پوست،مو و ناخن

قرص بیوتین چه کمکی بر سیستم ایمنی بدن دارد؟

قرص بیوتین و یا ویتامین B7 یکی از مهم ترین ویتامین های گروه B می باشد که یکی از مهم ترین عناصر مورد نیاز برای بدن افراد است. اگرچه این ویتامین در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد و افراد می توانند با مصرف آن ها به تقویت و تأمین میزان بیوتین موجود در بدن خود کمک بسیار مؤثری کنند، اما افراد برای اثربخشی بیشتر از جذب بیوتین در بدن خود، می توانند در کنار مواد غذایی سرشار از بیوتین، از انواع مکمل های مورد نیاز که سرشار از بیوتین است نیز استفاده کنند.

کمک به تقویت ناخن های فرد و جلوگیری از شکننده شدن آن ها نیز یکی دیگر از مهم ترین خواص استفاده از این مکمل موردنظر می باشد.   

قرص بیوتین چه کمکی بر سیستم ایمنی بدن دارد

امروزه توجه به حفظ سلامت پوست و مو و ناخن ها، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که توجه بسیاری از افراد از جمله خانم ها را به خود جلب کرده است. از آن جایی که سلامت این اعضای بدن، عاملی بسیار مؤثر در تقویت سیستم ایمنی بدن و به دنبال آن زیبایی و اعتماد به نفس در فرد می باشد، بنابراین، ممکن است افراد سالانه از روش های مختلف و مؤثری برای کمک به تقویت اعضای بدن و به دنبال آن حفظ و سلامتی سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنند. بسیاری از افراد به پزشکان متخصص مراجعه کرده، حال آن که بسیاری نیز از وسایل و روش های خانگی استفاده می کنند.

حال یکی از مهم ترین روش هایی که افراد در کنار استفاده از مهم ترین مواد غذایی حاوی بیوتین می توانند برای تقویت میزان بیوتین موجود در بدن خود از آن استفاده کنند و میزان کمبود بیوتین موجود در بدن را جبران و به سلامت سایر اجزای بدن از قبیل پوست و مو و ناخن ها کمک کنند، استفاده از انواع مکمل های حاوی بیوتین می باشد. قرص بیوتین به عنوان یکی از مهم ترین مکمل های مورد استفاده افراد است که نام دیگر آن ویتامین H و ویتامین B7 می باشد. این مکمل نقش بسیار به سزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن افراد داشته و از خانواده ویتامین های گروه B می باشد که به تولید انواع مختلف آنزیم ها در بدن کمک های قابل توجهی می کند. مکمل قرص بیوتین، یکی از مهم ترین مکمل های مورد استفاده افراد می باشد که دارای مقدار زیادی عنصر بیوتین است. بیوتین به عنوان یکی از مهم ترین عناصر مورد نیاز بدن، نوعی ویتامین محلول در آب و به خانواده ویتامین های گروه B تعلق دارد. مهم ترین خاصیتی که این مکمل می تواند برای افراد داشته باشد این است که به تقویت و سلامت پوست و مو و ناخن های فرد کمک می کند و باعث می شود افرادی که از آن استفاده می کنند دارای پوستی شفاف و زیبا و موهایی ضخیم و بلند باشند و از ریزش مو های فرد و سفید شدن و کم پشت شدن آن ها جلوگیری می کند.

زمانی که در بدن آنزیم ها تولید می شوند باعث کمک به سوخت و ساز چربی ها و پروتئین ها می شود و این عامل به طور مؤثری در ترویج سلامتی مو و ناخن های فرد بسیار مؤثر خواهد بود. میزان بیوتین موجود در بدن برای کمک به حفظ سلامت ناخن ها، موها و پوست فرد بسیار مهم است به خاطر اهمیت بسیار بالایی که این ترکیب در حفظ سلامتی اجزای گفته شده بدن دارد، در اکثر مکمل های ضروری برای پوست و مو و ناخن های فرد، از ترکیب بیوتین استفاده شده است.

جلوگیری از ریزش موهای افراد در کنار بهبود مشکلات و عوارض پوستی و اختلالات موجود در ناخن های فرد، از مهم ترین تأثیرات استفاده از این نوع مکمل است. بیوتین مورد نظر، فقط از طریق مواد غذایی و تزریق آمپول ها جذب بدن می شود و به هیچ عنوان استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی از قبیل شامپوها و کرم ها و محلول های ضد ریزش مو که حاوی مقدار زیادی بیوتین است به جذب میزان بیوتین در بدن کمک نمی کند. استفاده از مکمل مورد نظر برای افراد بالای 12 سال مجاز می باشد و این افراد می توانند روزانه یک عدد کپسول را همراه با غذا و میوه مصرف کنند. سطح پایین بیوتین ادرار از نشانه های بسیار بارز کمبود بیوتین در بدن افراد می باشد. ولی با این وجود کمبود بیوتین در بدن افراد بسیار نادر می باشد و افرادی که از رژیم غذایی سالمی استفاده می کنند، دچار کمبود بیوتین نمی باشند.

مواد غذایی از قبیل گوشت، انجیر، تخم مرغ، آووکادو، گل کلم، انواع توت ها، ماهی حبوبات و قارچ سرشار از بیوتین بوده و افراد می توانند با مصرف این مواد غذایی به تأمین بیوتین مورد نیاز در بدن خود کمک کنند. زمانی که میزان بیوتین مورد نیاز در بدن افراد کم باشد، منجر به ایجاد علائم و عوارضی در پوست و مو و ناخن های فرد می شود. حال، افرادی که دچار چنین عوارضی می شوند، می توانند با استفاده از این مکمل، به بهبود وضعیت پوست و مو و ناخن های خود کمک کنند و بدین ترتیب و با استفاده از این مکمل، از فرآیند ریزش و سفید و کم پشت شدن موهای خود جلوگیری کنند.

تحقیقات نشان می دهند که افرادی که به برخی از بیماری های ژنتیکی مبتلا هستند و هم چنین افرادی که از مواد الکلی استفاده می کنند و نیز زنان باردار و شیرده بیشتر در معرض خطر کمبود بیوتین قرار دارند.

از دیگر خواصی که بیوتین برای کمک به تقویت سیستم ایمنی در بدن افراد دارد، نقش مهم آن در تکثیر سلول ها می باشد . بدین ترتیب، زمانی که بیوتین از طریق مصرف مکمل و یا از طریق مواد غذایی وارد جریان خون فرد می شود، به آنزیم های سلولی واکنش نشان داده و این عامل، منجر به تولید اسیدهای آمینه در بدن فرد می شود. اسید آمینه که مهم ترین نقش آن کمک به بهبود و تقویت ساختار پروتئین های فرد می باشد، بنابراین، موهای افراد که از پروتئین ساخته می شوند، بیوتین نقش بسیار مهمی در کمک به رشد و افزایش ضخامت موهای فرد می کند.

یکی دیگر از مهم ترین نقش های بیوتین، کمک آن به تولید قند در بدن و تبدیل کردن آن به انرژی می باشد. به دلیل این نقش بسیار مهم بیوتین است که محققان از این ترکیب به عنوان عنصری مؤثر در کنار عناصر کروم و روی و سایر ترکیبات بسیار مغذی و مقوی، برای درمان دیابت نوع 2 از آن استفاده می کنند. هم چنین، استفاده از بیوتین برای متابولیزم چربی ها در کنار سایر ویتامین های گروه B، نقش بسیار مؤثری را در کاهش کلسترول بد ( LDL) ایفا می کند.

بهبود دهنده میزان سوخت و سازهای بدن؛ کاهش میزان التهاب و استرس موجود در افراد؛ مکملی مؤثر برای تأمین بیوتین مورد نیاز بدن و یکی از عوامل مؤثر برای تولید انرژی در بدن افراد از مهم ترین ویژگی ها و خواص استفاده از قرص بیوتین برای کمک به سیستم بدن افراد می باشد. مهم ترین علائمی در بدن که نشان دهنده کمبود بیوتین در بدن فرد می باشد می توان به خشکی پوست، شوره سر، موهای شکننده و نازک، مو خوره، ریزش مو، مشکلات گوارشی از قبیل یبوست، اسهال، سردرد، حالت تهوع و بی اشتهایی اشاره کرد.

افراد برای بالا بردن میزان بیوتین موجود در بدن خود می توانند هم از قرص و هم از آمپول استفاده کنند. حال از آن جایی که آمپول ها دارای مقداری جیوه، آلومینیوم و سایر فلزات و مواد شیمیایی هستند بنابراین، پیشنهاد می شود که افراد از مکمل غذایی مورد نظر به شکل قرص استفاده کنند چرا که بسیار مناسب تر می باشد.

با این وجود با توجه به توضیحات گفته شده در بالا، بیوتین نوعی ویتامین محلول در آب است و از خانواده ویتامین های گروه B می باشد. حال بدن افراد برای تبدیل مواد مغذی موجود به انرژی به مقداری بیوتین نیاز دارد، بنابراین این مکمل دارای نقش بسیار مؤثری در کمک به سلامتی پوست و مو و ناخن های فرد می باشد.

میزان نیاز روزانه افراد به بیوتین به توجه به سن، جنس و سلامت عمومی آن ها متفاوت است. طبق نظر کارشناسان، افراد بالای 10 سال باید روزانه بین 30 و 100 میکروگرم در روز بیوتین مصرف کنند. زنان باردار نیز در طول روز به میزان بالاتری از بیوتین نیاز دارند، حال باید در مورد میزان مصرف این مکمل، قبل از مصرف با پزشک مورد نظر خود مشورت کنند.

لازم به ذکر است که تاکنون عوارض دارویی خاصی ناشی از مصرف قرص بیوتین گزارش نشده است و هیچ گونه تداخل دارویی با داروهای دیگر ندارد. افراد می توانند مکمل مورد نظر را روزانه به صورت یک عدد قرص مصرف کنند. به خاطر کمکی که این مکمل به تولید انرژی در بدن افراد می کند، بنابراین، بهترین زمان مصرف این مکمل، همزمان با غذا و به خصوص میوه و سبزی جات است که ترجیح بر این است که همراه با صبحانه و یا ناهار مورد استفاده قرار گیرد و از مصرف آن در شب جلوگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *