بدنسازی

سی ال ای یا ال کارنیتین کدام را باید استفاده کرد؟

 

در واقع می ‌توان گفت از جمله مکمل های بدنسازی که برای لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می ‌گیرند،  مکمل های سی ال ای یا ال کارنیتین می باشند. بهتر است بدانید که اگر می خواهید اندامی ایده آل و مناسبی داشته باشید اما نمی توانید که همه ساعات روز را در باشگاه یا سالن بدنسازی سپری کنید مصرف ال کارنیتین یک گزینه مناسب جهت افزایش انرژی و همچنین قدرت بدنی و کاهش چربی های بدن می باشد. البته بسیاری از افراد بر این تصور هستند که این مکمل ها باعث می گردد تا عملکرد ورزشی شما نیز بهبود یابد. اما در واقع همیشه هم به این صورت نیست. بنابراین بهتر است قبل از این که بخواهید مکمل خاصی را استفاده کنید ابتدا در مورد آن تحقیق نمایید. در این مطلب می ‌خواهیم در مورد این دو مکمل بدنسازی و تاثیرات آن ها برروی بدن صحبت کنیم با ما همراه باشید.

مکمل بدنسازی ال کارنیتین:

در واقع می ‌توان گفت مکمل ال کارنیتین دارای اسید آمینه هایی است که به صورت طبیعی در بدن افراد وجود دارد و بدن با کمک و استفاده از این اسید آمینه ها فرایندهای مختل را انجام می دهد. از جمله این فرایندها می‌ توان به افزایش جریان خون، از بین بردن سلول های چربی، انتقال سلول ‌های چربی به میتوکندری جهت ایجاد انرژی بیشتر و عرضه مواد مغذی می باشد. علاوه بر این موارد می توان گفت این مکمل بدنسازی به گونه ‌ای است که باعث می گردد تمرینات ورزشی بهبود یافته و همچنین فرد در هنگام انجام تمرینات ورزشی انرژی بیشتری داشته باشد. یکی دیگر از فوایدی که این مکمل ورزشی دارد آن است که باعث می گردد مدت زمان ریکاوری پس از انجام تمرینات ورزشی کاهش پیدا کند. به همین دلیل مکمل بدنسازی ال کارنیتین در بین ورزشکاران بسیار پرطرفدار و محبوب می باشد.

نحوه عملکرد ال کارنیتین:

عملکرد این مکمل بدنسازی عالی به گونه ای می باشد که باعث می گردد چربی هایی که ذخیره شده است به اسیدهای چرب تبدیل شوند، و در نهایت به سمت سلول های میتوکندری منتقل می گردند. در کل می توان گفت بیشتر چربی های مربوط به رژیم غذایی بدون مصرف مکمل ورزشی ال کارنیتین نمی توانند به سلول های میتوکندری وارد گردند و فقط برای متابولیسم بدن استفاده می شوند. علاوه بر آن به دلیل این که مکمل ورزشی ال کارنیتین باعث شکستن چربی ها و همچنین سوخت و ساز آن ها می ‌شود به انرژی بدن کمک می‌ کند. به همین دلیل می ‌توان گفت که نقش بسیار موثری در لاغری و چربی سوزی دارد.

 

چند نکته مهم برای مصرف ال کارنیتین:

در کل می‌ توان گفت مکمل ال کارنیتین از جمله مکمل هایی است که حتماً باید با شکم خالی شود و دوز مصرفی آن را می ‌توان حدود ۲ تا ۴ گرم به صورت روزانه دانست. البته بهتر است برای شروع استفاده از آن ابتدا از دوز کم استفاده کرده و به مرور زمان میزان مصرف مکمل را افزایش دهید. بهتر است بدانید که در هنگام انجام تمرینات ورزشی شدید مقدار ال کارنیتین که در خون افراد وجود دارد کاهش پیدا می کند. پس توصیه می گردد در هنگام انجام تمرینات ورزشی از آن استفاده کنید‌.

مزایای ال کارنیتین چیست؟

همانطور که گفته شد مکمل ال کارنیتین یکی از مکمل هایی است که دارای مزایای بسیار زیادی می باشد. از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جلوگیری از کوفتگی عضلات پس از انجام تمرینات ورزشی و همچنین رفع خستگی پس از انجام تمرینات
  • بالا بردن انرژی بدن و بهبود عملکرد ورزشی افراد در ورزش های قدرتی و استقامتی
  • کمک برای بهبود خستگی مزمن
  • یک محصول عالی برای کاهش وزن و چربی سوزی
  • مکمل ورزشی مناسب برای پیشگیری از تحلیل رفتن ماهیچه های بدن
  • بهبود یا درمان بیماری‌ های قلبی عروقی
  • بهبود یا درمان اختلال حافظه و یا آلزایمر
  • محصول عالی دارای اثرات آنتی اکسیدانی
  • تقویت و بهبود بافت عضلانی

مکمل سی ال ای چیست؟

به طور کلی می توان گفت سی ال ای نوعی اسید چرب طبیعی می باشد که معمولاً در محصولات لبنی و گوشت وجود دارد. البته نمی توان گفت که این ماده به عنوان یک اسید چرب ضروری مطرح می‌ شود، بنابراین لازم نیست که در رژیم غذایی وجود داشته باشد. اما این ماده در بین ورزشکاران به عنوان یک مکمل ورزشی بسیار پر طرفدار که باعث چربی سوزی می شود شناخته شده است. زیرا مکمل سی ال ای باعث بالا بردن سوخت و ساز بدن، افزایش بافت عضلانی بدون هیچ گونه چربی، کاهش چربی بدن و همچنین کاهش وزن می گردد. در واقع می توان گفت استفاده از مکمل سی ال ای باعث می گردد تا کلسترول خون یا تری گلیسیرید کاهش پیدا کند و سیستمی ایمنی بدن را نیز تقویت گردد.

چند نکته مهم برای مصرف سی ال ای:

بهتر است بدانید که مکمل سی ال ای نیز مانند مکمل ال کارنیتین یک محصول عالی برای کاهش وزن به شمار می رود. این مکمل بدون کافئین می باشد و باعث می گردد افراد از آن برای چربی سوزی و همچنین رسیدن به نتیجه سریع تر استفاده نمایند و همچنین نگران عوارض کافئین نباشند. در مورد نحوه توزیع مکمل سی ال ای می‌ توان گفت این مکمل به صورت سافت ژل توزیع می ‌گردد و در واقع هر قرص آن ها ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم می باشد. شما می توانید از آن حدود ۱ تا ۳ مرتبه به صورت روزانه استفاده نمایید. اما برای مصرف آن باید به داروسازی یا پزشک متخصص مراجعه نمایید.

شما می توانید حدود ۳ گرم از این مکمل را به صورت روزانه استفاده کنید. می ‌توان گفت این میزان برای چربی‌سوزی کافی می باشد. البته دقت داشته باشید که مصرف این مکمل نیز مانند مکمل ال کارنیتین باید طبق دستور پزشک یا داروساز انجام گردد و مصرف بیش از اندازه آن مزیت خاصی برای شما به همراه نخواهد داشت و بدن تنها میزان نیاز خود را استفاده می کند‌.

 

آیا مصرف سی ال ای یا ال کارنیتین با یکدیگر امکان پذیر است؟

در واقع می‌ توان گفت مصرف دو مکمل بدنسازی ال کارنیتین و سی ال ای با یکدیگر باعث می گردد تا چربی سوزی با شدت بیشتری انجام گردد. به همین دلیل افراد بسیاری هستند که برای رسیدن به نتیجه سریع تر و کاهش وزن بالاتر این دو مکمل عالی بدنسازی را با یکدیگر استفاده می کنند. در واقع می‌ توان گفت هر یک از این مکمل ‌ها ویژگی های جداگانه ای دارند که باعث لاغری و کاهش وزن می گردند. اما زمانی که هر دوی آن ها با یکدیگر مصرف شوند عملکرد بهتری دارند و لاغری سریع تر رخ می دهد.

 

نتیجه گیری:

ورزشکاران برای دستیابی به اندام ایده آل از مکمل های بدنسازی مختلفی استفاده می کنند‌. مکمل های ال سی ال و ال کارنیتین نیز دو مکمل پرطرفدار هستند که باعث چربی سوزی بدن و لاغری می گردند. در واقع می ‌توان گفت مکمل ال کارنیتین باعث می گردد تا انرژی بدن بیشتر شود، بنابراین شخص می تواند مدت زمان بیشتری ورزش کند. همچنین از ایجاد درد عضلات و خستگی پس از تمرینات جلوگیری می کند. این مکمل بدنسازی باعث می گردد تا چربی ها شکسته شوند و از بین بروند و مکمل سی ال ای نیز باعث می گردد تا سلول های چربی سوزانده گردند و توده عضلانی را نیز بهبود می بخشد. به طور کلی می‌ توان گفت مصرف این مکمل ها با یکدیگر می تواند باعث گردد تا کاهش وزن سریع تر انجام گردد و نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

البته دقت داشته باشید که برای مصرف هر دوی این مکمل ها باید ابتدا آن ها را با دوز بسیار کم شروع کنید و پس از گذشت مدتی و به آرامی دوز مورد نیاز بدن را افزایش دهید. این کار باعث می شود تا بدن بتواند مصرف این دو مکمل با یکدیگر را تحمل کند. البته دقت داشته باشید که برای مصرف مکمل ال کارنیتین و همچنین مکمل سی ال ای باید حتماً با یک مشاوره بدنسازی یا پزشک داروساز مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *