سلامت

راه اصلی مبارزه با افکار منفی چیست؟

افکار منفی به افکاری گفته می شوند که با یک منشاء مشخص به ذهن ما می آیند و عموما قابل کنترل نمی باشند.

با توجه به تنش های روحی که برای ما ایرانیان وجود دارد، بسیاری از ما با افکار منفی و غیر قابل کنترل در طول روز مواجه می شویم. همین موضوع بر روی کیفیت زندگی ما اثر می گذارد و می تواند عامل ایجاد کننده استرس و افسردگی در افراد شود. به همین خاطر، لازم است که افراد راه و روش های مربوط به مبارزه با افکار منفی را بلد باشند و بر اساس آن، با افکار منفی خودشان مبارزه کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با راه اصلی مبارزه با افکار منفی صحبت کنیم. پس اگر شما هم احساس می کنید نمی توانید با افکار خودتان مبارزه کنید و یا آن ها را کنترل کنید، با ما همراه باشید.

افکار منفی چیستند و چرا به سراغمان می آیند؟

همه ما در طول زندگی خودمان با تنش های زیادی مواجه هستیم. هر چند که نوع این تنش ها فرق می کند و شاید برخی از افراد درکی در رابطه با تنش های روحی و جسمی ما نداشته باشند. ولی واقعیت این است که همین تنش های زیاد می توانند بر روی اعصاب و روان ما تاثیر بدی بگذارند و باعث ایجاد افکار منفی گردند.

در بسیاری از موارد، اگر استرس و اضطراب شدید ناشی از امور مختلف توسط خود فرد کنترل نشود، منجر به ایجاد بیماری های مختلف می شود. افکار منفی از جمله عوارضی هستند که در اثر استرس و اضطراب های شدید در ذهن ما مرور می شوند.

در برخی از موارد افکار منفی به راحتی قابل درمان هستند و می توان با یک سری روش ها آن ها را درمان کرد. ولی موضوع حائز اهمیتی که وجود دارد، تشخیص عامل ایجاد کننده افکار منفی است. در برخی از موارد افکار منفی ناشی از ذهن ما می باشند. در برخی از موارد نیز این افکار حاصل افراد دیگران می باشند که به ما منتقل می گردند!

راه و روش های مبارزه با افکار منفی

فارغ از اینکه افکار منفی چگونه پدیدار می شوند و می توانند ذهن ما را درگیر کنند، شاید برای بسیاری از ما این سوال مطرح شود که راه و روش مبارزه این این افکار چگونه است؟ خوشبختانه، برای هر مشکلی در دنیا یک راه حلی هست و نباید افراد تصور کنند که با مشکل حادی مواجه هستند.

در ادامه این مقاله قصد داریم روش های مختلفی را برای مبارزه با افکار منفی ذکر کنیم. توجه داشته باشید که زمانی این روش ها باعث بهبود شرایط شما می شوند که شما به صورت مداوم به آن ها عمل کنید. مداومت در عمل به این روش ها، باعث بهبود شرایط ذهنی شما می شود و افکار منفی از شما دور خواهند شد.

خودتان را سرگرم کنید …

بهترین روش برای مبارزه با افکار منفی، سرگرم کردن خودتان است. اگر تصور می کنید که این افکار خود به خود به ذهن شما می آیند و هیچ جوره بیرون نمی روند، می بایست که از روش های مناسبی برای سرگرمی خودتان استفاده کنید. برخی از افراد در هنگامی که بی کار می شوند و کاری برای انجام دادن ندارند، با استرس مواجه می گردند.

به همین خاطر، می توان با سرگرم کردن خود، افکار منفی را از خود دور کرد. آشپزی کنید. درس بخوانید. با دوستان خود معاشرت کنید. ورزش کنید. همه این کارها باعث کنترل افکار شما می گردند.

ریشه افکار منفی خود را پیدا کنید!

همه افکار منفی که در ذهن ما وجود دارند، دارای منشاء مشخصی هستند. برای اینکه بتوانید این افکار را کنترل کنید و به نتیجه خوبی برسید، می بایست ریشه آن را پیدا کنید. متاسفانه، در بسیاری از موارد افراد نمی دانند که چرا این افکار به ذهنشان می آید و همین موضوع روند درمان آن ها را طولانی تر می کند.

به روانشناس مراجعه کنید.

برای کنترل افکار بد خودتان، به روانشناس مراجعه کنید! در صورتی که نمی دانید ریشه افکار شما کجاست، بهتر است که چند جلسه پیش یک مشاور و روانشناس بروید. با این کار به خودتان کمک می کنید که ریشه مشکل را پیدا کنید.

پس از آن نیز، روانشناس به شما کمک می کند تا بتوانید با سرعت بیشتری خودتان را درمان کنید و احساس بهتری داشته باشید. روش های درمانی که روانشناس به شما ارائه می کند، می تواند بسیار به شما برای کنترل افکارتان کمک کنید.

نفس عمیق بکشید و استرس را از خودتان دور کنید.

استرس یکی از عوامل تشدید کننده افکار منفی می باشد. افرادی که دارای استرس های روحی می باشند، می بایست تا حد امکان این استرس را از خودشان دور کنند. اگر تصور می کنید که به هیچ وجه نمی توانید استرس خود را کنترل کنید، باید به یک روانشناس مراجعه کنید.

گاهی ریشه افکار منفی مربوط به یک ترس و اتفاق در گذشته می باشند. قرار گرفتن در موقعیت های مختلف منجر به افزایش استرس می گردد و همین موضوع باعث می شود که ذهن تصور کند دقیقا در همان موقعیت قبلی قرار گرفته است. این اتفاق باعث ایجاد افکار بد در ذهن افراد خواهد شد.

قرآن بخوانید تا آرام شوید …

قرآن بخوانید تا آرام شوید! قرآن خواندن یکی از بهترین روش ها برای کنترل ذهن است که متاسفانه بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند. اگر می خواهید استرس و افکار خودتان را کنترل کنید، توصیه اکید ما این است که وضو بگیرید و شروع به قرآن خواندن کنید.

بسیاری از پژوهش های علمی نشان می دهند که عبادت کردن باعث کاهش تنش های روحی انسان ها می شود. این بدیهی است که خداوند به عبادت کردن ما نیازی ندارد و ماییم که برای رسیدن به آرامش باید با او صحبت کنیم.

با خودتان صحبت کنید …

اگر توانسته اید ریشه افکار منفی خود را پیدا کنید، نوبت به آن رسیده که با خودتان صحبت کنید و منطقی فکر کنید. در بسیاری از موارد اگر بتوانید خودتان را قانع کنید که این افکار هیچ اساس و بنیانی ندارند و غیر منطقی هستند، راحت تر با این افکار مواجه می شوید. به خصوص اگر انسان منطقی باشید و به دنبال یک راه حل مناسب برای کنترل این افکار بگردید.

افکار منفی خود را روی برگه بنویسید!

یکی از روش هایی که برای کنترل افکار منفی از سوی روانشناسان به افراد توصیه می شوند، نوشتن افکار منفی بر روی برگه است. در صورتی که احساس می کنید افکار شما قابل کنترل نیستند و شما را ناراحت می کنند، یک برگه بردارید. سعی کنید که افکار خود را به طور کامل روی برگه بنویسید.

برگه را کنار بگذارید و در صورتی که در دفعات بعدی افکار به سراغ شما آمد، باز هم یک برگه جدید بردارید و روی آن یادداشت کنید. این کار باعث تخلیه ذهن شما می شود و به آرامش شما کمک خواهد کرد.

در صورت نیاز با کسی درد و دل کنید

اگر فردی در نزدیکی شما هست که به خوبی به صحبت های شما گوش می دهد، توصیه می کنیم که با او درد و دل کنید. افکار منفی خود را تا حد امکان و تا جایی که دوست دارید به وی بگویید و از او بخواهید تا فقط به شما گوش دهد. این هم یک روش برای تخلیه ذهن شما محسوب می شود.

البته اگر فردی در دسترس شما نیست که بتوانید با او درد و دل کنید، توصیه می کنیم که افکار خودتان را بر روی برگه بنویسید. هر دوی این روش ها باعث تخلیه ذهن شما می شوند و به مرور زمان مشاهده می کنید که می توانید افکار خود را کنترل نمایید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با راه های اصلی مبارزه با افکار منفی صحبت کنیم. افرادی که به علت شرایط زندگی خودشان، با افکار منفی مختلفی مواجه شده اند، می توانند از هر یک از این روش ها استفاده کنند. در حال حاضر، تنش های روحی که موجب این افکار می شوند با کمک این روش ها قابل درمان می باشند. به خصوص اگر مداومت در این کارها داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *