین، بهترین اقدام افراد این است که به اندازه بخوابند و استراحت داشته باشند تا بتوانند با این معضلات مقابله کنند. بهترین مدت زمان خواب این است که افراد هفت تا نه ساعت خواب را در طول شب داشته باشند.

– پرهیز کردن از غذاهای سرشار از هیستامین؛ هیستامین یعنی چه؟ هیستامین نوعی ماده شیمیایی می باشد که در بدن افراد یافت می شود و مهم ترین عملکرد آن در سیستم ایمنی، گوارش و عصبی می باشد. این ماده در غذاهایی از قبیل پنیرهای کهنه، غذاهای تخمیر شده، آبجو، شراب، ماهی دودی و گوشت های پخته شده به وفور یافت می شود. بنابراین افراد باید برای کمک به سلامت سیستم ایمنی بدن خود در مقابل با ابتلا به انواع بیماری ها از جمله سردردهای شدید و مزمن، از مصرف محصولات موردنظر خودداری کنند. برخی از افراد نمی توانند هیستامین را به درستی دفع کنند زیرا عملکرد آنزیم های مسئول تجزیه آن را مختل کرده اند. بنابراین، حذف غذاهای غنی از هیستامین از رژیم غذایی ممکن است یک استراتژی مفید برای افرادی باشد که مکرر دچار سردرد می شوند.

– استفاده از روغن های ضروری؛ اسانس ها مایعات بسیار غلیظی می باشند که دارای ترکیبات بسیار معطر و مؤثری از انواع گیاهان مختلف می باشند. این اسانس ها علاوه بر مصرف به صورت موضعی نیز قابل درمان می باشند. از جمله این اسانس ها که بسیار مؤثر بوده و دارای تأثیرات بسیار فراوانی در مقابله با انواع سردردها می باشد، اسانس نعناع و اسطوخودوس می باشد. افراد برای از بین بردن سردرد خود و مقابله با آن، می بایست از اسانس نعناع در شقیقه های خود استفاده کنند. هر چند که اسانس اسطوخودوس نیز دارای قابلیت های بسیاری در از بین بردن دردهای میگرنی با استفاده از استنشاق می باشد.

– استفاده از انواع ویتامین ها و به ویژه ویتامین های B کمپلکس؛ این نوع ویتامین ها که از انواع ویتامین های محلول در آب می باشند، دارای خاصیت بسیار فراوانی در بدن افراد می باشند. ویتامین های مغذی گروه مورد نظر، به سنتز انتقال دهنده های عصبی کمک های بسیار فراوانی می کنند که در تبدیل غذا به انرژی کمک های بسیار مؤثری می کنند. بسیاری از ویتامین های گروه B می توانند دارای اثرات محافظتی در برابر سرما باشند. از جمله مهم ترین ویتامین های گروه B که دارای نقش بسزایی در کاهش علائم سردرد می باشند، می توان به ویتامین B2، B12، B6 و فولات اشاره کرد. این گروه از ویتامین ها دارای 8 ویتامین از گروه های ویتامین B می باشند که راهی بسیار مؤثر و به صرفه برای درمان بیماری های ناشی از سردرد و علائم ناشی از آن می باشند. محلول در آب بودن مکمل های مورد نظر باعث دفع مقدار اضافی آن از طریق ادرار می شود. به همین دلیل استفاده از این ویتامین ها معمولاً بی خطر در نظر گرفته می شوند.

– تسکین دادن درد با استفاده از کمپرس؛ افراد در مواقع مواجهه با سردرد می توانند با استفاده از کمپرس سرد به کاهش درد موجود در ناحیه سر خود، کمک های بسیار مؤثری کنند. این افراد می بایست کمپرس سرد از قبیل یخ را در ناحیه سر و گردن خود قرار داده و به این ترتیب، میزان التهابات موجود در ناحیه عصبی را کند و یا از بین ببرند. رگ های خونی را منقبض و به کاهش میزان سردرد کمک های بسیار مؤثری کنند.

– خودداری کردن از بوهای تند؛ همواره بوهای تند از قبیل بوی عطر و محصولات پاک کننده می توانند منجر به عوارضی از قبیل سردرد در افراد شوند. گاهی از اوقات نیز حساس بودن فرد به بوهای مختلف از قبیل بوی عطر، دود سیگار و غذاهای با بوهای قوی می تواند زمینه ابتلای فرد به سردردهای شدید از قبیل میگرن را فراهم کند.

– استفاده کردن از داروهای گیاهی؛ برخی از داروهای گیاهی به دلیل دارا بودن خاصیت ضد التهابی از قبیل فلفل و دمنوش می توانند علائم سردرد در افراد را کاهش دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید