سلامت

رفلکس چیست ؟

رفلکس یک عمل غیرارادی یا خودکار است که بدن شما در پاسخ به چیزی انجام می دهد – بدون اینکه حتی لازم باشد به آن فکر کنید. شما تصمیم ندارید به پای خود لگد بزنید، فقط لگد می زند. انواع مختلفی از رفلکس ها وجود دارد و هر فرد سالمی آنها را دارد. در واقع، ما با بیشتر آنها به دنیا می آییم.

رفلکس های محافظ

رفلکس ها از بدن شما در برابر چیزهایی که می توانند به آن آسیب برسانند محافظت می کنند. به عنوان مثال، اگر دست خود را روی یک اجاق گاز داغ قرار دهید، یک رفلکس باعث می شود که بلافاصله دست خود را قبل از یک “هی، این داغ است!” پیام حتی به مغز شما می رسد.

سایر رفلکس های محافظتی پلک زدن هستند وقتی چیزی به سمت چشمان شما پرواز می کند یا اگر توپی به سمت شما پرتاب شود، بازوی شما را بالا می برد. حتی سرفه و عطسه نیز رفلکس هستند. آنها مجاری تنفسی را از چیزهای تحریک کننده پاک می کنند.

انواع مختلفی از رفلکس ، رفلکس کششی، رفلکس تاندون گلژی، رفلکس اکستانسور متقاطع و رفلکس خروج

چند رفلکس نوزادی وجود دارد؟

رفلکس مورو نوزاد : رفلکس مورو یا استارتل پاسخ غریزی و غیر ارادی نوزاد به صدا یا حرکتی غیر منتظره است، مانند صدای بلند یا احساس سقوط. این رفلکس اغلب در طول خواب و گاهی در بیداری رخ می دهد.

رفلکس مکیدن نوزاد : رفلکس مکیدن زمانی ایجاد می شود که نوزاد هنوز در رحم مادر است. اولین مورد در هفته 32 بارداری رخ می دهد و به طور کلی تا هفته 36 بارداری کاملاً رشد می کند. حتی گاهی در سونوگرافی های روتین بارداری می توان این رفلکس ها را مشاهده کرد. جنین در برخی موارد انگشت شست یا دست خود را می مکد که نشان دهنده رشد این توانایی مهم است.

رفلکس ریشه زایی نوزاد : رفلکس ریشه به نوزاد اجازه می دهد تا سینه یا شیشه شیر شما را برای شروع تغذیه پیدا کند. این یکی از چندین رفلکس یا حرکات غیرارادی است که نوزادان با آن متولد می شوند و در هفته ها یا ماه های اول زندگی به آنها کمک می کند.

آیا رفلاکس اسید یک چیز جدی است؟

آیا GERD (ریفلاکس اسید مزمن) خطرناک یا تهدید کننده زندگی است؟ GERD به خودی خود تهدید کننده یا خطرناک نیست. اما GERD طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات جدی تری برای سلامتی شود: ازوفاژیت: ازوفاژیت تحریک و التهابی است که اسید معده در پوشش مری ایجاد می کند.

چه چیزی می تواند به طور ناگهانی باعث رفلاکس اسید شود؟

این می تواند به دلایل متعددی رخ دهد که باعث افزایش غیرعادی فشار داخل شکمی می شود، از جمله اضافه وزن یا چاقی، پرخوری مکرر، دراز کشیدن خیلی زود پس از غذا خوردن، زور زدن یا سرفه مزمن، یا بلند کردن مزمن سنگین وزن. اینها معمولاً افرادی هستند که بیشتر مستعد ابتلا به GERD هستند

نوشیدن آب می تواند به تعادل pH یک وعده غذایی اسیدی کمک کند، که ممکن است به کاهش خطر رفلاکس اسید کمک کند. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن آب معدنی با محتوای کربنات هیدروژن بالا می تواند به کاهش دفعات و شدت رفلاکس اسید کمک کند.

آیا رفلاکس اسید مرا می کشد؟

آیا رفلاکس اسید می تواند شما را بکشد؟ اگرچه رفلاکس اسید تهدید کننده زندگی نیست، ریفلاکس مزمن اسید یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) می تواند در طول زمان عوارض جدی برای سلامتی ایجاد کند. رفلاکس گاه به گاه اسید نسبتاً شایع است، اما GERD باعث رفلاکس اسید مداوم، سوزش سر دل و حالت تهوع می شود. رفلاکس اسید معده چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

اگر رفلاکس دارید، دارویی که اسید معده را کاهش می دهد به بهبودی بدن شما کمک می کند. ممکن است 1 تا 3 هفته طول بکشد تا بهبود یابد. مراقبت های بعدی بخش کلیدی از درمان و ایمنی شما است

در کل رفلاکس معده را باید از طریق دکتر پیگیریکنیدو یا از طریق مکمل های مرتبط با رفلاکس پیشگیری نمایید شماباید اگرمعده حساسی دارید حتما در شیوه تغذیه خود فکری کنید تا رفلکس شما افزایش پیدا نکند رفلکس می تواند باعث سوخت ریه شما بشودو در کنار آن شما همش احساس نارضایتی از شرایط خود دارد بنا برای باید سعی کنید ابتدا شیوه زندگی خودتون را بهبود ببخشید و در صورت دیدن نشانه های رفلکس به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک با توجه به معاینه شما برای شما تجویز داروکند اما مکمل های رفلکس هم در داروخانه ها موجود استکه می تواند تا حدی به ایننیاز شما پاسخ دهد 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *