سلامت

قلنج شکستن چه تاثیری دارد

قلنج گیری یکی از روش هایی است که افراد برای کمک به رفع خستگی های خود آن را انجام می دهند و در متن زیر به ارائه اطلاعات بیش تری در این زمینه پرداخته شده است.

توضیحاتی درباره قلنج گیری  

معمولاً برخی از افراد دارای عادت هایی می باشند به این شکل که اکثر آن ها از عواقب آن ها معمولاً بی خبر می باشند و می توانند منجر به آسیب رساندن به بدن خود شوند و باید بیان کرد که از جمله یکی از این عادت های بد، شکستن قلنج می باشد که بسیار در بین مردم رواج دارد و اکثر افراد در حالی که از عارضه ها و اختلالات آن خبر دارند باز اقدام به انجام دادن این کار می کنند. باید بیان کرد که قلنج گیری، می تواند بر اساس نظرات برخی از افراد، به دلیل ایجاد حباب هایی از گاز دی اکسید کربن باشد که با زیاد شدن حجم عضلات و مفاصل افراد، نوعی احساس تنگی را در بین مفاصل ایجاد می کند که افراد با کشیدن مفصل و عضلات خود و در اصطلاح با قلنج گیری، این حباب ها را ترکانده و با انجام دادن این کار توسط فرد، منجر به بازگردانی مفصل به حالت طبیعی خود می شود. در صورتی که افراد این کار را دوباره تکرار انجام دهند، می تواند به یک عادت در بین افراد تبدیل شود.

باید بیان کرد که افراد معمولاً به هنگامی که دچار خستگی می شوند، برای کمک به رفع خستگی های بدن و عضلات خود، شروع به کش و قوس دادن بدن خود می کنند و قلنج گیری می کنند. بنابراین، بر طبق تعاریفی از افرد گذشته، زمانی که بدن فرد دچار شکستگی و درد می شود، به آن قلنج گفته می شود و تعریفی دیگر نیز از این عارضه بیان شده است و باید بیان کرد که در زمان حاضر، از این عارضه تحت عنوان اسپاسم و یا گرفتگی قسمتی از عضلات بدن یاد می شود که اغلب این گرفتگی ها به ستون فقرات و عضلات گردن و هم چنین ستون فقرات و عضلات دست ها، پاها و هم چنین کمر مربوط می شود.

به طور کلی باید بیان کرد که افراد امروزه در حالی قلنج گیری می کنند که در عضلات و استخوان های خود احساس درد و خستگی کنند و هم چنین با فشار آوردن به ناحیه مربوطه می توانند منجر به شکستن قلنج شده و احساس راحتی داشته باشند. زمانی که افراد دچار کاهش فشار عضلانی و لرزش دست و پا در سنین بالا می شوند، و لرزش اندام های آن ها به دلیل اختلال در ارتباط گیرنده ها و عضلات به وجود می آید، باعث می شود که فرد منجر به کاهش در تمرکز و کنترل حرکت دقیق و کاهش ثبات مفصلی شود.

از دیگر تأثیرات و عوارض ناشی از قلنج گیری این است که افراد معمولاً با شکستن قلنج و کشیدن بیش از اندازه مفصل های بدن کاری می کنند که بافت های اطراف مفاصل از قبیل عضلات، رباط ها و هم چنین تاندون ها دچار آسیب های جدی و جبران ناپذیری شوند. علاوه بر این، باید بیان کرد که از دیگر عارضه ها و خطراتی که منجر به شکستن قلنج می شوند، آسیب دیدن شریان های تغذیه کننده مغز و هم چنین سایش تدریجی مهره ها می باشند.

افراد باید در جریان باشند که قلنج گیری در مفصل هایی از قبیل انگشتان، مچ پا، زانوها، کمر و گردن بسیار شایع می باشد و علت اصلی ایجاد صدا به هنگام شکستن قلنج در مفاصل متعدد می باشد. باید بیان کرد که مایع مفصلی موجود در مفصل ها به عنوان روان کننده عمل می کند و این مایع حاوی گازهای اکسیژن، نیتروژن و هم چنین دی اکسید کربن می باشد. باید بیان کرد که ترکیدن حباب های گازی که در مایع موجود در اطراف مفصل ها موجود می باشد، باعث ایجاد صدا می شود و به خصوص زمانی که مفاصل فرد به درستی تراز نشده باشند و یا بنا به دلایل دیگری از قبیل قوز کردن و یا به علت نشستن طولانی مدت و یا قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب فرد نمی تواند بلافاصله دوباره قلنج همان مفصل یکسان را بکند.

در حالی که در مفصل ها و عضله هایی که دچار آرتروز شده اند، قلنج بیش تری دیده می شود اما هیچ گونه مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد که شکستن مکرر قلنج می تواند منجر به آرتروز شود. اما در این زمینه باید بیان کرد که بررسی های کنونی حاکی از این است که شکستن قلنج خطر ابتلا به آرتروز در مفاصل را افزایش نمی دهد. افراد باید در جریان باشند که در صورتی که پس از شکستن قلنج، علائم و نشانه هایی از قبیل درد، سبکی سر، بی حسی، گزگز کردن و یا سایر علائم نگران کننده دیگر را تجربه کردند باید هر چه سریع تر در این باره به پزشک مراجعه کنند.

افراد باید در نظر داشته باشند که نباید هیچ وقت برای شکستن قلنج خود از افراد دیگر کمک بگیرند به خاطر این که انجام دادن این کار می تواند به ستون فقرات فرد آسیب های زیادی وارد کند و این کار امکان ضربه دیدگی و کوفتگی و در رفتگی مفاصل را به همراه دارد. هم چنین لازم به ذکر است که افراد سالمند و هم چنین میانسالان باید از انجام قلنج گیری پیشگیری کنند. به طور کلی باید بیان شود که اگرچه که قلنج گیری می تواند در رفع خستگی های افراد بسیار مؤثر و مفید باشد، اما با این وجود، دارای عوارضی در دراز مدت می باشد که افراد بهتر است که از انجام دادن آن پیشگیری کنند. بنابراین، افراد بهترین کاری که می توانند در این زمینه انجام دهند این است که انجام دادن این حرکت را باید قطع نمایند و بیش تر از سرگرم کننده و تنفننی بودن آن، به فکر سلامتی عضلات و بدن خود باشند و افراد می توانند به جای قلنج گیری، از روش های مؤثر دیگری برای کمک به رفع خستگی های بدنی خود استفاده نمایند که از جمله آن ها می توان به روش ماساژ درمانی اشاره کرد که افراد با استفاده از آن می توانند به رفع گرفتگی عضلات خود کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند و به این ترتیب، به سلامت بدنی خود به نحوی بسیار مؤثر و مفید دست یابند.

کلام آخر

در متن فوق به بررسی قلنج گیری و هم چنین عوارض و اختلالات آن پرداخته شده است و نتایج حاکی از آن است که افراد باید از انجام این کار پیشگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید