مادر و کودک

نکاتی که در دوران پریودی باید بدان دقت داشت

پریود یکی از اتفاقاتی است که معمولاً خانم ها از سنین 12 الی 13 سالگی به بعد آن را به صورت ماهیانه تجربه می کنند. حال برای کمک به حفظ سلامت بدنی خود، این افراد باید در دوران پریودی یک سری نکات را مدنظر داشته باشند که در زیر به آن ها اشاره می شود.

توضیحاتی درباره پریود و دوران پریودی

معمولاً همه خانم های بالای 12 الی 13 سال با اصطلاح پریود آشنا می باشند و یا ممکن است که آن را تجربه کنند. باید بیان کرد که دوران پریودی، بخش مهمی از دوران زندگی هر خانمی به حساب می آید که ممکن است با سختی ها و دردهایی همراه باشد. این افراد باید در جریان باشند که برای کمک به حفظ سلامت بدنی خود و داشتن یک سیستم بدنی سالم، این ناراحتی ها و دردها لازم است و نشان دهنده سلامت بدنی بانوان می باشد. لازم به ذکر است که زمانی که افراد پریود می شوند، باید در طی دوران پریودی خود یعنی دوره ای که به این بیماری مبتلا می باشند، بهداشت فردی خود را به طور کامل رعایت کنند تا از ابتلای به هر گونه عوارض و بیماری پیشگیری کنند.

در ادامه به بررسی و معرفی نکاتی که افراد باید در طی دوران پریودی رعایت کنند تا دردها و ناراحتی های حاصل از پریود را کاهش دهند، پرداخته می شود:

  • در دوران پریودی، خانم ها باید از مصرف غذاهایی که دارای مقدار بالایی نمک می باشد اجتناب کنند. به خاطر این گفته می شود که استفاده از نمک در این دوران برای استفاده فرد مناسب نمی باشد که ممکن است گرفتگی عضلات که معمولاً یکی از نشانه و علائم پریود می باشد را بدتر کند. علاوه بر این، استفاده از نمک می تواند منجر به ایجاد نفخ شدید شود و این باعث شود که ناراحتی های فرد بیش تر شود.
  • یکی از بدترین کارهایی که ممکن است که افراد در دوران پریودی انجام دهند، نوشیدن زیاد قهوه می باشد، چرا که محتوای بالای کافئین می تواند منجر به تشدید درد فرد شود و علاوه بر این، به حساسیت پستان ها نیز کمک می کند. هر چند که ممکن است که فرد هوس کافئین را داشته باشد، اما باید مصرف قهوه را در دوران پریودی خود کاهش دهد.
  • باید بیان کرد که دوش گرفتن با هدف تمیز کردن خود نیز می تواند برای فرد بسیار مضر و خطرناک باشد. برای این که، دوش گرفتن می تواند با تداخل با موانع طبیعی واژن در برابر باکتری ها، مشکلات متعددی از قبیل عفونت ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را ایجاد کند.
  • افراد باید از استفاده کردن از یک محصول بهداشتی در تمام طول روز خودداری کنند. به خاطر این که استفاده از یک محصول خواه نوار بهداشتی باشد و یا تامپون، برای بیش از 4 تا 6 ساعت، می تواند به رشد باکتری ها کمک و منجر به ایجاد بوی بد در فرد شود. علاوه بر این، باید بیان کرد که انجام این کار هم چنین می تواند باعث بثورات پوستی و TSS شود.
  • انجام اپیلاسیون یا اصلاح در دوران پریودی ممنوع است. از آن جایی که این ناحیه حساس می باشد و کشش نوارهای موم می تواند باعث ناراحتی شود، بنابراین افراد باید زمانی که پریود می باشند از برداشتن موهای زائد خودداری کنند چرا که اصلاح می تواند به دلیل پریود شدن یک امر بسیار کثیفی باشد. علاوه بر این، اگر افراد به دلیل تراشیدن منجر به بریدن شوند، ممکن است که این منجر به ایجاد عفونت شود. بنابراین، بهتر است افراد این کار را بعد از دوران پریودی خود انجام دهند.
  • افراد در دوران پریودی می توانند رابطه جنسی داشته باشند، اما داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده ایده بسیار بدی می باشد و افراد باید از آن خودداری کنند. افراد باید سعی کنند که همواره رابطه جنسی ایمنی داشته باشند تا از عفونت ها و بیماری های مقاربتی پیشگیری کنند.
  • سیگار کشیدن برای سلامتی افراد بسیار خطرناک می باشد اما زنانی که در دوران پریودی خود سیگار می کشند، احتمال دارد که درد شدیدتری را تجربه کنند.
  • افراد در دوران پریودی باید از رفتن به رختخواب بدون پد پیشگیری کنند. ممکن است که افراد فکر کنند که خوابیدن بدون پد می تواند آرام بخش باشد، اما این ایده بسیار بدی می باشد و افراد نباید بدون استفاده از محصولات بهداشتی برای کنترل جریان به رختخواب بروند.
  • افراد باید هنگامی که پریود می باشند از معاینه کردن سینه های خود در اواسط دوره پریودی خودداری کنند.
  • افراد باید از حذف وعده های غذایی در طول دوره پریودی خودداری کنند. چرا که می تواند به شدت بر سطح انرژی آن ها تأثیرگذار باشد و باعث بی حالی و تحریک پذیری فرد شود. با این حال، این بدان معنا نیست که فرد وعده های غذایی واقعی را با غذاهای ناسالم جایگزین کنند.

کلام آخر

پریودی یک بخش طبیعی و سالم از زندگی اکثر زنان می باشد و باید بیان کرد که اکثر زنان هر ماه حدود دو تا هفت روز پریود می شوند با این حال، اگرچه یک اتفاق طبیعی می باشد ولی در سراسر جهان مورد انگ می باشد. بنابراین، افراد باید همواره در مورد پریودی و دوران پریودی اطلاعات کافی داشته باشند. چرا که کمبود اطلاعات در مورد آن می تواند منجر به باورهای غلط شود. با دادن اطلاعات کامل و دقیق به دختران قبل از پریود و مهم تر از همه پسران، می توان اعتماد به نفس آن ها را بالا برد و به همبستگی اجتماعی کمک می کند تا عادات سالم را تشویق کند. بهتر است که ارائه چنین اطلاعاتی به عموم افراد در خانه و یا مدرسه ارائه شود.

توصیه می شود که افراد در طول دوران پریودی خود همواره اصول بهداشت فردی را رعایت کنند تا بتوانند به حفظ سلامت بدن و سیستم بدنی خود در برابر انواع عوارض و اختلالات کمک های بسیار مؤثر و مفیدی نمایند و از ابتلای به انواع بیماری های عفونتی پیشگیری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *