سلامت

راهکارهای افزایش وزن سریع و مطمئن

با کمک یک سری از راهکارهایی که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، می توان به افزایش وزن سریع و مطمئن دست پیدا کرد.

به هر حال برخی از افراد با مشکل کاهش وزن و لاغری مواجه هستند. لاغری مفرط در اثر بروز یک سری از بیماری ها و یا در اثر ژنتیک رخ می دهد. همانطور که چاقی و اضافه وزن برای بدن مضر است؛ لاغری نیز باعث ایجاد عوارض زیادی برای بدن می شود. بنابراین، باید تا حد ممکن برای چاق شدن و افزایش وزن کاری کرد.

افزایش وزن باید با روش های اصولی انجام شود تا بتوان در کنار اینکه وزن را افزایش داد، باعث افزایش چربی در بدن نیز نشد. در ادامه این مقاله قصد داریم راهکارهایی را برای اضافه وزن سریع ذکر کنیم. این راهکارها و نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، به شما کمک خواهند کرد تا در سریع ترین زمان ممکن چاق شوید.

راهکارهایی برای افزایش وزن سریع

یکی از موضوعات حائز اهمیتی که در رابطه با افزایش وزن وجود دارد، این است که شما بتوانید رژیم خودتان را بر اساس افزایش وزن تعیین کنید. البته توصیه می شود که برای رسیدن به چاقی و تناسب اندام، حتما با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید. زیرا به هر حال هر یک از افراد برای اینکه به وزن ایده آل خودشان برسند، دارای شرایط خاصی هستند. حتی علل لاغری نیز باید مشخص شود تا بتوان یک رژیم افزایش وزن اصولی تعیین کرد.

اما به غیر از موضوعات ذکر شده، رعایت کردن یک سری از راهکارها برای افزایش وزن سریع بسیار حائز اهمیت می باشد. شما می توانید با رعایت کردن موارد زیر، به وزن ایده خودتان برسید.

1)     بالا بردن میزان غذای مصرفی

افزایش وزن هیچ گاه میسر نمی شود، اگر میزان مصرف غذای خود را افزایش ندهید. به هر حال همه ما می دانیم که تنها راه ورود مواد غذایی به بدن، از طریق دهان است! بدیهی است که برای افزایش وزن و چاق شدن، باید به میزان غذای مصرفی خودمان توجه داشته باشیم.

بالا بردن میزان غذای مصرفی بستگی به شرایط جسمی شما دارد. برخی از افراد لازم است که فقط چند قاشق به غذای خودشان اضافه کنند و برخی از افراد لازم است غذای مصرفی خود را دو برابر کنند. موضوع حائز اهمیتی که وجود دارد این است که میزان غذای مصرفی را باید به صورت تدریجی اضافه کرد.

به طور مثال شما نمی توانید در روز اول 10 قاشق به غذای مصرفی خودتان اضافه کنید. با این کار معده و سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهید. ولی می توانید به صورت تدریجی روزی 1 الی 2 قاشق بیشتر میل کنید.

2)    برای افزایش وزن، پروتئین بیشتری مصرف کنید!

پروتئین جزء مواد غذایی بسیار مفید برای بدن محسوب می شود. لازم است که تمامی افراد پروتئین را به صورت روزانه مصرف نمایند تا بتوانند شاهد افزایش وزن اصولی خودشان باشند. پروتئین جزء اصلی تشکیل دهنده عضلات می باشد. بنابراین، توصیه می شود که افراد برای افزایش وزن هم که شده، پروتئین بیشتری مصرف کنند.

افرادی که رژیم غذایی افزایش وزن را دنبال می کنند، اگر پروتئین بیشتری مصرف کنند شاهد بهتر شدن تناسب اندام خودشان خواهند بود. زیرا پروتئین به خوبی در عضلات تجمع پیدا می کند و می تواند باعث عضله سازی بیشتر و بالا بردن وزن بدون چربی شود.

3)   از چربی ها دوری نکنید …

اگر مصرف زیاد چربی برای بدن مضر است و می تواند باعث تجمع چربی در بدن شود؛ ولی توصیه می شود که افراد هرگز از خوردن غذاهای پرچرب دوری نکنند. لازم به توضیح است که برای افراد لاغر، نیاز به مصرف غذاهای پرچرب مفید می باشد. به طور مثال، نیازی نیست که هر وعده غذایی خود را پر کنید از غذاهای سرخ کردنی و پر روغن!

استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن آجیل ها و … باعث افزایش وزن اصولی می شود. پس اگر می خواهید به تناسب اندام برسید، این روغن های مفید که چربی بالایی دارند را به صورت روزانه مصرف کنید.

4)    به سراغ خوردن کربوهیدرات بروید!

کربوهیدرات عامل اصلی افزایش دهنده وزن است! زمانی که شما کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنید، می توانید شاهد افزایش وزن و چاقی باشید. البته بهتر است که در مصرف کربوهیدرات زیاده روی نشود. زیرا به طور معمول، کربوهیدرات می تواند چربی ها را در بدن افزایش دهد.

مواد غذایی مختلفی وجود دارند که درصد کربوهیدرات بیشتری دارند. از جمله این مواد می توان به سیب زمینی، ماکارونی و … اشاره کرد. نان، شیرینی ها و … نیز کربوهیدرات زیادی دارند؛ اما بهتر است که از مصرف شیرینی آن هم به مقدار زیاد جلوگیری کرد.

5)   ورزش کنید تا افزایش وزن اصولی داشته باشید

اگر نگران هستید که در اثر افزایش وزن، دچار چربی های اضافه در بدن خودتان شوید، باید به شما بگوییم که باید ورزش کردن را در برنامه خودتان بگذارید. ورزش کردن در طول هفته (2 الی 3 بار در هفته)، باعث تثبیت وزن اصولی شما خواهد شد. همچنین، شما می توانید بیشتر تمرین های خود را با وزنه و به صورت قدرتی دنبال کنید تا افزایش وزن اصولی تر و تناسب اندامی زیباتر داشته باشید.

6)    گینر مصرف کنید، اگر ….

استفاده از گینرها همیشه فواید بسیار زیادی برای افزایش وزن داشته است. توصیه می شود که اگر می خواهید خیلی سریع به افزایش وزن برسید، از گینرهای حاوی درصد کربوهیدرات بالا استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که گینرها نباید بدون ورزش کردن مورد استفاده قرار گیرند، زیرا مضرات بسیار زیادی را به همراه خواهند داشت. پس اگر به دنبال افزایش وزن سریع هستید، از گینر استفاده کنید. با این شرط که که گینر را همراه با یک برنامه ورزشی منظم مورد استفاده قرار دهید.

نکاتی که باید برای چاق شدن به آن ها توجه داشته باشید!

تا به اینجای مقاله در رابطه با راهکارهای افزایش وزن صحبت کردیم. به هر حال، بسیاری از افراد به دلیل اینکه لاغری بیش از حد دارند، با مشکل کاهش اعتماد به نفس مواجه شده اند. به غیر از این مشکل، لاغری می تواند باعث ایجاد بیماری های خاصی شود. به همین خاطر، باید تا حد ممکن از لاغری بیش از حد جلوگیری کرد.

به غیر از راهکارهایی که برای افزایش وزن ذکر کردیم، یک سری نکاتی نیز وجود دارند که اگر آن ها را رعایت کنید سریع تر به وزن ایده آل خودتان می رسید. در واقع، بهتر است بگوییم نکات زیر نکات تکمیلی برای افزایش وزن محسوب می شوند.

  • بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر قبل از غذا آب بنوشند، به سلامتی خودشان کمک کرده اند. واقعیت این است که نوشیدن آب برای بدن ضرری ندارد؛ اما نوشیدن آب قبل از غذا برای افراد لاغر مضر است. در صورتی که به دنبال افزایش وزن هستید، هرگز قبل از غذا خوردن معده خود را با آب پر نکنید.
  • انتخاب بشقاب بزرگ تر باعث می شود که شما بتوانید غذای بیشتری بخورید. به همین خاطر، سعی کنید که یک بشقاب بزرگ تر انتخاب کنید و با کمک آن شروع به غذا خوردن کنید!
  • سعی کنید که برای خودتان میان وعده های پر کالری و با ارزش غذایی بالا تعریف کنید. به طور مثال خوردن موز به همراه کره بادام زمینی، وعده بسیار پر انرژی و خوبی است.
  • اگر عادت دارید که در طول روز قهوه، چای و … استفاده کنید، توصیه می کنید که به جای نوشیدن مقدار زیادی چای، اقدام به نوشیدن شیر کنید. شیر هم کالری مفید دارد و هم به دلیل داشتن پروتئین بالا، برای بدن بسیار مفید است.
  • مصرف غذاهای پرفیبر را محدود کنید. رژیم غذایی فیبر برای افرادی است که قصد لاغر شدن دارند و می خواهند اشتهای خودشان را کاهش دهند. ولی شما اگر قصد افزایش وزن دارید، باید رژیم خود را کم فیبرتر کنید. به همین خاطر، توصیه می شود که ابتدا مواد غذایی پر پروتئین و کربوهیدرات را مصرف کنید و بعد به سراغ مصرف سبزیجات بروید.
  • سعی کنید برای افزایش اشتهای خودتان، بشقاب خود را تزئین کنید. کم اشتهایی عامل اصلی لاغری در جوامع امروزی است. پس شما می توانید با یک سری از مختلفات و مواد غذایی، اشتهای خودتان را تا حد زیادی افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *