پوست،مو و ناخن

زیبایی و اثر آن بر کیفیت زندگی

زیبایی چیست و چه اثری بر کیفیت زندگی دارد؟ این سئوالی است که می توان گفت مهمو قابل تامل است . امروزه بسیاری از رفتارهای اجتماعی به سمت ظاهر و زیبا پرستی رفته است که در پی آن جراحی هایی که خارج از درمان است صورت می گیرید .نمی خواهیم جراحی زیبایی را نکوهش کنیم تنها می خواهیم به زیبایی و اهمیت خود دوستی بپردازیم که مهمترین اصل اعتماد به نفس است .

ما هیچگونه قضاوتی در مورد هیچ کس نداریم و تنها هدف ما نظرعلمی در این حوزه است

همه ی انسان ها به طور ذاتی به زیبایی گرایش دارند. زیبایی برخلاف تصور عموم به زیبایی صورت محدود نمی شود بلکه می تواند در برگیرنده فکر، سبک زندگی، دوست، خانه و … شود. با توجه به تنوع سلیقه ای نمی توان تعریف جامعی از زیبایی ارائه کرد. اما علی رغم نسبی بودن مفهوم زیبایی نباید از عوامل موثر بر آن غافل شد.

 تعریف زیبایی

همه ی انسان ها به طور ذاتی به زیبایی گرایش دارند. زیبایی برخلاف تصور عموم به زیبا بودن صورت محدود نمی شود بلکه می تواند در برگیرنده فکر، سبک زندگی، دوست، خانه و … شود. با توجه به تنوع سلیقه ای نمی توان تعریف جامعی از زیبا بودن ارائه کرد. اما علی رغم نسبی بودن مفهوم زیبایی نباید از عوامل موثر بر آن غافل شد.

در هر جامعه ای تعریفی که از زیبا بودن ارائه می شود متفاوت است زیرا ملاک های آن متاثر از عوامل متعددی همچون  فرهنگ، آداب و رسوم و … است. پس می توان گفت تعریف زیبایی از یک سو به تجربه و دیدگاه های شخصی برمی گردد و از طرف دیگر برگرفته از باورهای حاکم بر جامعه است.

عوامل موثر بر زیبایی

همانطور که گفته شد زیبایی امری نسبی است پس نمی توان آن را محدود به چند مورد خاص کرد. اما با توجه به فرهنگ حاکم بر دنیای امروز می توان زیبا بودن را به موارد زیر خلاصه کرد:

  • صورت زیبا: تمام انسان ها با توجه به تنوع سلیقه ای زیبا هستند. این تفکر که رنگ پوست، مدل بینی، رنگ چشم، مو و … می تواند تعریف زیبایی را تغییر دهد، کاملا تفکر اشتباهی است. هر انسانی با هر ظاهری زیبا است زیرا همه ی آفریده ها در تناسب با جهان هستی هستند.

  • ورزش: ورزش کردن دارای فواید بسیاری است اما اثر آن بر ظاهر غیر قابل انکار است. انجام ورزش های بدنسازی، پیاده روی، شنا و … می توانند منجر به تناسب اندام شوند. زیبا بودن بدن در بسیاری از کشورها به زیبا بودن صورت برتری دارد.
  • تفکر: آنچه به عملکرد انسان ها جهت می بخشد تفکر آنها است. وقتی فردی باور درستی دارد ناخودآگاه زیبا زندگی می کند. بنابراین آنچه می تواند بر زیبا دیده شدن اثرگذار باشد تفکر و اندیشیدن درست به مقوله زندگی است. خواندن کتاب، دیدن فیلم، سفر و … همگی بر شکل گیری یک تفکر زیبا موثر هستند.
  • اخلاق: اخلاق را نمی توان محدود به چند عادت خاص کرد اما بدون شک نمی توان منکر زیبا بودن انسان های اخلاق گرا شد. اخلاق برخلاف ظاهر کاملا انتخابی است. با عشق ورزیدن به کائنات اعم از انسان ها، حیوانات، گیاهان و … می توان به بخشی از زیبایی خلقت تبدیل شد.
  • اعتماد به نفس: همه ی انسان ها دارای معایب و محاسنی هستند. اعتماد به نفس یعنی پذیرفتن خودمان با تمام نقص هایمان. اگر ما نتوانیم خودمان را بپذیریم به طور ناخواسته تمام تمرکزمان را بر روی عیب های خود می گذاریم این امر سبب می شود که دیگران هم اینگونه به ما نگاه کنند. تمرکز بر زشتی ها و بدی ها، زیبایی انسان را محو می کند.
  • مثبت نگری: وقتی ما به ذهن و چشم هایمان یاد بدهیم جز زیبایی نبینند چیزی جز زیبایی نیز از زندگی دریافت نخواهیم کرد. نگرش مثبت به جهان سبب می شود به طور ناخودآگاه انرژی مثبتی از شما ساطع شود. این انرژی شما را زیباتر و دوست داشتنی تر از آنچه هستید نشان می دهد.

در نهایت باید گفت دنبال ظاهر زیبا بودن امری طبیعی است زیرا همه ی انسان ها زیبا بودن را دوست دارند اما نباید زیبا بودن را محدود به ظاهر کرد زیرا ظاهر امری فناپذیر است و آنچه در نهایت برای انسان ها می ماند سلامتی و تفکر زیبا است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *