مادر و کودک

ضد آفتاب برای کودکان لازم است ؟

ضد آفتاب کودکان برای حفاظت کردن از پوست آن ها در برابر اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید و هم چنین آفتاب سوختگی می باشد که والدین باید همواره به این موضوع و استفاده از آن برای کودکان خود توجه خاصی داشته باشند.

توضیحاتی درباره ضد آفتاب کودکان

والدین باید همواره مراقب باشند که از پوست کودکان خود در برابر اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید محافظت و هم چنین از ابتلای آن به آفتاب سوختگی پیشگیری کنند. برای این کار، آن ها باید همواره سعی کنند که از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند که یکی از این محصولات، استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان می باشد.

تمامی افراد با قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید به اختلالاتی در پوست خود دچار می شوند که این می تواند به ویژه برای کودکان شدیدتر باشد چرا که آن ها از پوست حساس تری برخوردار می باشند و دارای پوست نازک تری نسبت به بزرگسالان می باشند.

ممکن است که انتخاب ضد آفتاب کودکان برای والدین مشکل باشد ولی چیزی که باید در نظر گرفته شود این است که افراد باید ضد آفتابی را برای کودک خود انتخاب کنند که از پوست آن ها در برابر اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید محافظت می کند. افراد باید هنگام انتخاب و خرید ضد آفتاب کودکان به نکاتی توجه داشته باشند و از مهم ترین این نکات این است که آن ها باید معمولاً ضد آفتابی را انتخاب کنند که دارای SPF (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) 30 یا بالاتر باشد و از پوست افراد در برابر اشعه های مضر UVA  و هم چنین UVB محافظت می کند (ضد آفتاب با طیف وسیع) و در نهایت این که باید محصول انتخابی آن ها ضد آب باشد (یعنی از پوست بچه ها در زمانی که 40 تا 80 دقیقه در آب هستند محافظت می کند).

حال افراد باید بدانند که ضد آفتاب ها در دو نوع وجود دارند:

1- ضد آفتاب های معدنی که به آن ها ضد آفتاب فیزیکی نیز گفته می شود که استفاده از آن بر روی پوست  می باشد و استفاده از آن می تواند به عنوان یک مانع در برابر اشعه خورشیدی عمل کند. استفاده از این ضد آفتاب ها ممکن است که کمی سخت باشد و به گونه ای طراحی شده هستند که روی سطح پوست بمانند، بنابراین، ممکن است که استفاده از آن ها پوست را کمی سفیدتر کند. برخی از آن ها نیز در رنگ های سرگرم کننده ای می باشند که کودکان نیز از آن ها لذت می برند. ضد آفتاب معدنی به محض استفاده شروع به کار می کند و می تواند به راحتی و با آب یا عرق پاک شود.

2- ضد آفتاب شیمیایی که به آن ارگانیک نیز گفته می شود، با جذب اشعه های خورشیدی به مانند یک اسفنج از پوست محافظت می کنند و از مهم ترین خواص آن ها این است که پرتوها را به گرما تبدیل می کنند و سپس آن گرما را از پوست آزاد می کند. از آن جایی که این نوع محصول نیز بر روی لایه بالایی پوست جذب می شود، به مانند مواد معدنی، پوشش سفید رنگی بر روی پوست بر جای نمی گذارد و به همین راحتی هم نمی توان آن را پاک کرد و شروع کار آن ممکن است که 15 تا 30 دقیقه طول بکشد.

افراد باید پس از خرید کردن ضد آفتاب کودکان، هر زمانی که فرزند آن ها در معرض نور آفتاب قرار گرفت، از آن استفاده کنند و برای کسب بهترین نتیجه از مصرف این محصول باید حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن بچه ها از آن استفاده کنند.

برای استفاده از ضد آفتاب کودکان، والدین باید در جریان باشند که گوش ها، دست ها، پاها، شانه ها و پشت گردن را فراموش نکنند.

افراد باید در جریان باشند که باید به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب کودکان برای پوشاندن نواحی بدن که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد استفاده کنند و هر 2 ساعت یک بار باید آن را تمدید کنند. در صورتی که کودک قصد انجام شنا را دارد و یا تعریق کرده است، باید استفاده از ضد آفتاب را تمدید نمود و به این ترتیب از پوست آن ها در برابر عوامل محیطی و به ویژه اشعه های مضر محافظت کرد و از ایجاد آفتاب سوختگی بر روی پوست آن ها پیشگیری نمود.

بنابراین، باید بیان کرد که هر کودکی، نیاز دارد که از پوست وی در برابر آفتاب محافظت شود و به گونه ای که همه بچه ها صرف نظر از رنگ پوستشان باید از کرم ضد آفتاب کودکان با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنند. اگرچه که می توان بیان کرد پوست های تیره ملانین محافظ بیش تری دارند و راحت تر از سوختن آن برنزه می شود، اما باید بیان کرد که برنزه شدن، نشانه آسیب نور خورشید می باشد و هم چنین کودکان با دارا بودن پوست های تیره نیز ممکن است که دچار آفتاب سوختگی دردناک شوند.

بهتر است که والدین برای نوزادان کم تر از 6 ماه از ضد آفتاب کودکان استفاده نکنند و بهتر است که آن ها را از نور آفتاب به دور نگه داشت و به هنگام بیرون رفتن از خانه، از لباس های سبکی که دست ها و پاهای آن ها را بپوشاند استفاده کرد و هم چنین استفاده از کلاه لبه دار را فراموش نکنند.

کلام آخر

کودکان نیز به مانند افراد بزرگسال برای حفاظت از پوست خود در برابر اشعه های مضر ناشی از تابش نور خورشید و هم چنین عوامل محیطی دیگر، نیاز به استفاده از ضد آفتاب کودکان دارند تا به این طریق بتوانند از پوست خود محافظت و از ایجاد هر گونه آسیب در آن ها از قبیل آفتاب سوختگی پیشگیری کنند. والدین باید همواره در انتخاب ضد آفتاب مناسب برای کودک خود دقت کافی داشته باشند و از مؤثرترین آن ها استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *