سلامت

شیوه های فهمیدن کمبود آهن در بدن

یکی از مشکلات  شایع در بین افراد، کم خونی و کمبود آهن می باشد که می تواند به دلایل مختلفی برای افراد به وجود آید. این بیماری در بین افراد زیادی وجود دارد اما بسیاری از آن ها اطلاعی در مورد وجود این مشکل ندارند و زمانی از وجود آن آگاه می شوند که بیماری به شکل حادتری خود را نشان می دهد.

شیوه های فهمیدن کمبود آهن در بدن

یکی از مشکلات  شایع در بین افراد، کم خونی و کمبود آهن می باشد که می تواند به دلایل مختلفی برای افراد به وجود آید. این بیماری در بین افراد زیادی وجود دارد اما بسیاری از آن ها اطلاعی در مورد وجود این مشکل ندارند و زمانی از وجود آن آگاه می شوند که بیماری به شکل حادتری خود را نشان می دهد. به همین سبب نیاز است که در مورد علائم و نشانه های آن اطلاعات کاملی داشته باشید تا بتوانید در همان مراحل ابتدایی جلو آن را بگیرید و اجازه ندهید که بیماری پیشرفت کند.

خانم ها نسبت به آقایان بیشتر در معرض این مشکل هستند زیرا آن ها در هر ماه، خونریزی ماهانه دارند و در طول زندگی خود دوره های بارداری و زایمان را تجربه می کنند. تمام این موارد باعث می شود که آن ها دچار کمبود آهن و کم خونی شوند. این مشکل در دوران بارداری بسیار خطر آفرین است و ممکن است سلامتی مادر و جنین را به خطر بیندازد در نتیجه باید به آن توجه شود.

تامین آهن مورد نیاز بدن

افرادی که با کمبود آهن روبرو هستند، ممکن است میزان کافی از آهن را دریافت نکنند یا اینکه بدن نتواند آهن دریافتی را به خوبی جذب کند. برای تامین آهن مورد نیاز بدن باید به دو نکته ی زیر دقت کنید.

  • سعی کنید از مواد غذایی مصرف کنید که میزان آهن کافی داشته باشند. به طور مثال باید از حبوبات، زرده ی تخم مرغ، جگر، ماهی، گوشت قرمز و … استفاده کنید زیرا این مواد غذایی آهن زیادی دارند و می توانند میزان آهن مورد نیاز بدن را تامین کنند. گیاه خواری و تغذیه ی نادرست می تواند باعث شود که شما با این مشکل مواجه شوید.
  • اگر قصد دارید که آهن مصرفی شما توسط مواد غذایی به خوبی جذب بدن شود باید سعی کنید محیط اسیدی معده را حفظ کنید. به طور مثال مواد غذایی که آهن دارند را نباید به صورت همزمان با موادی همچون چای، قهوه، لبنیات، شیر، دارو های ضد اسید معده، طالبی، توت و فرنگی و … مصرف کنید. زیرا خوردن این مواد غذایی با هم باعث می شود که بدن نتواند آهن را جذب کند.

مهم ترین نشانه های کمبود آهن

کمبود آهن مانند هر بیماری دیگری دارای نشانه ها و علائمی است که باید به آن ها توجه شود. زیرا بی توجهی به این علائم می تواند منجر شود که بیماری به شکل حادتری خود را نشان دهد. از مهم ترین علائم کمبود آهن و کم خونی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ضعف و خستگی غیر طبیعی

یکی از مهم ترین نشانه های این کم خونی و کمبود آهن، خستگی و احساس ضعف به صورت غیر طبیعی می باشد. بدن برای تولید گلبول های قرمز به آهن نیاز دارد زمانی که فرد با کمبود آهن روبرو باشد، بدن نمی تواند گلبول های قرمز را به اندازه تولید کند در نتیجه میزان این گلبول ها در بدن کاهش پیدا می کند. گلبول های قرمز وظیفه دارند که اکسیژن را به تمام قسمت های بدن برسانند زمانی که این گلبول کم باشد، اکسیژن به خوبی در بدن جابجا نمی شود و باعث می شود که افراد احساس خستگی و ضعف غیر طبیعی و مداومی داشته باشند.

در نتیجه اگر بدون دلیل احساس ضعف و خستگی بیش از اندازه و پیاپی دارید، حتما باید به وجود این مشکل در بدن خود شک کنید و به پزشک مراجعه کنید تا میزان آهن شما بررسی شود.

 

سرگیجه

یکی دیگر از نشانه های کمبود آهن، ایجاد حس سرگیجه در افراد می باشد. همانطور که بیان کردیم زمانی که بدن شما با این مشکل مواجه باشد، اکسیژن به خوبی به بدن نمی رسد و باعث می شود که شما احساس سرگیجه داشته باشید و به صورت لحظه ای این حس را تجربه کنید. به طور مثال زمانی که از جای خود بلند می شوید، ممکن است حس سرگیجه داشته باشید و بعد از چند ثانیه این حس از بین برود. در کنار حس سرگیجه ممکن است سر درد نیز برای افراد به وجود آید که این امر نشانه ای برای کمبود بیشتر آهن در بدن افراد می باشد.

رنگ پریدگی

زمانی که فرد با کم خونی و فقر آهن روبرو باشد، قلب نمی تواند خون را به صورت طبیعی در بدن به گردش درآورد به همین سبب ممکن است رنگ پریدگی برای افراد به وجود آید. رنگ پریدگی در پوست صورت، لثه های بالا و پایین در دهان، زیر ناخن های دست و پا و …. می توانند نشانه هایی از کم شدن آهن در بدن به شمار روند.

سرد شدن پا و دست

سرد شدن غیر طبیعی دست و پا، یکی دیگر از نشانه های کمبود آهن در افراد می باشد. اگر بدن شما با این مشکل مواجه باشد میزان اکسیژن دریافتی قلب کاهش پیدا می کند و سلول های آن نمی توانند به خوبی اکسیژن را در بدن جابجا کنند. این امر باعث می شود که قلب مجبور باشد سریع تر کار کند تا خون مورد نیاز بدن را تامین کند. این تند کار کردن قلب باعث می شود که دست و پای فرد به صورت غیر طبیعی سرد شود. در نتیجه اگر دست و پای شما همیشه و در همه حال سرد است، باید به وجود این مشکل در بدن خود شک کنید.

 

ناخن های شکننده

یکی از نشانه های معمول کم خونی و کمبود آهن، وجود ناخن های شکننده در دست و پا می باشد. اگر مشاهده می کنید که ناخن هایتان به راحتی می شکند و ترک برمی دارد، به احتمال زیاد با مشکل کم خونی روبرو هستید. اگر کم خونی در افراد شدید باشد، ممکن است ناخن های قاشقی شکل در آن ها به وجود آید که این مورد بسیار نادر است.

ریزش مو

اگر مشاهده می کنید که مو های شما به صورت غیر طبیعی و غیر نرمال دچار ریزش شده است، باید به کمبود آهن در بدن خود شک کنید زیرا یکی از نشانه های اصلی این مشکل، ریزش مو به صورت غیر طبیعی می باشد. ریزش مو هم در خانم ها و هم در آقایان ممکن است مشاهده شود. البته در نظر داشته باشید که ریزش مو به اندازه ی 100 تار مو در روز، کاملا طبیعی است و نباید نگران آن باشید.

خواب آلودگی

یکی دیگر از نشانه های مهم در مورد کم خونی و کمبود آهن، ایجاد حس خواب آلودگی در افراد می باشد. اگر به صورت مداوم احساس خواب آلودگی دارید و دوست ندارید از رختخواب جدا شوید، ممکن است با کم خونی مواجه باشید. نرسیدن اکسیژن به میزان کافی به اعضای بدن باعث می شود که حس ضعف و خواب آلودگی در افراد به وجود آید.

تمایل به غذا های کاذب

یکی دیگر از نشانه های کم خونی، تمایل به خوردن غذا های کاذب و مواد خوراکی غیر معقول می باشد. افرادی که با این مشکل مواجه هستند دوست دارند که مواد غیر غذایی و غیر معقول را مصرف کنند. به طور مثال این افراد تمایل به خوردن نشاسته، خاک، یخ و … دارند. در صورت داشتن این حس حتما به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما در ابتدایی ترین مرحله درمان شود.

 

ایجاد مشکلات قلبی

کمبود آهن با مشکلات قلبی رابطه ی مستقیم دارد و زمانی که شما با کم خونی و فقر آهن روبرو شوید، به احتمال زیاد مشکلات قلبی نیز برای شما به وجود خواهد آمد. زیرا زمانی که فردی کم خونی داشته باشد، قلب مجبور است بیشتر و سریع تر کار کند، همین امر باعث می شود که مشکلات مختلفی برای قلب به وجود آید. تپش بیش از اندازه قلب، مشکل آریتمی قلب و … از مهم ترین مشکلاتی است که ممکن است برای قلب به وجود آید. در نتیجه برای جلوگیری از بروز این مشکلات قلبی، باید مشکل کم خونی بدن خود را حل کنید.

تنگی نفس

یکی از علائم خطرناک برای کم خونی، ایجاد تنگی نفس و مشکلات تنفسی در افراد می باشد. اگر مشکل شما حاد شده باشد، ممکن است خود را با تنگی نفس نشان دهد که در صورت مشاهده ی این امر باید به سرعت پزشک مراجعه کنید. این مورد برای افرادی پیش می آید که خون زیادی را از دست داده باشند و بدن با کمبود آهن زیادی مواجه شده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *