سلامت

عنوان محتوا: چرا باید اومیکرون را بهتر بشناسم؟

چند سالی است  ویروس کووید ۱۹ جهان را درگیر خود کرده است. اما سویه های جهش یافته آن یکی پس از دیگری شناسایی می‌ شوند. یکی از جدیدترین سویه های این ویروس را اومیکرون نامیده اند. معمولا به دلیل شیوع بالایی که دارند افراد می‌پرسند چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ باید بدانید محققان بر روی این موضوع  در حال تحقیق هستند و بهتر است از روش های مراقبتی استفاده کنید.

مدتی است که سویه جدید ویروس کرونا که به آن اومیکرون گفته می شود در جامعه انتشار پیدا کرده است و افراد برای مقابله با آن می پرسند چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ بهتر است بدانید این سویه جدید از ویروس کرونا ابتدا در آفریقای جنوبی مشاهده گردیده است و دانشمندان در تلاش هستند تا بتوانند در مورد ویروس اومیکرون اطلاعات بیشتری به دست آورند و پیامدهای آن را درک کنند. همچنین آن ها به دنبال این سوالات هستند که آیا شیوع این ویروس از سویه دلتا که انتشار آن از هند بود بیشتر خواهند شد؟ یا این که شدت این بیماری نسبت به سویه های دیگر چگونه خواهد بود؟ در طی این تحقیقات متوجه شده‌ اند که اومیکرون یکی از سویه های نگران کننده ویروس کرونا شناخته شده است و هنوز تحقیق بر روی چگونگی تاثیر آن بر روی انسان یا حتی واکنشی که نسبت به واکسن های تولید شده دارد هستند. در این مطلب قصد داریم در مورد این که چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ 

 

یکی از سوالات پر تکرار در مورد سویه جدید کرونا آن است که چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ باید بدانید تحقیقات زیادی در این باره انجام گرفته است و متخصصین در این زمینه اعلام کرده ‌اند شواهد بسیار قوی وجود دارد که مشخص می کند این سویه  طی چند این جهش کلیدی به وجود آمده است و دارای ویژگی هایی از سویه های دیگر کرونا که قبلا شناسایی شده ‌اند مانند گاما و بتا می باشد. بنابراین دارای آسیب پذیری بسیار کمی در برابر واکسن های تزریقی می باشد و موجب می شود تا اثر واکسن ‌ها کاهش پیدا کند. البته بهتر است بدانید که چهار نوع از سویه های جهش یافته ویروس کووید ۱۹ به دلیل این که میزان انتشار آن ها بیشتر است در گروه‌ های نگران ‌کننده طبقه بندی گردیده اند که این چهار نوع را می ‌توان شامل آلفا، بتا، دلتا و گاما دانست. علاوه بر آن یکی از اساتید دانشگاه کلمبیا در نیویورک به نام دیوید هو که استاد ایمونولوژی و میکروبیولوژی است با توجه به نتایج آزمایش های ابتدایی که بر روی سویه اومیکرون انجام شده است متوجه شده که این سویه مقاومت بیشتری دارد. بنابراین در جواب سوال کسی که می پرسد چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ می توان گفت که آنتی بادی های موجود در واکسن بر روی سه ناحیه از پروتئین های سنبله ویروس کرونا تاثیر گذار هستند و این نواحی را تحت هدف قرار می ‌دهد. اما جهش یافتگی سویه اومیکرون دقیقاً در هر سه این مناطق می باشد و همین موضوع باعث شده است تا کارشناسان بهداشت عمومی نسبت به اومیکرون نگران باشند.

 

 

 

شدت بیماری اومیکرون چقدر است؟ 

 

یکی از دلایل مهم که شخص می پرسد چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ شدت بیماری است و یا این که می خواهند بدانند چگونه باید با آن مقابله کنند‌. طبق نظر دکتر پیتر هوتز که استاد میکروبیولوژی و ویروس شناسی مولکولی است برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اومیکرون باید حتماً تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوانند در مورد شدت بیماری نظر دقیقی دهند. این استاد بزرگ بیان داشته اند که تاکنون گزارش ‌های گوناگونی داشته اند که در بعضی از این گزارشات بیان شده است این بیماری خفیف می باشد.  اما بعضی دیگر از گزارشات عکس این موضوع بوده است و شدت بیماری را بالا نشان داده است.

اما به هر حال متخصصان در این زمینه بیان داشته اند که در دوره‌ های قبلی کووید ۱۹ نیز شاهد جهش هایی بوده اند که باعث گردیده است اثر واکسن کاهش پیدا کند. اما در هر صورت باید از آن ها به گونه‌ای بودند که در باعث حفظ جان بیمار گردیده است. البته اما این که چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ زیاد مهم نیست و مهم این است که چگونه در برابر این ویروس از خود محافظت کنم. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم روش های مراقبتی و محافظتی در برابر اومیکرون و علائم و نشانه های آن را بدانید تا بتوانید از خود و خانواده تان مراقبت کنید.

 

راه جلوگیری از انتشار ویروس اومیکرون: 

 

اگر به دنبال این هستید که چگونه ویروس اومیکرون را بهتر بشناسم؟ باید بدانید که رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری بسیار مهم است. بنابراین شما می توانید با رعایت نکات اصولی از ابتلا به آن جلوگیری کنید. این راه ها شامل موارد زیر است:

 

 • حتماً واکسن بزنیم:

 

درست است که گفته شد ویروس اومیکرون در برابر واکسن مقاومت می کند اما به هر حال راحت ترین راه پیشگیری از مبتلا شدن به آن واکسن زدن می باشد. در واقع واکسن باعث می گردد تا ایمنی بدن فرد در برابر ویروس افزایش پیدا کند. پس به جای پرسیدن این سوال که چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ بهتر است با واکسیناسیون خود ایمنی بدن را افزایش دهید تا در صورت ابتلا بتوانید در برابر ویروس مقاومت کنید و شدت علائم آن را کاهش دهید.

 • حتماً از ماسک استفاده کنید:

 

یکی از بهترین راه کارها برای جلوگیری از انتشار ویروس کووید ۱۹ استفاده از ماسک است. بسیاری از افراد پس از آن که واکسیناسیون آن ها انجام شد تصور می‌ کنند دیگر نیازی به ماسک نخواهند داشت. اما این گونه نیست و اگر با خود می پرسید که چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ بهتر است بدانید که این ویروس از طریق تنفس و هوا منتقل می ‌شود.  بنابراین شما می‌ توانید با زدن ماسک از خود محافظت کنید به خصوص زمانی که در مکان های سرپوشیده عمومی قرار دارید باید این موضوع را جدی بگیرید.

 

 • شستشو و ضدعفونی کردن دست ها:

 

شاید با خود می گوید که باید اومیکرون را بهتر بشناسم تا بتوانم در برابر آن از خود محافظت کنم. اما بهتر است بدانید که یکی از راه های محافظتی شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها است. زیرا این کار احتمال ابتلا به ویروس را به شدت کاهش می دهد. پس در شرایط لازم و زمانی که احساس می کنید دست هایتان آلوده شده است حتما آن ها را بشویید و ضدعفونی نمایید.

 

 • علائم اومیکرون را بشناسید و تست دهید:

 

در فصل‌های سرد بیماری‌ هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش پیدا می‌ کند. بنابراین ممکن است بگویید که می‌ خواهم اومیکرون را بهتر بشناسم تا بتوانم در صورت ابتلا برای درمان اقدام کنم. اما علائمی مانند تب و یا سر درد در تمامی این بیماری ها یکسان است. بنابراین نمی توان به راحتی تشخیص داد که فرد دچار چه بیماری شده است. به همین دلیل بهترین کار آن است که از مکان های شلوغ و سربسته دوری کنید و به صورت منظم تست دهید. طبق یافته های بدست آمده مشخص شده که اومیکرون را نسبت به ویروس های دیگر کمی متفاوت ‌تر عمل می ‌کند اما هنوز اطلاعات در مورد این ویروس مشخص نشده است و نمی توان نظر دقیقی داد.  اما به هر حال علائمی که از ویروس اومیکرون دیده شده است شامل موارد زیر می باشد:

 

 • تب و لرز
 • تنگی نفس
 • درد عضلانی
 • سرفه
 • خستگی
 • درد بدن
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • سردرد
 • گلو درد
 • حالت تهوع
 • گرفتگی و آبریزش بینی
 • اسهال
 • استفراغ

 

 • انجام تست برای تشخیص اومیکرون:

 

اگر می پرسید چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ به شما پیشنهاد می دهیم که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام یک تست بتوانند نظر دقیق به شما بدهد. انجام این تست به نظر پزشک بستگی دارد. مثلا ً در افرادی که در مسافرت بوده اند و به تازگی به منزل خود بازگشته اند پزشک برای این که از انتقال ویروس به سایر اعضای خانواده جلوگیری کند تست سریع را پیشنهاد می دهد تا نتیجه آن زودتر مشخص شود. بهتر است بدانید که این تست ها بسیار دقیق هستند و هیچ گونه مشکلی ایجاد نخواهد کرد‌. علاوه بر آن اگر تصور می کنید که یکی از اعضای خانواده بیمار است باید در منزل نیز از ماسک استفاده کنید.

 

سخن آخر: 

 

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که مدام می پرسید و چگونه اومیکرون را بهتر بشناسم؟ بهتر بدانید که این ویروس یکی از سویه های جهش یافته ویروس کرونا می باشد که از منطقه آفریقای جنوبی آغاز شد و تقریباً در برابر واکسن های تولید شده مقاوم می باشد. علاوه بر این بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به آن تمامی راه ‌های جلوگیری را رعایت کنید.  از جمله مهم ترین این راه ها می ‌توان به واکسن زدن،  رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست ها اشاره نمود. همچنین بهتر است سعی کنید در خانه بمانید و فقط برای کارهای ضروری از خانه خارج شوید تا در برابر این ویروس ایمن بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید