سلامت

راه رسیدن به اندام ایده آل چیست؟

راه رسیدن به اندام ایده آل چیست؟

داشتن اندام ایده آل یکی از مهم ترین موضوعاتی است که اکثریت افراد و به ویژه خانم ها توجه خاصی به داشتن و حفظ آن دارند. زمانی که فرد دارای اندام نرمالی باشد با اعتماد و عزت نفس بالایی در جلسات و مراسم ها شرکت می کند. یکی از عواملی که افراد باید با آن برای دست یافتن به یک اندام ایده آل مقابله کنند، مقابله با داشتن اضافه وزن می باشد. بنابراین، با توجه به اهمیتی که موضوع مورد نظر در بین افراد و به ویژه خانم ها دارد، در متن زیر تلاش بر این می باشد که به ارائه مهم ترین راهکارهای موردنظر برای مقابله با اضافه وزن و یا به عبارتی دست یابی به اندام ایده آل پرداخته شود.

همان طور که همه ما شاهد هستیم بسیاری از اعضای جامعه این ایده را ترویج می کنند که داشتن اندام ایده آل و بدنی عالی می تواند راهی تضمین شده برای جلب تحسین و تایید دیگران باشد. به گونه ای که جامعه وجود این بدن عالی را به عنوان کلید اصلی به تصویر می کشد. راز جذب یک شریک عاشقانه، به دست آوردن یک شغل رویایی، داشتن سلامتی خوب و محبوبیت، موفقیت و اعتماد به نفس می تواند همگی ناشی از داشتن یک اندام ایده آل باشد. با این اوصاف و با توجه به نوشته های کارشناسان، می توانیم به طور خلاصه بیان کنیم که، به نظر می رسد جامعه می گوید که بدن عالی پاسپورت فرد برای داشتن یک زندگی خوب است.

حال ممکن است این سؤال به وجود آید که یک اندام ایده آل به چه شکلی می باشد؟ برای خانم ‌ها، ایده‌ آل یا یک ظاهر بسیار لاغر سوپر مدل و یا ویف است، یا یک هیکل غیر ممکن شهوانی. از سوی دیگر، مردان ممکن است مجبور شوند با ایده‌ آل ‌هایی که نیاز به عضلانی یا لاغری شدید یا هر دو را دارند، مبارزه کنند.

تحقیقات نشان می دهد که تصاویر زنان بسیار محدودتر از آن چه برای مردان مجاز است می باشد. جای هیچ گونه تعجبی نیست که زنان از نظر مشغول بودن و رسیدگی به شکل بدن، اندازه و وزن خود بسیار بیش تر از مردان هستند. به گونه ای که غالب ترین استانداردها از فرهنگ طبقه متوسط ​​و سفید پوستان سرچشمه می گیرند و حاوی پیام های متناقض زیادی در مورد ظاهر زنان هستند. برای مثال، این پیام ‌ها به زنان می‌گویند که لاغر، انحنادار، عضلانی و ظریف باشند.

با این وجود، با توجه به مطالب ذکر شده در فوق، موضوعی که امروزه ذهن و فکر اکثر افراد و به ویژه خانم ها را به خود درگیر کرده است موضوع مقابله با اضافه وزن و داشتن اندام ایده آل می باشد. افراد بسیاری وجود دارند که در اولین فرصتی که پس از مدت ها دوری یک دیگر را می بینند به این موضوع می پردازند و می پرسند که آیا وزن من کاهش پیدا کرده است و یا این که آیا اندام من اندام ایده آل می باشد یا نه. بنابراین، امروزه داشتن اندام ایده آل یک عامل مؤثر در تقویت اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس افراد به شمار می رود. افرادی که دارای اندام ایده آل می باشند به راحتی می توانند در جلسات و مراسم ها شرکت کنند و این عوامل منجر به تقویت عزت و اعتماد به نفس در آن ها می شود. این قضیه به وِیژه برای خانم ها بسیار مهم و باارزش است.

در این متن به دنبال این سؤال هستیم که افراد چگونه می توانند اندام ایده آلی که متناسب و دلخواه آن ها می باشد را داشته باشند. همان طور که می دانیم افزایش وزن می تواند علاوه بر به وجود آمدن بیماری های مختلف در فرد، به ایجاد مشکل در شکل و فرم اندام افراد نیز منجر شود. بنابراین، افراد همواره باید به این فکر باشند که وزن خود را در حالت تعادل نگه دارند تا بتوانند اندام مناسب و ایده آلی را داشته باشند. حال برای انجام این کار، رژیم گرفتن تنها راه حل نمی باشد چرا که این کار اگرچه ممکن است در کوتاه مدت مؤثر باشد ولی در بلندمدت ممکن است افراد با بازگشت به رژیم غذایی سابق خود، وزنی را که از دست داده اند را بازگردانند. پس با این وجود، افراد باید همواره در نظر داشته باشند که بر روی رفتار سالم تمرکز کرده و عادت های قدیمی و ناسالم خود را کنار بگذارند و عادات جدید و سالم تری را جایگزین آن ها کنند. اگر بخواهیم به بررسی مهم ترین عادات سالم بپردازیم به این نتیجه می رسیم که افراد می بایست در جریان باشند که از مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کرده و نوشیدنی هایی از قبیل نوشابه، آب میوه و چای شیرین و نوشیدنی های ورزشی و کالری اضافی با ارزش غذایی کم و یا بدون ارزش غذایی را از وعده های غذایی و مصرفی خود حذف کنند. از آن جایی که افرادی که مدام در حال استفاده از این نوع نوشیدنی ها هستند، بیش تر در معرض اضافه وزنی قرار می گیرند بنابراین، نمی توان انتظار داشتن یک اندام ایده آل را از آن ها داشت. بنابراین به افرادی که به دنبال رسیدن به یک اندام ایده آل می باشند توصیه می شود که در صورت امکان به جای نوشیدنی های ذکر شده از نوشیدنی های سالم دیگری از قبیل آب و یا شیر کم چرب استفاده کنند.

انجام دادن فعالیت های ورزشی نوعی دیگر از فعالیت های بدنی می باشد که به طور منظم کالری ها را سوزانده و منجر به عضله سازی می شود. این کار به افراد کمک مؤثری خواهد کرد که ظاهر و احساس خوبی را داشته باشند و بتوانند به کاهش وزن و در نتیجه اندام ایده آل دست پیدا کنند. از دیگر فعالیت های ورزشی بسیار مؤثر در این زمینه می توان به پیاده روی های خانوادگی، دوچرخه سواری تا مدرسه و مراکز خرید و انجام فعالیت های دیگری که سطح فعالیت روزانه فرد را افزایش می دهد، اشاره کرد. افراد در صورتی که به دنبال سوزاندن کالری بیش تری می باشند و می خواهند که برای عضله سازی چند تمرین قدرتی را داشته باشند، می بایست شدت انجام تمرینات خود را افزایش دهند.

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود که افراد اندام ایده آل نداشته و دارای اضافه وزن باشند این است که این افراد مدت زمان زیادی از وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و یا بازی های ویدئویی و استفاده از رایانه، تلفن و تبلت می کنند. بنابراین، در این گونه موارد افراد می بایست محدودیت هایی عقلانی را برای خود در نظر بگیرند. برای نمونه از جمله  مهم ترین محدودیت ها این است که حداقل یک ساعت قبل از خواب همه صفحه ها و برنامه های ذکر شده را ببندند، تلویزیون را خاموش کنند تا بتوانند به اندازه لازم و کافی بخوابند. هم چنین یک توصیه دیگر برای این که افراد بتوانند به وزن نرمال و به دنبال آن اندام نرمال خود دست پیدا کنند این است که زمانی که برای صرف غذا به رستوران می روند، باید غذای خود را با دیگری سهیم شوند و یا در غیر این صورت، نیمی از غذای سفارش داده خود را با خود به خانه ببرند تا بتوانند بدین شکل از مصرف زیاد کالری خودداری کنند.

علاوه بر این، راه دیگری که برای داشتن یک اندام نرمال از طرف متخصصان پیشنهاد شده است این است که افراد می بایست روزانه 5 وعده میوه و سبزیجات را مصرف کنند چرا که مصرف میوه و سبزیجات چیزی فراتر از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر بوده و این بدان معنا می باشد که خیلی زودتر افراد را سیر می کنند و کمتر فرد احساس پر خوری می کند و این روشی مؤثر برای جلوگیری از مصرف کالری زیادی و دست یافتن به اندامی نرمال می باشد.

بنابراین، افراد باید در جریان باشند که با کاهش وزن می توانند عزت نفس و اعتماد خود را افزایش داده و بدین ترتیب می توانند یک راه سالم و شاد را برای زندگی خود داشته باشند که به معنای واقعی کلمه تغییر زندگی خواهد بود. وعده های غذایی، میان وعده های سالم و حتی تمرینات خود را ترسیم کنند و به تدریج وزن کم کنند. فعال بمانند و حداقل 30 دقیقه و 3 بار در هفته ورزش کنند. مصرف چربی را به کمتر از 30 درصد کالری دریافتی روزانه محدود کرده و هدف آن ها از کاهش وزن به طور پیوسته، حدود 0.5 تا 1 کیلوگرم در هفته باشد.

علاوه بر این، هم چنین می توان گفت که مهم ترین کلید برای مدیریت و کنترل رژیم غذایی با تمایل شدید به افزایش یا کاهش وزن فعلی و به دنبال آن داشتن اندام ایده آل، حفظ تعادل پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها با انواع سبزیجات در رنگ های مختلف است. افراد باید به یاد داشته باشند که همواره برای داشتن اندام نرمال همان طور که در فوق به آن اشاره شد، به انجام ورزش منظم برای حمایت از فعالیت سالم خود ادامه دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید