سلامت

ضرورت داشتن انگیزه برای موفقیت

تمایل یا همان انگیزه را می توان به عنوان بنزین ماشین زندگی تعریف کرد، چرا که تنها با حضور این ترکیب است که می‌توان این مسیر پر پیچ و خم را طی نمود. مهم نیست ماشین شما تا چه اندازه گران قیمت است اگر بنزین نداشته باشد نمی تواند شما را به مقصد دلخواه تان برساند.

تمایل یا همان انگیزه را می توان به عنوان بنزین ماشین زندگی تعریف کرد، چرا که تنها با حضور این ترکیب است که می‌توان این مسیر پر پیچ و خم را طی نمود. مهم نیست ماشین شما تا چه اندازه گران قیمت است اگر بنزین نداشته باشد نمی تواند شما را به مقصد دلخواه تان برساند.

ضرورت داشتن انگیزه برای موفقیت :

به نظر شما چرا تمامی افراد موفق و کسانی که در کسب و کار خود اسم و رسمی پیدا کرده اند دائماً بر حضور انگیزه در اهداف زندگی تاکید می‌کنند ؟ آیا میتوان بدون وجود آن نیز به موفقیت رسید؟  آیا برای رسیدن به موفقیت تنها داشتن تمایل به پیشرفت کافیست یا لازم است امور دیگری نیز به همراه آن انجام پذیرد؟

اگر این چنین سوالاتی در ذهن شما نقش بسته و به دنبال جواب آنها هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تمایل یا همان انگیزه را می توان به عنوان بنزین ماشین زندگی تعریف کرد، چرا که تنها با حضور این ترکیب است که می‌توان این مسیر پر پیچ و خم را طی نمود. مهم نیست ماشین شما تا چه اندازه گران قیمت است اگر بنزین نداشته باشد نمی تواند شما را به مقصد دلخواه تان برساند.

 

 انگیزه چیست :

این واژه به معنای تمایل یا رغبت شخص به منظور اقدام به انجام یک فعالیت است. در واقع این تمایل محرک انجام آن عمل خواهد شد. 

فاکتورهایی نظیر هوش، استعدادهای ذاتی، تجربه، تخصص، نوآوری و همچنین هوش هیجانی می توانند میزان موفقیت فرد را تا درصد زیادی افزایش دهند ،اما با بررسی سیر پیشرفت افراد موفق به این موضوع پی می بریم که هرچند تمامی فاکتورهای ذکر شده حائز اهمیت هستند اما یک مورد کلیدی دیگر نیز وجود دارد که پیشرفت شما بدون آن میسر نخواهد شد و آن برنامه ریزی روزانه و داشتن یک هدف پایدار و مشخص است.

این گونه در نظر بگیرید که، اگر داشتن روحیه انگیزشی سوخت اتومبیل شما باشد، هدف به عنوان مقصد شما خواهد بود و برنامه ریزی هایی که در این حین انجام می پذیرد نیز مسیر رسیدن به مقصد را تعیین خواهد کرد. شما برای رسیدن به این مقصد می توانید از مسیرهای متفاوتی عبور کنید اما هنگامی که برای آن برنامه ریزی کرده باشید و طبق آن پیش بروید مطمئناً میتوانید کوتاه ترین و تسهیل شده ترین مسیر را برگزینید.

 

تاثیر انگیزه در زندگی :

هنگامی که در باب این موضوع صحبت میکنیم اغلب اولین پرسشی که ایجاد می شود این است که به راستی انگیزه ما برای ادامه مسیر در زندگی چیست؟

گاهی شاهد این موضوع هستیم که برخی از انسان ها تمایل برای رسیدن به موفقیت را با هدف اشتباه می‌گیرند. اما باید بدانید که هدف یا همان تارگت سبب می شود که زندگی انسان با انگیزه شود و یا به عبارتی فرد تمایل به ادامه دادن داشته باشد و این تمایل اوست که همچون نیرویی قدرتمند او را به سوی انجام فعالیت ها سوق می دهد.

اگر تنها بتوانیم بر یک موضوع به صورت صد درصدی تاکید کنیم این خواهد بود که: وجه اشتراک تمام افراد موفق این است که همگی دارای یک هدف پایدار بوده اند و انگیزه و متعهد بودن نسبت به آن هدف آنها را در این مسیر هدایت کرده است. این انسان ها به سوالات کلیدی و چراهای اصلی زندگی خود پی برده اند و برای علت و چگونگی آن تلاش کرده اند. 

 

رابطه بین انگیزه و هدف :

انسان ها ممکن است برای زندگی خود تمایلات متفاوتی داشته باشند و یا گاهی ممکن است اهداف متفاوتی را دنبال کنند و ابدا قانون مشخص و چارچوب تعیین شده‌ای در این موضوعات وجود ندارد، گاهی ممکن است هدف یک فرد کسب پول بیشتر در موقعیت فعلی شغل خود باشد و گاهی ممکن است رسیدن به درجه علمی و یا حتی گاهی هدف شاد زیستن است.

هنگامی که در باب مقوله هدف صحبت می‌کنیم منظور ما حالات و وضعیت بعدی فرد می باشد که وی دوست دارد در آینده آن را کسب کند و یا به عبارتی آنرا به دست آورد و می تواند شامل موارد مادی، علمی، معنوی، جسمی و یا موارد این چنینی باشد.

اما باید دقت داشت که چگونگی رسیدن ما به آن هدف می تواند نقش موثری در انگیزه ما داشته باشد. به طور مثال هنگامی که اهداف بسیار دور از دسترس را انتخاب کنید و یا به عبارتی در شرایط فعلی شما این هدف ها ممکن نباشند ممکن است رغبت خود را برای رسیدن به آنها از دست بدهید و هنگامی هم که به آن اهداف نرسید دچار بی‌انگیزگی خواهید شد.

پس علاوه بر تعیین هدف، چگونگی رسیدن به آن نیز بسیار مهم است لذا باید با برنامه ریزی دقیق پیش برویم. هنگامی که شما برای اهداف خود برنامه ریزی کنید ذهن شما رسیدن به آنها را ممکن تر می داند و روحیه انگیزشی بیشتری نیز پیدا خواهید کرد.

 

 

انگیزه و نکات برنامه ریزی روزانه :

  • تعیین کنید روزتان چطور طی می شود

قبل از نگارش یک برنامه روزانه می بایست مشخص کنید که قرار است چه اموری در طول روز انجام دهید. به طور مثال اگر شاغل هستید تایمی که در اداره به سر می برید بنویسید و یا چنانچه دانشجو هستید و یا هر مورد دیگری. این زمان ها جزء مواردی هستند که از کنترل شما خارج است و شما تنها می توانید بر روی تایم آزاد خود مانور دهید.

  • مدت زمان رفتن به محل کار و یا دانشگاه را حدس بزنید

اتلاف زمانی که در حین رفتن به محل کار یا کلاس های آموزشی خود دارید را در نظر بگیرید و هرگز از این موضوع غافل نشوید.

  • مفیدترین تایم زمانی خود را مشخص کنید

این تایم برای افراد مختلف متنوع است به طور مثال برخی افراد در تایم صبح  واجد بالاترین سطح تمرکز و یادگیری هستند و گاهی برخی دیگر در تایم بعد از ظهر بهترین بهره وری را دارند.

  • واقف بودن به عادت های زندگی

شاید باور این موضوع مشکل باشد اما بدانید که عادت های شما می تواند زندگی تان را متحول کند پس عادت های اشتباه خود را بشناسید و تلاش کنید آنها را کم رنگ کنید.

  • از تایم های تلف شده کم کنید

منظور ما تایم شاغل بودن شما و یا کلاس های درسی تان نیست. شما با نگاهی اجمالی به لیست کارهای روزانه خود متوجه می‌شوید که تایم‌ های پرت(تلف شده) زیادی در این بین وجود دارند که باید آنها را کم کنید.

 

  • برنامه روزانه خود را شب قبلبنویسید

به جهت داشتن انگیزه بیشتر بهتر است برنامه نویسی را شب قبل انجام دهید. البته واضح است که اگر عادت به انجام امور روزانه با برنامه ریزی ندارید در اوایل نوشتن برنامه و متعهد ماندن به آن برایتان سخت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *