بدنسازی

مکمل بدنسازی را جدی بگیرید

آیا درباره مکمل بدنسازی اطلاعات کافی دارید؟ امروزه مصرف مکمل بدنسازی در بین تمام ورزشکاران اعم از خانم یا آقا،  از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

توضیحاتی درباره اهمیت مصرف مکمل بدنسازی

امروزه مصرف مکمل بدنسازی برای کسانی که ورزش می کنند و قصد دارند تناسب اندام زیبایی داشته باشند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این گروه از افراد دوست دارند، خیلی سریع به اندام ایده آل و دارای حجم برسند، به همین دلیل از مکمل های بدنسازی استفاده می کنند.

ورزشکارانی که به صورت حرفه ای تمرین می کنند و هدف قهرمانی در سطوح مختلف کشوری و جهانی را دارند، باید برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن از مکمل بدنسازی استفاده کنند. مکمل های ورزشی در صورتی که به اندازه و به موقع تحت نظر یک پزشک ورزشی حاذق و یا یک مربی با تجربه مصرف شوند، باعث افزایش حجم عضلات و بهبود عملکرد ورزشی ورزشکار در حین تمرین می گردد.

مصرف مکمل بدنسازی برای نوجوانان ممنوع است. اما برخی نوجوانان ورزشکار برای کاهش و یا افزایش وزن از برخی از مکمل های ورزشی استفاده می کنند. خطرات شایع مصرف مکمل های ورزشی  بروز مشکلات کبدی و ریزش مو می باشد. نوجوانان کمتر از 18 سال به هیچ وجه نباید از مکمل های استروئیدی استفاده کنند زیرا موجب بروز عوارض شدیدی می شوند.

یکی دیگر از نکات مهم در مورد مصرف مکمل بدنسازی، اصل بودن محصول است. برای در امان بودن از بروز عوارض مکمل های بدنسازی تقلبی، حتما در زمان خرید مکمل بدنسازی توجه داشته باشید که مکمل ورزشی استاندارد و اصل را از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

عوارض مصرف مکمل بدنسازی

عوارض مکمل بدنسازی ممکن است در تمام ورزشکاران خانم یا آقا در هر رده سنی و یا هر جنس  ایجاد شود. برای استفاده از مکمل ورزشی مناسب باید با پزشک و یا مربی ورزشی مشورت کنید.

تغییرات خلق و خو

در ترکیب اکثر مکمل های بدنسازی، کافئین یکی از اجزای اصلی می باشد. مصرف خودسرانه و بیش از حد از این ترکیب موجب تغییرات خلق و خو، کم شدن آستانه تحمل، افزایش تحریک پذیری و ایجاد احساس عصبانیت می شود. در ترکیب برخی از مکمل های ورزشی از مواد تحریک کننده ای استفاده شده است که باعث تسریع جریان خون و گشادی عروق می گردد. در این مواقع هم فرد خیلی زود عصبانی می شود.

بروز لکه های قرمز رنگ بر روی پوست از عوارض مکمل بدنسازی

 در برخی موارد با مصرف مکمل بدنسازی بر روی پوست، لکه های قرمز رنگ همراه با احساس سوزن سوزن شدن پوست ظاهر می شوند. ایجاد این عوارض به دلیل وجود دو ترکیب نیاسین و آلانین در ترکیب مکمل های ورزشی می باشد.

ایجاد حس سوزن سوزن شدن پوست، خیلی شایع نیست اما در برخی از ورزشکاران با مصرف مکمل بدنسازی دارای آلانین ممکن است ایجاد شود. آلانین نوعی اسید آمینه است که موجب کاهش سطح اسیدیته عضلات می گردد تا ورزشکار برای مدت زمان طولانی تری به تمرین خود ادامه دهد.

بروز عوارض جانبی مکمل بدنسازی در اکثر مواقع به دلیل استفاده بیش از حد از مکمل ایجاد می شود. مکمل های ورزشی دارای نیاسین در صورت مصرف بیش از حد، موجب بروز لکه های قرمز رنگ بر سطح پوست می شوند. مصرف نیاسین در دوزهای بالا باعث جمع شدن خون در سطح پوست و بروز لکه های قرمز می شود.

تجمع آب در بدن

 کراتین یکی از ترکیبات اصلی مکمل های بدنسازی محسوب می شود. در برخی مواقع کراتین به تنهایی به عنوان یک مکمل بدنسازی استفاده شده و یا در ترکیب سایر مکمل های ورزشی به کار برده می شود. کراتین باعث افزایش قدرت ورزشکاران برای انجام تمرینات سخت و فشرده ورزشی می شود. کراتین علاوه بر بهبود عملکرد ورزشی، باعث رشد عضلات می شود. از عوارض مصرف زیاد کراتین، تجمع آب در بدن و بالا رفتن وزن می باشد.

ابتلا به سردرد

 در ترکیب برخی از مکمل های بدنسازی اسید آمینه سیترولین وجود دارد که موجب بروز عوارض مصرف مکمل بدنسازی می شود. سیترولین باعث افزایش سرعت خونرسانی به عضلات در حین انجام تمرین ورزشی می شود. به همین دلیل موجب عضله سازی می گردد. این اسید آمینه با افزایش سطح نیتریک اکسید در خون، باعث افزایش سرعت جریان خون در عضلات می شود. کسانی که سابقه سردرد دارند، با مصرف این مکمل، مبتلا به سردرد می شوند.

ایجاد اختلال در عملکرد سیستم گوارشی از عوارض شایع مصرف مکمل بدنسازی

از عوارض مصرف مکمل بدنسازی که دارای ترکیباتی مانند کافئین، آرژنین، کراتین و یا بی کربنات کلسیم می باشد، می توان به ایجاد ریفلاکس معده، نفخ، شکم درد و اسهال اشاره کرد. این عوارض به صورت خفیف ایجاد شده و در مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند. شیرین کننده های مصنوعی استفاده شده در ترکیب مکمل های ورزشی باعث ایجاد اختلال در میکروبیوم روده می شوند، به همین دلیل مشکلات گوارشی ایجاد می شود.

کافئین موجود در ترکیب مکمل بدنسازی باعث تحریک غدد درون ریز شده و ترشح اسید معده و شیره غده پانکراس را افزایش می دهد. به همین دلیل ممکن است،  نفخ، اسپاسم و رفلاکس اسید معده ایجاد شود.  اسید آمینه آرژنین بر روی عملکرد ترشحی روده اثر گذاشته و باعث ترشح آب و الکترولیت ها در سیستم گوارشی شده، در نتیجه شکم متورم می شود. وجود بی کربنات سدیم موجود در ترکیب برخی از مکمل های ورزشی موجب بروز حالت تهوع و استفراغ، درد شکم و نفخ می گردد.

 

عوارض مکمل بدنسازی در آقایان

 • کاهش تولید اسپرم
 • کوچک شدن بیضه
 • ابتلا به سرطان بیضه
 • بزرگ شدن سینه
 • ریزش مو و ایجاد طاسی سر با الگوی مردانه

عوارض مکمل بدنسازی در خانم ها

 • ضخیم شدن پوست
 • تغییر صدا
 • رشد موهای زائد
 • ریزش مو و ایجاد طاسی سر با الگوی مردانه
 • کاهش سایز سینه
 • بزرگ شدن کلیتویس
 • ایجاد تومور

عوارض مصرف مکمل بدنسازی در نوجوانان

 • آسیب به کلیه و کبد
 • اختلال در رشد قدی
 • ایجاد مشکلات باروری
 • بروز آکنه و کیست های شدید
 • کوچک شدن بیضه ها در پسران نوجوان
 • ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی دختران نوجوان
 • رشد موهای زائد در دختران
 • تغییرات خلق و خو
 • افزایش پرخاشگری

کلام آخر

برخی از ورزشکاران تصور می کنند با مصرف بیشتر مکمل بدنسازی،  عملکرد ورزشی و حجم عضلات آنها افزایش می یابد. مصرف بی رویه و خودسرانه از مکمل ورزشی باعث بروز آسیب های جدی به بدن می شود. مصرف بیش از حد هر ماده حتی مواد غذایی مفید مانند ویتامین ها و مواد معدنی هم موجب بروز مشکلاتی می گردد. برای کسب نتیجه مطلوب، باید مکمل را در بهترین زمان استفاده و به اندازه مصرف کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *