سلامت

نکات مهم درباره واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل در جهت پیشگیری از ویروس HPV تایپ 6، 11، 16  و 18 و به صورت عضلانی در دو تا سه دوز تزریق می گردد.

تزریق واکسن گارداسیل برای ایمنی در برابر ویروس HPV تایپ 6، 11، 16  و 18 توصیه می شود. دقت داشته باشید که این واکسن قابلیت درمان پاپیلوما ویروس را ندارد و صرفا جهت پروفیلاکسی تزریق می گردد. واکسن گارداسیل در زنان بالغ به صورت عضلانی و در جهت پیشگیری از ویروس HPV تزریق می شود. این واکسن که در بسیاری از کشورها جزو برنامه واکسیناسیون و اجباری می باشد، در کشور ما کاملا اختیاری است و افراد باید با هزینه شخصی آن را تهیه و تزریق کنند. نحوه تزریق این واکسن در سنین مختلف متفاوت بوده و اثربخشی متفاوتی نیز دارد. هر چقدر که واکسن  گارداسیل را زودتر تزریق کنید، میزان اثربخشی آن نیز بیشتر می شود. توصیه می شود که والدین پس از ده سالگی کودکانشان سه دوز این واکسن را زیر نظر پزشک به آنها تزریق کنند.

 

تزریق واکسن گارداسیل در زنان بالغ با سنین 27 تا 45 سال

تاثیری که واکسن گارداسیل در زنان بالغ در سنین 27 تا 45 سال می گذارد، نسبت به گروه سنی زنان جوان تر کمتر است. در واقع هر چقدر که این واکسن در سنین بالاتری تزریق شود، انتظار تاثیر کمتری از آن را دارند. گروه سنی 27 تا 45 سال از جمعیت های مورد تایید  FDA برای این واکسن نیستند و واکسیناسیون به صورت روتین و توسط CDC توصیه نمی گردد. اما با این حال هنوز هم زدن واکسن گارداسیل در این گروه سنی می تواند از عفونت HPV و بیماری های تناسلی مرتبط با آن پیشگیری کند. احتمال زیادی وجود دارد که زنان بالغ سن 27 تا 45 سال قبلا به یکی از عفونت هایی که این نوع واکسن از آنها پیشگیری می‌کند، مبتلا شده باشند. پس در نتیجه میزان تاثیر و پیشگیری از بیماری آن کاهش می یابد.

خانم های بین سنین 18 تا 26 سال:

در خانم های جوان بین سنین 18 تا 26 سال واکسن گارداسیل در سه دوز و هر دوز نیم میلی لیتر به صورت عضلانی تزریق می گردد. ACIP  تزریق اولین دوز واکسن گارداسیل را بین سن 11 تا 12 سالگی یا سنین 13 تا 26 سالگی توصیه می کند. CBC  تزریق این واکسن را برای خانم ها و آقایان توصیه می کند. بهتر است خانم ها قبل از سن 26 سالگی و آقایان قبل از سن 21 سالگی سه دوز واکسن گارداسیل خود را تکمیل کنند.

هر مردی که تا سن 26 سالگی با مردان دیگر یا اشخاصی با بیماری ‌های ضعف سیستم ایمنی مانند HIV تماس جنسی داشته اند نیز بهتر است واکسن گارداسیل را دریافت کنند. FDA  توصیه می کند که سه دوز این واکسن

با فاصله های مشخص تزریق گردد. دو ماه پس از اولین دوز واکسن دوز دوم واکسن را تزریق کرده و دوز سوم چهار ماه پس از دوز دوم تزریق گردد. ممکن است که دریافت کنندگان واکسن قبل از دریافت سه دوز واکسن گارداسیل به سن 27 سالگی برسند؛ اما بهتر است که دوره واکسیناسیون خود را در هر سنی تکمیل کنند.

نوجوانان 15 تا 17 سال

برای نوجوانان 15 تا 17 سال نیز سه دوز واکسن گارداسیل به صورت عضلانی و هر دوز نیم میلی لیتر توصیه می گردد. پروسه تزریق سه دوز واکسن شش ماه طول میکشد و دو هفته بعد از تزریق دوز سوم بدن ایمنی کامل پیدا می کند. بهتر است دوز اول واکسن گارداسیل در سن 11 تا 12 سالگی تزریق گردد؛ اما هر زمان قبل از 26 سالگی نیز می توانید این واکسن را تزریق کنید. دوز دوم واکسن دو ماه پس از دوز اول و دوز سوم واکسن حدود 6 ماه پس از دوز دوم تزریق می گردد.

واکسن گارداسیل نباید در مقابل نور قرار داشته باشد.

ترکیبات واکسن گارداسیل به صورت نوترکیب در مخمر آبجو و ساکارومایسس سرویزیه تولید می شود؛ پس افرادی که دچار حساسیت بیش از حد به مخمر هستند نباید این واکسن را تزریق کنند.

افرادی که به دوز اول واکسن واکنش شدید نشان داده اند، باید از تزریق دوز های بعدی خودداری کنند.

از آنجایی که این واکسن به صورت عضلانی تزریق می گردد، باید در افراد تحت درمان و دچار مشکل انعقاد خون با احتیاط تزریق شود.

بیماران دارای بیماری هایی مانند هموفیلی، کمبود ویتامین K و سایر بیماری های مربوط به اختلالات خونریزی باید پس از تزریق واکسن از نظر خونریزی تحت نظر باشند.

بهتر است اگر بیمار بوده و یا علائمی مانند تب دارید، تزریق واکسن را تا زمانی که کاملا خوب شوید به تعویق بیاندازید. این واکسن ها را می توان به افراد دارای بیماری هایی مانند اسهال یا عفونت خفیف تزریق کرد، اما احتیاط بر این است که این واکسن ها پس از بهبودی کامل تزریق شوند.

 

تزریق واکسن گارداسیل در بارداری و شیردهی

هنوز تحقیقات کاملی درباره تاثیر این واکسن بر روی زنان باردار و جنین انجام نشده است؛ پس بهتر است در زمان بارداری این واکسن را تزریق نکنید. اگر در بین دوره های تزریق واکسن باردار شدید نیز بهتر است تزریق دوزهای بعدی را به پس از بارداری موکول کنید.

تحقیقاتی در زمینه تاثیر واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی در دوران شیردهی نیز انجام شده است. در نتیجه این تحقیق تعدادی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کردند، پس از تزریق واکسن دچار بیماری های حاد تنفسی شدند. پس توصیه می گردد که در زمان شیردهی نیز این واکسن را تزریق نکنید. البته کمیته مشورتی اقدامات ایمن سازی ACIP گفته است که این واکسن تزریقی به زنان شیرده بر ایمنی شیردهی تاثیری نمی گذارد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

ممکن است برخی از عوارض واکسن گارداسیل سریع و برخی دیگر با تاخیر در بدن فرد ظاهر شود. البته افراد زیادی نیز پس از تزریق واکسن هیچکدام از این عوارض را مشاهده نمی‌کنند. خستگی، حالت تهوع، خارش، درد شکم، بی خوابی، احتقان بینی و … می توانند از عوارض سریع این واکسن باشند. آمبولی ریه، عفونت، تشنج، فلج عضلانی و …. نیز از علائم نادری هستند که با تاخیر در بدن فرد ظاهر می شوند.

تست ایمنی زایی واکسن گارداسیل در گروه های سنی مختلف

این آزمایش بالینی بر روی 12634 زن و 3109 مرد در سنین 9 تا 45 که واکسن گارداسیل را دریافت کردند انجام گرفته است. نتیجه این آزمایش برای هر چهار تایپ ویروس HPV و میزان تولید آنتی بادی ها بررسی شد. این آزمایش بالینی یک ماه پس از تزریق دوز سوم واکسن انجام شده است. در نتیجه این آزمایش 99 درصد زنان 16 تا 26 سال، 97 درصد زنان 27 تا 45 سال و 97 درصد مردان 16 تا 26 سال پاسخ ایمنی سرم مثبت را دریافت کردند.

به طور کلی توصیه می گردد که حتی در سنین بالا نیز هر زمانی که امکان تهیه واکسن برای شما فراهم بود، آن را تزریق کنید. اگر شما پدر یا مادر هستید، تزریق این واکسن را نیز مانند واکسن های دیگر کودک خود جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *