سلامت

راه هایی مناسب با مواد غذایی که باعث تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر آلودگی هوا می شود

آلودگی هوا معمولاً باعث ایجاد ناراحتی و اختلال در سیستم ایمنی بدن افراد به ویژه در فصل سرما خواهد شد و فرد باید برای مقابله با این آلودگی ها و تقویت سیستم ایمنی بدن خود، همواره از مواد غذایی بسیار مقوی در این زمینه استفاده کند.

توضیحاتی درباره آلودگی هوا و تأثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی بدن

لازم است بیان شود که آلودگی هوا معمولاً با ترکیباتی اکسید کننده و هم چنین سمی همراه می باشد که بدن معمولاً به این ذرات التهابی ایجاد شده توسط هوای آلوده واکنش نشان می دهد اما لازم به ذکر است که ترکیبات آنتی اکسیدانی از این فعالیت ها ممانعت به عمل می آورد. بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی وجود دارد که می توانند از بروز التهابات پیشگیری و منجر به غیر فعال شدن رادیکال های آزاد موجود در هوای آلوده شوند.

بنابراین، افراد لازم است که در موقعی که آلودگی هوا وجود دارد برای کمک به بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن خود و پیشگیری از ایجاد هر گونه عوارض و اختلال در آن، از مواد غذایی سرشار از ترکیبات مؤثر و مفید در این زمینه استفاده کنند و باید بیان کرد که یکی از مؤثرترین مواد غذایی بسیار مؤثر در این زمینه، مواد غذایی می باشند که حاوی ویتامین E می باشند و می توان آن ها را یکی از بهترین های تغذیه مناسب در هنگام آلودگی هوا در نظر گرفت. از مهم ترین مواد غذایی که سرشار از ویتامین E می باشند، می توان به گردو، بادام، زیتون، جوانه گندم، سبزیجات دارای برگ سبز و هم چنین جگر اشاره کرد که با دارا بودن خاصیت های آنتی اکسیدانی بسیار مقوی، می توانند در روزهای آلوده مورد استفاده افراد قرار گیرند و به حفظ و تقویت سلامت بدنی آن ها کمک کنند.

از دیگر محصولاتی که برای مقابله با آلودگی هوا توصیه می شود و استفاده کردن از آن ها دارای نقش بسیار مؤثر و مهمی می باشد، استفاده از شیر و لبنیات می باشد که می توانند در زمینه کمک به از بین بردن ذرات معلق در هوا بسیار مؤثر و مفید باشند. اما لازم است بیان شود که استفاده از این محصولات، هیچ گونه تأثیری بر بهبود مسمومیت های ناشی از آلودگی ها از قبیل سردرد، حالت تهوع، تنگی نفس، سرگیجه و غیره ندارد و تنها روش برای درمان آن ها دریافت کردن اکسیژن کافی می باشد.

البته افراد باید در این گونه موارد توجه داشته باشند که استفاده کردن از شیر و لبنیات پرچرب می تواند منجر به عود بیماری های ریوی در هوای آلوده شود به خاطر این که اسیدهای چرب اشباع موجود در این فرآورده ها، خود می توانند منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد شوند. اما مصرف کردن روزانه حداقل 2 لیوان شیر و پنیر به خاطر داشتن فسفر، منیزیم، کلسیم و هم چنین پروتئین با کیفیت، می تواند منجر به خنثی سازی سموم به خصوص سم های سربی که از سوختن لنزین و گازوئیل در هوا منتشر شده است شود و به این ترتیب از جذب ریز مغذی هایی از قبیل کلسیم و آهن و روی در بدن پیشگیری می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق، هم چنین باید بیان کرد که استفاده کردن از روغن زیتون نیز می تواند برای کمک به رفع آلودگی هوا و بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن فرد بسیار مؤثر باشد. به این صورت که روغن زیتون با دارا بودن آلفا توکو فرول که نوعی ویتامین از گروه ویتامین E می باشد، می تواند نقش بسیار مؤثری را در بهبود وضع تنفس فرد در برابر انواع آلودگی ها داشته باشد که استفاده از آن هم چنین می تواند منجر به کاهش دادن التهاب ها شود.

افراد باید در جریان باشند که استفاده کردن از محصولات گیاهی تازه و هم چنین میوه ها نیز می تواند بسیار مؤثر در زمینه کمک به بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع خستگی ها می باشد. از آن جایی که سبزی ها و محصولات گیاهی تازه، غنی از آنتی اکسیدان می باشند، می توانند عوارض آلودگی هوا را کاهش دهند. افراد باید در نظر داشته باشند که سبزیجات را تازه بخورند ولی سیب زمینی، شلغم، هویج و هم چنین چغندر و سایر محصولات دیگر که غده ای هستند را قبل از پخت به همان اندازه ای که در غذا می ریزند خرد کنند و به مدت 20 دقیقه در آب سرد نگهداری کنند تا میزان نیترات هایی که از خاک ممکن است در آن ها وجود داشته باشد وارد آب شده و بعد آب ها را دور بریزند و هم چنین باید سبزی ها را برای پخت و یا مصرف خام به کار ببرند.

در این میان باید بیان کرد که سیب، سرب را جذب می کند و این مانع از رسیدن آسیب به سلول های بدن می شود و هم چنین باید بیان کرد که لیمو، پرتقال، گریپ فروت، انبه، هویج، فلفل سبز، کدو تنبل، اسفناج، گوجه فرنگی، انواع کلم، کیوی و هم چنین غلاتی که دارای سبوس می باشند نیز دارای این خاصیت می باشند.

هم چنین، لازم به ذکر است که استفاده از سیر و پیاز نیز به خاطر دارا بودن خاصیت های آنتی اکسیدانی، می توانند نقش بسیار مؤثری در کاهش خطر رادیکال های آزاد داشته باشند که از هوای محیط وارد بدن فرد می شوند. بنابراین، می توان بیان کرد که استفاده از آن ها می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن فرد کمک کند. به این ترتیب که سیر با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند از بروز التهاب در سینوس ها و الرژی های مرتبط با آن پیشگیری نماید.

کلام آخر

برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آلودگی هوا، محصولات و فرآورده های غذایی بسیار مناسبی وجود دارد که افراد با استفاده از ان ها می توانند به بهبود و حفظ سلامت بدنی خود کمک و با رادیکال های آزاد و سایر عوامل محیطی ناشی از آلودگی هوا مقابله کنند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *