سلامت

مصرف امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟

سوالی که ذهن اکثر افراد در مورد مصرف امگا ۳ می پرسند این است که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ در جواب می توان گفت استفاده از امگا 3 برای بدن بسیار مفید و موثر می‌باشد. زیرا بدن نیاز به این مکمل دارد و خود بدن قادر به تولید این مکمل نمی باشد. پس جهت تامین نیاز حتماً باید از مکمل های خوراکی و یا داروی استفاده کنید.

بیشتر ما  در مورد تاثیرات  و فواید امگا ۳ بسیار شنیده ایم. استفاده از این مکمل در رژیم غذایی افراد کمک زیادی به بدن می کند، از جمله تاثیرات استفاده از این مکمل می توان به بهبود عملکرد مغز و رفع مشکلات و بیماری هایی نظیر سرطان اشاره کرد. اما سوالی که ممکن است ذهن شما را نسبت به استفاده از این مکمل درگیر کند این است که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ بهتر است بدانید که مصرف مکمل امگا 3 به عنوان یکی از اسیدهای چرب ضروری برای بدن بسیار مفید می باشد. ولی به دلیل این که این اسید چرب در بدن تولید نمی گردد بنابراین شخص باید از طریق تغذیه مناسب امگا ۳ مورد نیاز بدن خود را تامین کند یا این که شما می توانید با مصرف مکمل های امگا ۳ نیاز بدن به این ماده را تامین نمایید. به طور کلی امگا 3 تاثیرات زیادی بر بدن دارد که از جمله این تاثیرات می توان به رفع مشکلات ضد التهابی، رفع مشکلات سیستم اسکلتی – عضلانی و بهبود التهابات اشاره کرد. همچنین استفاده از این مکمل باعث رفع بعضی از مشکلات و بیماری ها در بدن نیز می گردد. در این مطلب قصد داریم که در مورد این سوال که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

امگا ۳ چه کمکی به بدن می کند؟ و تاثیر آن بر سیستم اسکلتی عضلانی بدن چگونه است؟ 

 

اگر به دنباله پاسخ این سوال هستید که امگا ۳ چه کمکی به بدن می کند؟ بهتر است بدانید وقتی بدن دچار مشکلات و  بیماری هایی مختلفی  می گردد که این بیماری ها با فرآیندها و مشکلات التهابی در  ارتباط می باشد به راحتی می توانید به کمک فواید امگا 3 به رفع و تنظیم این فرآیندهای التهابی  کمک کنید. استفاده از مکمل امگا 3 به عنوان یکی از  مکمل ها طبیعی باعث کاهش التهاب می گردد و به رفع مشکلات و التهابات  بدن کمک می‌ کند. استفاده از این مکمل می ‌تواند  بیماری ‌های خود ایمنی نظیر روماتوئید و آرتریت را نیز درمان کند. مصرف این مکمل می تواند باعث کاهش برخی از مشکلات و بیماری ها گردد. حتی از این مکمل جهت رفع زانو درد و آرتروز نیز استفاده خواهد شد. ولی به دلیل این که  سرعت کاهش و  پیشرفت این مکمل مورد آزمایش قرار نگرفته است و هنوز در مورد درمان آرتروز و زانو درد ثابت نشده است، استفاده از این آن به عنوان یک درمان ثابت شده جهت رفع زانو آرتروز تایید نشده است. علاوه بر آن ممکن است افراد از این مکمل جهت کاهش درد و رفع بیماری ‌هایی نظیر رو میالژی نیز استفاده کنند.

 

فواید مصرف امگا ۳: 

 

هرچند در مورد تاثیر این دارو مطالعاتی انجام نشده ولی افراد زیادی از این مکمل جهت رفع مشکلات مختلف نظیر خستگی که یکی از نشانه های کمبود بدن و کمبود امگا 3 است استفاده می کنند. وقتی که امگا 3 در بدن فرد  کاهش پیدا کند فرد دچار خشکی پوست، ریزش مو و مشکل در حافظه و حتی تغییر خلق و خو را تجربه خواهد شد. بیشتر افرادی که با  کمبود امگا 3 در بدن مواجه هستند، همیشه احساس ضعف و احساس مریضی دارند. علاوه بر آن افرادی  که دچار مشکلاتی نظیر کمردرد یا درد در مفاصل هستند  می توانند از این مکمل به عنوان یک داروی ضد التهاب و مسکن جهت کاهش درد استفاده کنند. از دیگر فواید امگا 3 می توان به رفع کوفتگی عضلات و تسکین درد های عضلانی  برای ورزشکاران اشاره کرد. همچنین مصرف امگا ۳ از بروز بیماری ‌هایی نظیر مشکلات قلبی عروقی و یا حتی سکته جلوگیری خواهد کرد. تمامی این موارد می تواند پاسخ مناسبی این سوال که امگا ۳ چه کمکی به بدن می کند باشد.

 

استفاده از مکمل امگا ۳ برای ورزشکاران: 

 

افرادی که سوال می کنند امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ بهتر است بدانند این مکمل برای ورزشکاران نیز بسیار مهم است زیرا طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان مصرف امگا 3 به رفع مشکلاتی نظیر کوفتگی کمک می کند و حتی به عنوان‌  یک مسکن جهت  رفع مشکلات و التهابات در بدن می تواند کمک کننده باشد. استفاده از این مکمل باعث افزایش خونرسانی در ورزشکاران و همچنین رفع کوفتگی عضلات و رفع صدمات در حین انجام تمرینات ورزشی خواهد شد.

 

نکات مهم برای استفاده از امگا ۳: 

 

استفاده از این مکمل می ‌تواند به کاهش و  رفع اثرات داروها در بدن  کمک کند و حتی اثرات بعضی از داروها را نیز کاهش دهد. ولی باید این نکته را مد نظر قرار دهید که ممکن است در حین استفاده از این دارو با داروهای رقیق کننده برای بدن مشکلاتی ایجاد گردد. پس حتماً قبل از استفاده از مکمل امگا 3 و مصرف آن با داروهای دیگر حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشید و به صورت خودسرانه از این مکمل جهت رفع مشکلات در بدن استفاده نکنید تا دچار مشکلات و عوارض استفاده از این مکمل نگردید. بنابراین اگر می خواهید بدانید که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ باید به این نکات توجه نمایید.

 

منابع حاوی امگا ۳: 

 

در این مطلب سعی کرده ایم در مورد این که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم اما بهتر است بدانید که امگا ۳ در چه مواد غذایی وجود دارد این منابع شامل موارد زیر هستند:

 

بیشتر افرادی که مشکلات اختلالات در اسکلت عضلانی دارند حتماً باید غذاهایی نظیر ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهند. زیرا مصرف این غذاها در رژیم غذایی افراد به عنوان یک منبع عالی از امگا 3 به رفع التهابات، رفع درد مفاصل و اسکلت بدن کمک شایانی می ‌کند. به طور کلی استفاده از غذاهای نظیر ماهی باعث کاهش التهابات و دردهای مفاصل می گردد. پس حتماً باید در طول هفته ۲ الی ۳ بار از ماهی جهت رفع مشکلات و تامین  امگا 3 در بدن استفاده کنید. همچنین می توانید از منابع گیاهی مثل روغن بذر کتان، آجیل ها مانند گردو و بادام، حبوبات، شاه دانه، روغن سویا،  خرطه و گلزار جهت تامین امگا ۳ استفاده کنید. ولی این را مد نظر قرار دهید که بهترین منبع غذایی جهت تامین امگا 3 استفاده از غذاهای دریایی همچون ماهی های دریایی، روغن ماهی، ماهی های آزاد،  میگو، خرچنگ و… است. زیرا میزان امگا 3 موجود در این منابع به راحتی می‌ تواند به تامین امگا ۳ در بدن کمک کند و باعث رفع اثرات ضد التهابی در بدن گردد.

 

مصرف مکمل های امگا ۳: 

 

یکی از سوالاتی که معمولاً در مورد امگا ۳ مطرح می‌ شود آن است که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ جالب است بدانید که استفاده از مکمل امگا 3 برای بدن بسیار ضروری می باشد. ولی بسیاری از افراد به جای این که از مکمل ‌های غذایی نظیر ماهی استفاده کنند از مکمل ها به صورت  قرص های امگا 3 برای رفع نیاز بدن استفاده می کنند که یک گزینه بسیار عالی به شمار می روند. البته استفاده بی رویه و بدون دستور متخصص باعث کاهش سطح تری گلیسیرین خون می گردد بنابراین از مصرف بیش از اندازه و خودسرانه آن بپرهیزید زیرا اگر مکمل امگا 3 زیاد از حد مصرف گردد باعث سیالیت خون و افزایش قند خون خواهد شد.

پس تا حد ممکن از منابع غذایی جهت تامین امگا ۳ مورد نیاز بدن خود استفاده کنید و اگر نیاز به استفاده از مکمل امگا 3 به صورت قرص و یا دارو دارید حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر متخصص از آن ها استفاده نمایید. زیرا باید بعد از انجام آزمایشات مورد نیاز از  مکمل های  غذایی امگا ۳ استفاده کنید.

یک نکته قابل تامل در مورد این که امگا 3 چه کمکی به بدن می کند؟ آن است که افرادی که بنا به دلایلی از دارو هایی مثل  وارفارین و یا آسپرین  استفاده می ‌کنند نمی ‌توانند به صورت خودسرانه از این مکمل استفاده کنند و باید حتما تحت نظر متخصص و  با انجام آزمایشات دوره ای از این مکمل استفاده کنند. همچنین افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند نباید از این مکمل به صورت ناشتا و یا با شکم خالی استفاده کنند. زیرا استفاده از این مکمل با شکم خالی مشکلات گوارشی را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *