پوست،مو و ناخن

سه راه موثر در کلاژن سازی

انواع متعددی ساشه کلاژن در داروخانه ها وجود دارد. شما می توانید از آنها برای حفظ و ارتقا سلامت خود استفاده کنید.

مقدمه

ساشه کلاژن چیست؟ پیش از آن که در مورد ساشه کلاژن و کاربرد آن صحبت کنیم لازم است در مورد خود کلاژن و کاربرد آن در بدن و نقش آن در سلامت انسان مطالبی را ذکر کنیم. کلاژن برگرفته از یک واژه یونانی به معنای چسب است. اما در زبان پزشکان و اهل علم، کلاژن یک نوع پروتئین است که در بدن انسان به طور طبیعی وجود دارد. کلاژن یک پروتئین سفت و سخت است و شکل فیبری دارد. همچنین کلاژن یکی از فراوان ترین پروتئین های بدن انسان می باشد. میزان این پروتئین در بدن انسان چیزی بالغ بر یک سوم از کل بدن می باشد. این پروتئین مهم در بسیاری از اندام های بدن مانند ماهیچه ها، دندان ها، استخوان ها و پوست وجود دارد. شاید وجود کلاژن در پوست برای شما قابل لمس باشد. زیرا عامه مردم وجود کلاژن برای پوست را ضروری و حیاتی می دانند.

ویژگی مهمی که این پروتئین در بدن انسان دارد، داشتن خاصیت باز جذبی می باشد. منظور از خاصیت باز جذبی این است که این پروتئین در بدن انسان می تواند به اجزای کوچکتر تبدیل شده و مجددا این اجزا جذب بدن شوند. در واقع اجزای کوچکتر پس از این که تغییر شکل دادند دوباره توسط بدن انسان جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل این ویژگی منحصر به فرد که در این پروتئین وجود دارد، موارد مصرف آن افزایش یافته است. بنابراین در طیف وسیعی از داروها و روش های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلاژن

انواع کلاژن

همانطور که در بالا ذکر کردیم پروتئین کلاژن یکی از مهمترین پروتئین های موجود در بدن انسان است. این پروتئین منحصر به فرد به صورت ساشه کلاژن در داروخانه ها یافت می شود. تقریبا 16 نوع کلاژن در بدن ما وجود دارد. در این میان حدود پنج پروتئین کلاژن هستند که اهمیت بیشتری نسبت به مابقی آن ها دارند. یکی از این پنج نوع, پروتئین کلاژنی است که در پوست ما وجود دارد. کلاژن موجود در پوست موجب وجود ارتجاع و انعطاف در پوست ما می شود. همچنین کلاژن موجود در پوست باعث حفظ رطوبت و لطافت پوست خواهد شد. پروتئین کلاژن موجود در پوست ما به تشکیل شبکه فیبروبلاست کمک شایانی خواهد کرد. این شبکه فیبری موجب رشد سلول های جدید روی پوست می شود. در نتیجه باعث جوان شدن پوست خواهد شد.

ماده اولیه برای تولید انواع کلاژن ها دو آمینو اسید به نام ها پرولین و گلیسین می باشند. این دو آمینو اسید پس از ترکیب با ویتامین سی، ماده ای به نام پروکلاژن را تشکیل می دهند. پروکلاژن تولید شده ماده اولیه و اساسی برای تولید انواع کلاژن می باشد. بنابراین برای تولید هر چه بیشتر پروتئین کلاژن در بدن لازم است مواد مغذی مورد نیاز برای تولید آن نظیر ویتامین سی را به مقدار کافی مصرف نماییم. مصرف ساشه کلاژن موجود در داروخانه ها نیز می تواند این نیاز را تامین کند. مواد مغذی که برای تولید و ساخت کلاژن در بدن ضروری هستند را در زیر به اختصار نام خواهیم برد.

  • پرولین
  • گلیسین
  • مس
  • ویتامین سی

مواد خوراکی حاوی کلاژن و ساشه کلاژن

با توجه به آن چه در بالا در مورد کلاژن و اهمیت آن ذکر کردیم لازم است منابع غذایی حاوی این ماده موثر را معرفی کنیم. انواع ساشه کلاژن را می توان در داروخانه ها تهیه کرد. همانطور که گفتیم این پروتئین منحصر به فرد با ترکیب موادی که در بالا به آن ها اشاره کردیم تولید می شود. بنابراین برای داشتن مقدار کافی این پروتئین لازم است مواد اولیه مورد نیاز برای تشکیل آن را در اختیار بدن قرار دهیم. پرولین آمینو اسیدی است که برای ساخت کلاژن ضرورت دارد. این آمینواسید را می توان در سفیده تخم مرغ، لبنیات، کلم، زردچوبه و جوانه گندم یافت.

آمینواسید دیگر برای تولید و ساخت کلاژن گلایسین می باشد. این آمینو اسید در پوست مرغ و ژلاتین یافت می شود. مس نیز در کنجد و عدس به فراوانی وجود دارد. منبع غنی ویتامین سی نیز مرکبات می باشند. علاوه بر مواد خوراکی که در بالا ذکر کردیم برای دریافت انواع آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن لازم است مصرف مرتب گوشت قرمز، غذاهای دریایی، حبوبات و لبنیات را در برنامه غذایی خود داشته باشیم.

 

انواع ساشه کلاژن

شما می توانید از ساشه کلاژن موجود در داروخانه ها برای حفظ و ارتقا سلامت خود استفاده کنید. انواع متعددی ساشه کلاژن در داروخانه ها وجود دارد. این ساشه ها از نظر کیفیت و برند تولید کننده متفاوت می باشند؛ اما در نهایت همه آن ها یک وظیفه را در بدن انجام می دهند. در طول روز می توان از یک تا سه ساشه کلاژن مصرف نمود. بهترین زمان برای مصرف ساشه کلاژن ابتدای روز و قبل از میل صبحانه می باشد. مصرف کلاژن در این ساعت از روز موجب افزایش میزان جذب آن خواهد شد. همانطور که در بالا ذکر کردیم انواع متعددی ساشه کلاژن در بازار وجود دارد. به طور مثال ساشه کلاژن کلاژینو، کلاژینو بیوتی، گلد آدریان و غیره از جمله این انواع متعدد می باشند. ساشه کلاژن را در بسته هایی که حاوی سی یا چهل ساشه می باشند می توانید تهیه کنید. به طور کلی مصرف انواع ساشه کلاژن می تواند فواید زیر را برای سلامت بدن شما به ارمغان آورد.

  • ممانعت از بروز چین و چروک های جدید روی پوست
  • تامین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن
  • تقویت پیاز مو و محافظت از زیبایی مو
  • کمک به حفظ سلامت استخوان ها
  • تقویت غضروف سازی در بدن
  • کمک به کاهش وزن و حذف چربی های اضافه بدن

 

موارد منع مصرف انواع ساشه کلاژن

مصرف ساشه کلاژن عارضه خاصی ایجاد نمی کند. در واقع تاکنون گزارش خاصی مبنی بر مصرف ساشه کلاژن و بروز یک حالت غیر عادی در بدن ثبت نشده است. اما با این حال افرادی هستند که می بایست از مصرف این مکمل تقویتی خودداری کنند. به طور مثال زنان باردار و شیرده و کودکان حتما باید با تجویز پزشک متخصص از ساشه کلاژن استفاده کنند. مصرف همزمان این پروتئین با برخی از آنتی بیوتیک ها مشکل ساز خواهد شد. همچنین تمام کسانی که نسبت به ماهی و امگا سه حساسیت دارند نباید از ساشه کلاژن استفاده کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *