سلامت, مادر و کودک

ماموگرافی چیست ؟

پزشکان معمولاً برای جست و جوی علائم اولیه سرطان پستان در زنان، از ماموگرافی استفاده می کنند و انجام دادن منظم آن را می توان بهترین آزمایشات پزشکان در جهت یافتن سرطان پستان در اوایل و یا گاهی اوقات تا سه سال قبل از احساس آن در نظر گرفت.

توضیحاتی درباره ماموگرافی  

ماموگرافی، تصویربرداری تخصصی پزشکی می باشد که از سیستم ایکس با دوز کم برای دیدن داخل سینه ها از آن استفاده می شود و این نوع معاینه، در تشخیص زودرس و تشخیص بیماری های پستان در زنان می تواند بسیار کمک کننده باشد. علاوه بر این، می توان گفت که امتحان اشعه ایکس، به پزشکان کمک می کند تا شرایط پزشکی را تشخیص داده و درمان کنند. لازم به ذکر است که اشعه ایکس، قدیمی ترین و اغلب قابل استفاده تصویر برداری پرشکی می باشد. 

ماموگرافی یک تصویر اشعه ایکس از پستان می باشد که برای انجام دادن آن، فرد در مقابل یک دستگاه ویژه اشعه ایکس می ایستد و یک تکنسین، سینه فرد را روی یک صفحه پلاستیکی قرار می دهد. یک بشقاب دیگر نیز به طور محکم پستان فرد را از بالا فشار می دهد. صفحات پستان را صاف می کنند و در حالی که اشعه ایکس گرفته می شود، آن را نگه می دارد. فرد احساس فشار می کند و مراحل را برای ایجاد نمای جانبی از پستان تکرار می شود. پستان دیگر نیز به همان روش، اشعه ایکس خواهد شد. سپس، پس از اندکی صبر، تکنسین اشعه ایکس را بررسی می کند تا مطمئن شود که تصاویر نیازی به تغییر مجدد ندارند. لازم به ذکر است که ماموگرافی هر زن ممکن است کمی متفاوت به نظر برسد، زیرا همه سینه ها، با اندکی تفاوت می باشند.

باید بیان کرد که انجام دادن ماموگرافی برای اکثر خانم ها ناراحت کننده می باشد، به گونه ای که بیش تر خانم ها آن را ناراحت کننده می دانند، ضمن این که، بعضی از خانم ها نیز ممکن است که آن را دردناک بدانند. اما آن ها نباید نگران باشند، چرا که ماموگرافی چند لحظه طول می کشد و به زودی ناراحتی آن ها به پایان می رسد و آن چه را که فرد احساس می کند بستگی به مهارت تکنسین، اندازه سینه های آن ها و هم چنین میزان فشار آن ها دارد.

افراد باید با توجه به فاصله های زمانی توصیه شده، انجام دادن ماموگرافی خود را ادامه دهند و باید بیان کرد که ماموگرافی ها زمانی می توانند با موارد قبلی مقایسه شوند که بهتر کار می کنند و این امر به یک رادیولوژیست این امکان را می دهد تا آن ها را به دنبال تغییر در سینه های فرد مقایسه کند.

حال ممکن است که نتیجه ماموگرافی شخص غیر طبیعی باشد و در این گونه موارد باید بیان کرد که این غیر طبیعی بودن، به معنای سرطان سینه نمی باشد و اما قبل از این که پزشک با اطمینان خاطر بگوید، فرد باید ماموگرافی، آزمایش و یا معاینه های اضافی داشته باشد و در صورتی که لازم باشد، ممکن است که فرد به یک متخصص سینه یا جراح مراجعه نماید و در این گونه موارد، معمولاً پزشکان برای تشخیص سرطان پستان آزمایشات پیگیری را انجام می دهند تا متوجه شوند که سرطان در فرد وجود ندارد.

به طور کلی، می توان بیان کرد که غربالگری ماموگرافی، نوع خاصی از تصویربرداری از پستان در خانم ها می باشد که در آن، از پروتوهای با دوز کم برای تشخیص زودرس سرطان استفاده می شود، قبل از این که زنان علائم آن را تجربه کنند، قابل درمان می باشد. افراد در این گونه موارد باید به پزشک خود در مورد هر گونه علائم یا مشکل در پستان ها، جراحی های قبلی، وجود تغییرات هورمون، داشتن سابقه سرطان پستان خواه خانواده یا خواه سابقه شخصی، در صورت بارداری و هر گونه علائم و اطلاعات لازم دیگر باید به پزشک گفته شود. در صورتی که افراد قبلاً نیز این کار را انجام داده اند، باید نسخه ای از ماموگرافی قبلی خود را به دست آورده و آن را در روز آزمایش، در اختیار رادیولوژیست خود قرار دهند.

افراد باید برای انجام این تست،  در جریان باشند که جواهرات را در خانه گذاشته و لباس های راحت بپوشند و ممکن است از فرد هم چنین تقاضا شود که لباس بپوشد. افراد باید توجه داشته باشند که دئودورانت، پودر تالک و یا لوسیون را در زیر بازوها و یا سینه های خود استفاده نکنند چرا که ممکن است در ماموگرافی نشان داده شود و در تشخیص صحیح دخالت کند.

لازم است بیان شود، کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان یا تخمدان را داشته اند، در معرض خطر می باشند و بهتر است که آن ها قبل از سن 40 سالگی، این معاینات را انجام دهند تا از وضعیت سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

نوعی دیگر از ماموگرافی وجود دارد که به آن ماموگرافی تشخیصی گفته می شود و به معنای ارزیابی بیمار مبتلا به یافته های بالینی غیر طبیعی از قبیل توده پستان یا ترشحات نوک پستان می باشد و توسط زن و یا پزشک وی یافت شده است، مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این نوع معاینه نیز ممکن است پس از یک ماموگرافی غربالگری و غیر طبیعی به منظور ارزیابی حوزه نگرانی در امتحان غربالگری، انجام شود.

از مهم ترین فواید استفاده از غربالگری ماموگرافی این است که خطر مرگ را به دلیل سرطان پستان کاهش می دهد و برای تشخیص دادن انواع سرطان پستان، بسیار مناسب و مفید می باشد. علاوه بر این، این نوع غربالگری،  توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک بهبود می بخشد و هنگامی که سرطان ها کوچک تر می باشند، معمولاً فرد گزینه های درمانی بیش تری را در اختیار دارد.

کلام آخر

در این متن به بررسی و ارائه اطلاعاتی در مورد ماموگرافی و نحوه عملکرد آن و هم چنین فواید استفاده از آن پرداخته شده است که می توان آن را عاملی بسیار مؤثر برای تشخیص سرطان پستان در فرد و درمان آن در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *