سلامت

راه حل های رسیدن به سلامت روان

کسب مهارت جدید کمک میکند بهداشت روان و سلامت روحی خود را حفظ کنیم. به چالش کشیدن توانایی ها در این زمینه کمک زیادی به ما خواهد کرد.

 

مقدمه

سلامتی ابعاد گوناگونی دارد. از جمله ابعاد سلامتی می توان به بعد جسمانی، روحی، روانی و اجتماعی اشاره کرد. ما می خواهیم در این محتوا در مورد سلامت و بهداشت روان مطالبی را بیان کنیم. پیش از هر چیز لازم است تعریف ساده و مختصری از بهداشت روان ارائه دهیم. منظور از سلامت روان، سلامت هیجانی افراد است. در صورتی که فرد توانایی استفاده درست از افکار، روحیات و هیجان های خود را داشته باشد؛ دارای سلامت روان است. برای تامین بهداشت روان لازم است سلامت روان و سلامت محیط روانی را تامین نمود. توصیه می کنیم تا پایان این محتوا ما را همراهی کنید. در ادامه در خصوص راه های رسیدن به بهداشت روان نکات ارزشمندی ارائه خواهیم داد.

 

اهمیت بهداشت روان

ما در بالا توضیح دادیم بهداشت روان چیست. به طور کلی هدف از سلامت روان رسیدن به آرامش و آسودگی خاطر است. رضایت درونی و باطنی از زندگی یعنی داشتن سلامت روان. بهداشت روان به ما کمک می کند علاوه بر دانستن دلیل اختلال های روحی و روانی زمینه عدم بروز و پیشگیری از مشکلات روانی را نیز بدانیم و برای رسیدن به آن اقدام کنیم. داشتن بهداشت روان به ما کمک می کند از زندگی لذت برده و این لذت را در تمام ابعاد زندگی خود بسط دهیم. وجود سلامت و بهداشت روان به ما این امکان را می دهد هنگام برخورد و مواجه شدن با یک مشکل به درستی عمل کنیم. همچنین سلامت روانی فرد موجب افزایش اعتماد و عزت نفس او می شود. افزایش سلامت روحی و بهداشت روان با انجام چند نکته ساده امکان پذیر است. در ادامه در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

راه های رسیدن به بهداشت روان

همانطور که گفتیم بهداشت روان درست مانند سلامت جسم اهمیت دارد. در این قسمت از محتوا ما به ارائه ده نکته در خصوص دستیابی به سلامت روان خواهیم پرداخت.

  • داشتن ارتباط سالم اجتماعی
  • لذت بردن از وقت و زندگی
  • ارائه همکاری در ارتباط با علایق
  • کمک و یاری رساندن به دیگران
  • اهمیت دادن به جسم و روح خود
  • کسب مهارت های جدید
  • کنترل استرس و اضطراب
  • استراحت کردن
  • توجه به زمان حال
  • کاهش انتظارات و توقعات از دیگران

هر یک از موارد ذکر شده در بالا توضیحاتی دارند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم. به طور کلی باید بگوییم توجه به این ده نکته موجب می شود بهداشت روان و سلامت روحی شما حفظ شود. انسان موجودی اجتماعی است. توجه به افرادی که در پیرامون او زندگی می کنند و نحوه ارتباط درست و منطقی با آن ها می تواند بر سلامت روحی و روانی او اثر بسزایی داشته باشد.

ترفندهایی برای سلامت روان

وجود ارتباط با دیگران موجب بهبود شرایط زندگی ما می شود. بسیاری از تجربه ها و آموزه های ما از طریق ارتباط با دیگران به وجود می آید. در واقع ارتباط داشتن با دیگران موجب می شود زندگی ما غنی شده و تکامل یابد. این که ما با چگونه افرادی ارتباط داریم مهم است. ایجاد رابطه با افرادی که از نظر روحی و اخلاقی به کمال رسیده اند موجب می شود زندگی ما از نظر کیفی بهبود پیدا کند. نکته دیگری که موجب افزایش بهداشت روان ما می شود توجه به زمان است. لازم است همیشه مدت زمان مشخصی را به تفریح و تفرج بگذرانیم.

 این تفریح یک پیاده روی ساده در پارک یا مطالعه یک کتاب می تواند باشد. ترفند دیگری که به ما در رسیدن به سلامت روحی و روانی و حفظ بهداشت روان کمک می کند، به اشتراک گذاشتن علایق و توانایی های ما با دیگران است. به طور مثال شما می توانید در یک گروه یا تیم ورزشی و هنری عضو شده و توانایی های خود را در جهت رسیدن تیم به هدف مورد نظر به کار برید. این فعالیت ها احساس مفید بودن و کارآمد بودن را به شما خواهند بخشید. در این زمینه می توان به انواع گروه های ورزشی، هنری، سیاسی و غیره اشاره کرد.

 

مهارت هایی برای حفظ بهداشت روان

مشارکت در فعالیت های خیرخواهانه و عام المنفعه موجب می شود عزت نفس شما افزایش یابد. به طور مثال کمک به افراد نیازمند، یا شراکت در یک موسسه خیریه می تواند روح شما را از این نظر ارضا کند. کمک به هم نوع باعث می شود شما جایگاه خود را فراتر از زمین و مادیات بدانید. تلاش برای بهبود شرایط مادی زندگی دیگران موجب می شود زندگی معنوی و روحی ما بهبود یابد. مهارت دیگری که وجود آن به ما کمک می کند تا بهداشت روان و سلامت روحی خود را حفظ کنیم، به چالش کشیدن توانایی های خود است.

در این باره شما می توانید برای یادگیری یک مهارت جدید تلاش کنید. به طور مثال برای آموزش رانندگی اقدام کنید. سپس با افزایش مهارت خود در این زمینه، وارد رشته اتومبیلرانی شده و اعتماد به نفس خود را بیش از پیش بالا ببرید. مهمترین راهکار برای توجه به بهداشت روان اهمیت دادن به وجود خود می باشد. بیش از هر چیز و هر کس دیگری باید به خود اهمیت دهید. ورزش کنید، شاد باشید، از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید، پیاده روی کنید، برقصید و سعی کنید همیشه حالات درونی و بیرونی خود را در تعادل نگه دارید. وجود یک ریتم شاد برای زندگی، ذهن و روح شما را فعال و سلامت خواهد کرد.

 

استرس و بهداشت روان

بزرگترین دشمن سلامت روحی و روانی ما، استرس و اضطراب است. همیشه در راستایی قدم بردارید که دور از استرس و اضطراب باشد. این که از شما بخواهیم استرس را به طور کلی حذف کنید غیر ممکن است. استرس، بخشی از زندگی بوده و از نظر جسمی نیز می توان برای کنترل آن اقدام کرد. آن چه برای بهداشت روان ما خطر دارد، استرس بیجا و زیاد است. توانایی کنترل و مدیریت روحیات و تا حدی شرایط پیرامون موجب می شود ما استرس کمتری را تجربه کنیم.

 ورزش هایی از جمله یوگا و مدیتیشن به ما کمک می کنند شرایط روحی خود را متعادل کنیم. در صورت عدم توانایی در مدیریت روحیات خود توصیه می کنیم از محیط های استرس زا و پر تنش دوری کنید. خواب کافی و استراحت به موقع شما را از نظر روانی پایدار خواهد کرد. بنابراین شما به همان اندازه که به کار و فعالیت نیاز دارید به همان اندازه نیاز به استراحت دارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *