سلامت, مادر و کودک

شیوه صحیح مسواک زدن کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان چه مزیتی برای کودک دارد؟ توجه به بهداشت دهان و دندان از جمله یکی از اصولی ترین اقداماتی است که والدین باید به آن توجه خاصی داشته باشند تا به این ترتیب، بتوانند به حفظ سلامت دندان ها و تقویت ریشه آن ها کمک و از پوسیدگی آن ها در سنین بالاتر پیشگیری کنند

توضیحاتی درباره مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان

توجه به بهداشت دهان و دندان کودک، از جمله یکی از مهم ترین اقدامی است که والدین باید همواره آن را در نظر بگیرند. برای کمک به کودک و حفظ بهداشت و سلامتی دهان و دندان های وی، والدین باید همواره برای کودک خود، از انواع مسواک های در سایز بچه گانه و هم چنین خمیر دندان های این چنینی فراهم کنند. والدین، بهتر است که از همان سنین اول زندگی، کودک خود را به مسواک زدن تشویق کنند تا این اقدام، به بخشی از فعالیت های روزمره کودک تبدیل کنند.

بهداشت دهان و دندان، یعنی این که کودک خود را از همان سنین کودکی به سمت مسواک زدن سوق دهیم تا با این کار بتوانند به تقویت ریشه دندان های خود کمک کنند و از ایجاد هر گونه عوارض و اختلال در دندان ها در سنین بزرگسالی پیشگیری نمایند و همواره دندان هایی سالم و عاری از هر گونه اختلال و عارضه از قبیل پوسیدگی و هم چنین پوکی داشته باشند. تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که والدین باید از همان سنین کودکی به مسئله مسواک زدن کودک خود توجه خاصی داشته باشند. باید سعی کنند از مسواک و خمیر دندانی برای کودک خود استفاده کنند که در آن ها ایجاد انگیزه نماید و آن ها را برای انجام روزانه تشویق کند. از جمله مهم ترین اقدام دیگر والدین این است که شیوه مسواک زدن صحیح را به کودکان خود آموزش دهند.

شیوه صحیح مسواک زدن کودکان

شیوه صحیح مسواک زدن کودکان

افراد باید مسواکی را برای کودکان خود خریداری کنند که دسته آن به راحتی در دست جا بگیرد و از مواد بی ضرر تشکیل شده باشد. یک مسواک مناسب، مسواکی است که طول قسمت مویی آن حدود 3 سانتی متر و عرض آن یک سانتی متر باشد. افراد باید دقت داشته باشند که موهای مسواک نباید زبر و ساینده باشد و مسواک باید حتماً نرم باشد تا کودک با استفاده از آن اذیت نشود. چرا که مسواک زدن با مسواک های زبر، دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند و از آثار استفاده از آن ها این است که منجر به تحلیل شدن لثه و آسیب رساندن به بافت دندان می شود.

روش های درست مسواک زدن کودکان

برای رعایت بهداشت دهان و دندان، کودکان باید از سنی که شروع به غذا خوردن می کنند، شروع به مسواک زدن کنند و مسئولیت این اقدام، بر عهده والدین می باشد که روش های درست مسواک زدن را به آن ها آموزش دهند و هم چنین از مسواک و خمیر دندان های با کیفیت برای آن ها خریداری کنند.

پس از تهیه یک مسواک نرم و مناسب برای کودک، باید مقداری از خمیر دندان مناسب برای کودک که حاوی فلوراید می باشد، بر روی آن ریخته شود. در صورتی که سن کودک کم می باشد باید وی را بر روی زانوی خود نشاند، به طوری که صورتش پشت به والدین باشد و با هدایت کردن سر کودک کمی به سمت بالا و عقب، شروع به مسواک زدن به دندان های او کرد.

بهترین زاویه ای که مسواک با دندان کودک قرار می گیرد، تقریباً 45 درجه می باشد و باید مسواک را به آرامی و به صورت دورانی روی سطح بیرونی و درونی دندان های کودک کشیده شود. هم چنین باید با جلو و عقب بردن مسواک روی دندان های کودک، سطح جویدنی دندان های کودک را هم مسواک زد.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق، باید هم چنین بیان کرد که افراد برای بیش تر تمیز کردن دندان ها و کمک به بهداشت دهان و دندان، باید حداقل روزی یک بار، دندان های کودک خود را نیز نخ دندان بکشند که باید بیان کرد که استفاده از نخ دندان های دارای دسته، می تواند کار را برای والدین آسان تر نماید.

برای کمک به بهداشت دهان و دندان کودک، والدین باید دندان های کودک خود را روزانه 2 بار، یک بار در نوبت صبح و یک بار در نوبت شب، مسواک بزنند و باید توجه داشته باشند که باید هر 3 ماه یک بار، مسواک موردنظر را تعویض کنند.

ویژگی های یک مسواک خوب

یک مسواک خوب، مسواکی است که دسته آن به راحتی در دست جای گرفته می شود و از مواد بی ضرر تشکیل شده است. طول قسمت مویی آن باید سه و عرض آن نیز باید 1 سانتی متر باشد. افراد باید توجه داشته باشند که موهای مسواک نباید زبر و ساینده باشد و تعداد رشته های نایلونی یا مویی در هر کلاف باید در حدود 20 تا 40 رشته بر حسب نرمی و زبری موهای مسواک باشد که این تعداد رشته می تواند در مسواک های نرم بیش تر از مسواک های زبر باشد. هم چنین افراد باید مسواکی را برای کودک خود خریداری کنند که دارای خاصیت نرمی یا SOFT باشد. باید از استفاده کردن از مسواک های سخت و متوسط خودداری نمود. چرا که این مدل مسواک ها، دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند و منجر به آسیب رسانی به دندان ها و لثه های کودک می شود.

کلام آخر

رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودکان، مهم ترین موضوعی است که والدین باید همواره به آن توجه خاصی داشته باشند. برای این کار، باید کودک خود را از همان سنین کودکی به مسواک زدن عادت دهند. افراد با ایجاد انگیزه در کودک خود از طریق خریدن مسواک ها و خمیر دندان های با کیفیت، می توانند به بهبود و تقویت سلامت دندان های کودک و تقویت ریشه آن ها در کودکی کمک و از پوسیده شدن آن ها در بزرگسالی پیشگیری کنند و همواره دندان هایی سالم و قوی داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *