سلامت

روش های کنترل قند خون

یکی از بیماری های شایع بین افراد، دیابت و بالا بودن سطح قند خون می باشد که می تواند مشکلات مختلفی برای آن ها به وجود آورد. به همین سبب افراد باید با هر روشی سعی کنند که سطح  قند خون را پایین نگه دارند. کنترل قند خون کار راحتی است و می توانید بدون هیچ مشکلی آن را عملی کنید.

روش های کنترل قند خون

یکی از بیماری های شایع بین افراد، دیابت و بالا بودن سطح قند خون می باشد که می تواند مشکلات مختلفی برای آن ها به وجود آورد. به همین سبب افراد باید با هر روشی سعی کنند که سطح  قند خون را پایین نگه دارند. کنترل قند خون کار راحتی است و می توانید بدون هیچ مشکلی آن را عملی کنید.

در بسیاری از افراد مشکل قند خون بالا، ژنتیکی است اما در حال حاضر مشاهده می شود که افراد به دلیل داشتن یک رژیم غذایی نامناسب دچار بیماری دیابت می شوند. در نتیجه برای جلوگیری از بروز این مشکل افراد باید سبک زندگی و تغذیه ی خود را تغییر دهند. این کار باعث می شود که شما به شکل بهتری کنترل قند خون را انجام دهید.

بهترین روش ها برای کنترل قند خون

برای کنترل قند خون و پایین نگه داشتن سطح آن باید روش های مختلفی را در زندگی خود در نظر بگیرید. از بهترین روش ها برای کنترل قند خون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از کربوهیدرات ها دوری کنید.

یکی از مهم ترین اقدامات  برای کنترل قند خون، کنار گذاشتن و محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها می باشد. زیرا زمانی که شما کربوهیدرات مصرف می کنید، در فرایند هضم، این مواد به قند تبدیل می شوند. در نتیجه میزان قند خون شما افزایش پیدا می کند.

در نتیجه شما برای کاهش میزان قند خون خود، باید از کربوهیدرات کمتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید. از بهترین مواد غذایی در این مورد می توان به میوه ها، سبزیجات تازه، گندم سیاه، برنج قهوه ای و … اشاره کرد.

از چربی های مناسب استفاده کنید.

یکی از بهترین راه ها برای کنترل قند خون، استفاده از چربی های مناسب و مفید می باشد. شما باید از چربی هایی استفاده کنید که بتواند میزان مورد نیاز بدن از اسید های چرب امگا 3 و موارد مشابه را تامین کند. زمانی که شما از این چربی های ساده مصرف می کنید، سلامت قلب شما افزایش پیدا می کند و زمان زیادی از روز را احساس سیری می کنید.

بدن برای فعالیت روزمره به یک منبع سوخت عالی نیازمند است که برای تامین باید قند مصرف کرد و افرادی که دیابت دارند باید به جای قند از چربی های سالم استفاده کنند. موادی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، آجیل، ماهی روغنی و … بهترین گزینه برای افراد دیابتی هستند.

 

در هر وعده ی غذایی کمتر غذا بخورید.

سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و در هر وعده، غذای کمتری را مصرف کنید. اگر در یک وعده غذایی، غذای زیادی بخورید، قند خون شما بالا می رود و باعث می شود که بیماری شما با مشکل مواجه شود. البته شما نباید به خود گرسنگی بدهید تنها کافیست که در هر مرحله غذای کمتری بخورید.

آرام غذا خوردن، خوب جویدن، میانه روی در غذا خوردن و … می تواند به کنترل قند خون در شما کمک کند.

استفاده از دارچین

یکی از بهترین مواد غذایی برای کنترل قند خون، دارچین نام دارد. دارچین می تواند میزان قند خون افراد دیابتی را کاهش دهد. شما می توانید دارچین را به روش های زیر استفاده کنید.

در بسیاری از کیک ها و کلوچه های رژیمی می توانید از دارچین استفاده کنید.

می توانید روی دسر های رژیمی و بدون قند دارچین بریزید و از مزه ی آن لذت ببرید.

برای پخت بسیاری از گوشت ها نیز می توان از دارچین استفاده کرد زیرا دارچین بوی زخم گوشت را می گیرد و به هضم آن کمک می کند.

 خوب بخوابید.

خوابیدن و استراحت کردن یکی از بهترین راه ها برای کنترل قند خون می باشد. اگر شما در شب نتوانید خوب بخوابید و خواب مورد نیاز بدن را تامین نکنید، مقاومت انسولین در بدن شما کاهش پیدا می کند در نتیجه میزان قند خون افزایش پیدا می کند. در نتیجه باید سعی کنید در زمان های مشخص و به اندازه ی کافی به استراحت بپردازید.

از روغن های گیاهی استفاده کنید.

برای کنترل قند خون باید از برخی روغن های گیاهی استفاده کنید. روغن هایی مانند روغن دانه گشنیز، روغن نعناع و … برای پایین آوردن سطح قند خون بسیار مناسب هستند. می توانید این روغن های گیاهی را به  بسیاری از سالاد ها و غذا ها اضافه کنید. زیرا این روغن ها شدت بیماری را کاهش می دهند و باعث می شوند که وزن اضافه ی شما نیز کاهش پیدا کند. در نتیجه یکی از راه ها برای کاهش سطح قند خون استفاده از این روغن های گیاهی می باشد.

 

مصرف ویتامین های مختلف

افرادی که دیابت دارند باید ویتامین های مختلفی را مصرف کنند زیرا زمانی که شما ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کنید، ایمنی بدن شما بالا می رود و باعث می شود که توانایی بدن شما برای به کارگیری از انسولین به میزان چشمگیری بالا رود. از مهم ترین ویتامین هایی که باید افراد دیابتی برسد، می توان به ویتامین های K، C، E و انواع مختلف ویتامین ب اشاره کرد. افراد دیابتی باید سعی کنند از مواد غذایی استفاده کنند که دارای این ویتامین ها باشند.

وزن خود را کاهش دهید.

اگر کمی به اطراف خود توجه کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر افرادی که با بیماری دیابت روبرو هستند، دارای اضافه وزن نیز می باشند. تحقیقات نشان می دهد که یکی از بهترین راه برای کنترل قند خون، کاهش وزن می باشد. مخصوصا افرادی که وزن زیادی در قسمت شکم خود دارند، باید در سریع ترین زمان چربی های اضافه را کاهش دهند تا بدین صورت سطح قند خون را نیز کاهش دهید.

استرس را از خود دور کنید.

یکی از بدترین عوامل برای بالا رفتن قند خون، داشتن استرس و اضطراب می باشد. استرس به هر صورت که باشد، برای سلامتی بدن مضر است و باید آن را از خود دور کرد. ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن می تواند استرس و اضطراب را از افراد دور کند.

از مواد خوراکی حاوی فیبر استفاده کنید.

مصرف مواد خوراکی حاوی فیبر بهترین گزینه برای افراد دیابتی می باشد زیرا فیبر باعث می شود که جذب قند مواد غذایی توسط بدن کاهش پیدا کند و سطح قند خون افراد کاهش پیدا کند. در نتیجه اگر می خواهید یک رژیم غذایی سالم و مفید را برای کنترل قند خون برنامه ریزی کنید، حتما مواد غذایی با فیبر بالا را در آن قرار دهید. فیبر علاوه بر اینکه جذب قند را کم می کند، باعث می شود که بدن شما هضم راحت تری داشته باشد. مواد غذایی با فیبر بالا شامل موارد مختلفی می شود که از مهم ترین آن ها می توان به لوبیه، جو، سبزیجات و … اشاره کرد.

مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

یکی از بهترین راه ها برای کنترل قند خون، کنار گذاشتن سیگار و قلیان می باشد. زیرا این مواد دارای نیکوتین هستند و نیکوتین باعث می شود که مقاومت بدن افراد در برابر انسولین زیاد شود. درنتیجه نمی توان به راحتی قند خون را کنترل کرد و بیماران دیابتی که سیگار می کشند با مشکل مواجه خواهند شد. البته مصرف دخانیات مشکلات زیاد دیگری نیز مانند مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی و …. برای بدن به وجود می آورند.

 

ورزش کنید.

به طور کلی ورزش کردن برای بالا بردن سلامت عمومی بدن بسیار مفید است و باید حتما ساعتی از روز را به ورزش اختصاص دهید. اگر زمان کافی برای این کار ندارید، می توانید از روش های معمول و راحت استفاده کنید. به طور مثال می توانید تا سرکار پیاده روی کنید و یا اینکه به جای استفاده از پله برقی و آسانسور از پله های ساده استفاده کنید تا کمی تحرک داشته باشید.

ورزش کردن یکی از راه هایی است که می تواند سطح قند خون افراد را پایین آورد و حساسیت بدن را نسبت به انسولین افزایش دهد. در نتیجه شما به راحتی می توانید بیماری دیابت را کنترل کنید.

مصرف سبزیجات و گیاهان

برخی از مواد خوراکی برای کاهش و کنترل قند خون بسیار مناسب هستند و می توان به وسیله ی مصرف آن ها سطح قند خون را پایین آورد. مواد خوراکی مانند سبزیجات و گیاهان می توانند برای این امر بسیار مناسب باشند. علاوه بر آن زغال اخته، جینسینگ و دارچین بهترین مواد برای کاهش سطح قند خون هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *