مادر و کودک

راه های داشتن واژن سالم

واژن یکی از مهم ترین و حساس ترین قسمت های بدن یک خانم می باشد که به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. واژن در واقع کانالی است که از اندام تناسلی زنانه تا گردنه ی رحم کشیده می شود و ممکن است در طول زمان مشکلات و آسیب های مختلفی به آن وارد شود.

راه های داشتن واژن سالم

واژن یکی از مهم ترین و حساس ترین قسمت های بدن یک خانم می باشد که به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. واژن در واقع کانالی است که از اندام تناسلی زنانه تا گردنه ی رحم کشیده می شود و ممکن است در طول زمان مشکلات و آسیب های مختلفی به آن وارد شود. برای سلامت نگه داشتن آن باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید زیرا هر مشکل ساده در آن می تواند مشکلات زیادی را در پی داشته باشد.

اگر این قسمت از بدن شما دچار مشکل شود، می تواند روی کیفیت روابط زناشویی و اعتماد به نفس شما تاثیر گذارد و در زندگی مشکلات مختلفی برای شما به وجود آورد. در نتیجه باید در سالم نگه داشتن آن کوشا باشید. مهم ترین نشانه های ایجاد مشکل در واژن، خارش، بوی بد، ملتهب شدن، درد در زمان ادرار، درد در زمان برقراری رابطه ی جنسی و …. می باشد.

بهترین راه های داشتن یک واژن سالم

راه های زیادی برای داشتن یک واژن سالم وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه داشته باشید تا بتوانید از سلامت این قسمت از بدن خود لذت ببرید. از مهم ترین این راه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

عفونت های خود را درمان کنید.

یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن واژن، درمان عفونت های مختلفی آن می باشد. هر خانمی ممکن است بنا بر دلایل مختلفی دچار عفونت شود که باید به سرعت درمان شود. مبتلا شدن به عفونت در این قسمت از بدن همیشه ناشی از رعایت نکردن بهداشت نیست و ممکن است شما حتی در صورت مراقبت های ویژه از بدن خود دچار عفونت شوید.

برای درمان این عفونت ها حتما به پزشک زنان مراجعه کنید زیرا عفونت ها انواع مختلفی دارند و روش درمانی آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. به همین سبب حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا او به درستی نوع عفونت و نحوه ی درمان آن را تشخیص دهد. برخی از خانم ها فکر می کنند می توانند با روش های مختلف عفونت خود را درمان کنند که این امر می تواند مشکل آن ها را حاد تر کند. خود درمانی را کنار بگذارید و حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

لباس زیر مناسب بپوشید.

انتخاب لباس زیر های مناسب یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک واژن سالم می باشد. اگر به سلامت بدن خود اهمیت می دهید باید لباس زیر های پلاستیکی را کنار بگذارید زیرا این لباس زیر ها می تواند باعث رشد قارچ ها و باکتری ها در قسمت واژن و ناحیه ی تناسلی شما شود. به جای لباس زیر های پلاستیکی از لباس زیر های پنبه ای و نخی استفاده کنید. زیرا این لباس زیر ها برای سلامتی بدن شما بسیار مناسب هستند و به قارچ ها و باکتری ها اجازه ی رشد و تکثیر نمی دهند.

علاوه بر این مورد باید لباس زیر ها و شلوار های بسیار تنگ را نیز کنار بگذارید زیرا در این صورت ممکن است سلامت واژن شما به خطر بیفتد. گرما و رطوبت برای بدن شما بسیار مضر می باشد و باعث می شود که عفونت های مختلفی برای شما به وجود آید.

ناحیه ی تناسلی خود را خشک نگه دارید.

بهترین مکان برای رشد باکتری ها و قارچ ها در واژن، ناحیه ی تناسلی خیس و مرطوب می باشد. با مرطوب بودن این ناحیه احتمال بروز عفونت های مختلف در آن نیز بیشتر می شود و سلامت بدن شما به خطر می افتد. به همین سبب باید حتما سعی کنید این قسمت از بدن خود را همیشه خشک نگه دارید.

برای خشک کردن ناحیه ی تناسلی خود می توانید از پارچه های نخی و یا دستمال کاغذی استفاده کنید. پاچه های نخی بهترین گزینه برای این کار است اما استفاده از آن در حال حاضر کمی مشکل می باشد و به جای آن می توان از دستمال کاغذی استفاده کرد. اما توجه کنید که برای این کار باید از دستمال کاغذی های بدون بو و نرم استفاده کنید. برای خشک کردن همیشه دستمال را از جلو به عقب بکشید تا آلودگی های مقعد و ترشحات آن به سمت ناحیه ی تناسلی و واژن شما منتقل نشود.

بعد از برقراری رابطه ی جنسی به سرعت بدن و ناحیه ی تناسلی خود را بشویید.

یکی از نکات مهم در مورد داشتن یک واژن سالم، شست و شوی سریع آن بعد از برقراری رابطه ی جنسی می باشد. برخی از خانم ها به این نکته بی توجه هستند و عمل شست و شو را انجام نمی دهند و یا اینکه این عمل را با تاخیر انجام می دهند. این کار باعث می شود که سلامت بدن و واژن شما به خطر بیفتد زیرا ممکن است در زمان برقراری رابطه ی جنسی باکتری های مختلفی وارد بدن شما شود.

علاوه بر شست و شوی ناحیه ی تناسلی بعد از برقراری رابطه ی جنسی، باید حتما ادرار کنید. زیرا با ادرار کردن نیز باکتری هایی که ممکن است در زمان مقاربت به بدن شما وارد شده باشد، از بدن خارج خواهد شد و سلامتی واژن شما حفظ می شود.

 

در زمان مقاربت از روان کننده استفاده کنید.

یکی از بهترین راه ها برای حفظ سلامت ناحیه ی تناسلی و واژن، استفاده از انواع روان کننده ها در زمان مقاربت و برقراری رابطه ی جنسی می باشد. زیرا اگر ناحیه ی تناسلی خشک باشد، ممکن است پارگی و التهاب در بدن به وجود آید که خود به تنهایی می تواند باعث بروز عفونت در بدن شود. روان کننده های مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید از آن ها در زمان مقاربت استفاده کنید. روغن های طبیعی برای این کار بسیار مناسب هستند و می توان از آن ها برای مرطوب کردن ناحیه ی تناسلی استفاده کرد.

از رابطه ی مقعدی دوری کنید.

رابطه ی مقعدی برای خانم ها بسیار مضر است و می تواند مشکلات مختلفی را برای شما به وجود آورد. در نتیجه سعی کنید از برقراری این رابطه دوری کنید. اما اگر قصد برقراری رابطه ی مقعدی دارید حواستان باشد که به هیچ عنوان نباید بعد از برقراری رابطه ی مقعدی، رابطه ی واژینال داشته باشید. زیرا در این صورت به احتمال زیاد آلودگی ها و ترشحات مدفوع و روده به ناحیه ی تناسلی و واژن وارد می شود و باعث می شود که عفونت های مختلفی برای شما به وجود آید و سلامت بدن شما به خطر بیفتد.

 

در زمان عادت ماهیانه مراقبت های خود را دو برابر کنید.

یکی از مهم ترین راه ها برای داشتن یک واژن سالم، توجه ویژه به آن در دوران قاعدگی می باشد. در زمان های عادت ماهیانه حساسیت واژن و ناحیه ی تناسلی چندین برابر می شود و نیاز است که مراقبت های شما نیز چند برابر شود. زیرا در این زمان احتمال ایجاد عفونت بیشتر می شود. برای حفظ سلامتی بدن در این زمان باید به صورت روزانه پد بهداشتی خود را تعویض کنید و اجازه ندهید پد ها به صورت طولانی مدت در تماس با بدن شما باشد. فنجان های قاعدگی نیز یکی از گزینه های مناسب برای دوران عادت ماهیانه می باشد که می توانید از آن ها نیز به جای پد بهداشتی استفاده کنید.

ناحیه ی تناسلی را به صورت منظم اصلاح کنید.

یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن ناحیه ی تناسلی و واژن اصلاح کردن آن به صورت منظم می باشد. زمانی که موهای این قسمت از بدن بلند باشد، احتمال بروز بوی بدن و انواع عفونت ها در آن بیشتر می شود به همین سبب برای سالم نگه داشتن آن، بهتر است همیشه مو های آن را کوتاه کنید. برای اصلاح موهای زائد این قسمت از بدن می توانید از موارد مختلفی استفاده کنید. پودر های بهداشتی یکی از بهترین گزینه ها برای این کار به حساب می آید.

یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید.

یکی دیگر از راه های داشتن یک واژن و بدن سالم، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب می باشد. تغذیه و مواد غذایی مصرفی شما می تواند تا حد زیادی روی سلامت بدن شما تاثیرگذار باشد در نتیجه باید به آن توجه کنید. در این راه باید سعی کنید از غذا های فرآوری شده و غذا های بیش از حد چرب دوری کنید و به جای آن از غذا های خانگی و کم چرب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *