سلامت

همه چیز درباره پوست شما

ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که این پوست است که ممکن است به عنوان یک عضو به آن فکر نکنید. مهم نیست که چگونه به آن فکر می کنید، پوست شما بسیار مهم است. همه چیز داخل بدن شما را می پوشاند و از آن محافظت می کند. بدون پوست، ماهیچه ‌ها، استخوان ‌ها و اندام ‌های افراد در همه جا آویزان می‌ شوند. پوست همه چیز را کنار هم نگه می دارد. همچنین:

– از بدن ما محافظت می کند؛

– به نگه داشتن بدن ما در دمای مناسب کمک می کند؛

– به ما اجازه می دهد که حس لامسه را داشته باشیم؛

اپیدرم خود را از دست ندهید

پوست از سه لایه تشکیل شده است که هر یک قسمت های مهم خود را دارد. لایه بیرونی اپیدرم نامیده می شود. اپیدرم قسمتی از پوست است که افراد می توانند آن را ببینند.

برای یک دقیقه به دستان خود نگاه کنید. حتی اگر نمی ‌توانید اتفاقی را ببینید، اما اپیدرم شما به سختی کار می ‌کند. در پایین اپیدرم، سلول های پوستی جدید در حال تشکیل هستند. وقتی سلول ها آماده شدند، شروع به حرکت به سمت بالای اپیدرم می کنند. این سفر حدود 2 هفته تا یک ماه طول می کشد. همان طور که سلول های جدیدتر به حرکت خود ادامه می دهند، سلول های پیرتر می میرند و به سطح پوست شما بالا می روند. آنچه روی دستان خود (و هر جای دیگر بدنتان) می بینید، واقعاً سلول های مرده پوست هستند.

بای بای سلول های پوست

این سلول‌ های قدیمی سخت و قوی هستند، فقط برای پوشاندن بدن و محافظت از آن مناسب هستند. اما آنها فقط برای مدت کمی در اطراف می مانند. به زودی، آنها پوسته پوسته خواهند شد. اگرچه نمی توانید آن را مشاهده کنید، اما در هر دقیقه از روز حدود 30000 تا 40000 سلول مرده پوست را از سطح پوست خود از دست می دهیم. بنابراین درست در زمانی که برای خواندن تا این حد طول کشید، احتمالاً حدود 40000 سلول را از دست داده اید. این تقریباً 9 پوند (4 کیلوگرم) سلول در هر سال است. اما فکر نکنید ممکن است روزی پوست شما فرسوده شود. اپیدرم شما همیشه در حال ساخت سلول های جدید پوست است که به سمت بالا می آیند تا جایگزین سلول های قدیمی شوند. بیش تر سلول ‌های اپیدرم (95%) برای ساختن سلول ‌های جدید پوست کار می ‌کنند. حال 5 درصد دیگر چطور؟ ماده ای به نام ملانین می سازند. ملانین به پوست رنگ می دهد. هر چه پوست شما تیره تر باشد، ملانین بیشتری دارید. هنگامی که زیر نور خورشید می روید، این سلول ها ملانین اضافی تولید می کنند تا از شما در برابر سوختگی توسط اشعه ماوراء بنفش یا UV خورشید محافظت کنند. به همین دلیل است که اگر زمان زیادی را زیر نور خورشید بگذرانید، پوست شما برنزه می شود. اما حتی اگر ملانین قدرتمند است، نمی تواند به تنهایی از شما محافظت کند. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی دردناک باید از کرم ضد آفتاب و لباس های محافظ مانند کلاه استفاده کنید. محافظت از پوست در حال حاضر نیز می تواند به پیشگیری از سرطان پوست در سنین بالا کمک کند.

درم زیر اپیدرم است

لایه بعدی پایین درم است. شما نمی توانید درم خود را ببینید زیرا در زیر اپیدرم شما پنهان شده است. درم حاوی انتهای عصبی، رگ های خونی، غدد چربی و غدد عرق است. همچنین حاوی کلاژن و الاستین است که سخت و کشسان هستند. پایانه های عصبی درم به شما می گوید که وقتی آنها را لمس می کنید چه احساسی دارند. آنها با مغز و سیستم عصبی شما کار می کنند، به طوری که مغز شما پیام آنچه را که لمس می کنید دریافت می کند. خز نرم یک گربه است یا سطح خشن اسکیت برد شما؟

گاهی اوقات آنچه احساس می کنید خطرناک است، بنابراین انتهای عصبی با عضلات شما کار می کند تا از آسیب دیدن شما جلوگیری کند. اگر چیزی داغ را لمس کنید، انتهای عصب در درم شما بلافاصله پاسخ می دهد: «اوه! این داغ است!» اعصاب به سرعت این پیام را به مغز یا نخاع می فرستند، که سپس بلافاصله به ماهیچه ها دستور می دهد که دست شما را بردارند. همه اینها در کسری از ثانیه اتفاق می افتد، بدون اینکه هرگز به آن فکر کنید.

درم = سیاری از رگ های خونی

درم شما نیز پر از رگ های خونی ریز است. اینها با رساندن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز آنها و با از بین بردن مواد زائد، سلول های پوست شما را سالم نگه می دارند. این رگ های خونی در بچه ها به سختی دیده می شوند، اما اگر پوست پدربزرگ و مادربزرگ خود را بررسی کنید، ممکن است بهتر دیده شوید. همان طور که درم بزرگ تر می شود، نازک تر و راحت تر دیده می شود. درم محل غدد چربی نیز هست. به این غدد سباسه نیز گفته می شود و همیشه سبوم تولید می کنند .سبوم روغن طبیعی پوست شماست. از سطح اپیدرم شما بالا می رود تا پوست شما را روان و محافظت کند. هم چنین پوست شما را ضد آب می کند تا زمانی که سبوم روی صحنه باشد، پوست شما آب را جذب نمی کند و خیس نمی شود. شما هم چنین غدد عرق در درم خود دارید. حتی اگر نمی توانید آن را احساس کنید، در واقع همیشه کمی عرق می کنید. عرق از طریق منافذ بیرون می آید، سوراخ های ریز روی پوست که به آن اجازه خروج می دهد. هنگامی که سبوم با عرق برخورد می کند، یک لایه محافظ تشکیل می دهند که کمی چسبنده است.

یک راه آسان برای دیدن این فیلم در عمل این است که یک سنجاق را با انگشتان خود بردارید. سپس دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید و کاملا خشک کنید. حالا سعی کنید دوباره آن پین را بردارید. این خیلی آسان نخواهد بود زیرا لایه چسبنده شما از بین رفته است! نگران نباشید، به زودی برمی گردد، زیرا غدد چربی و عرق شما مواد چسبنده بیش تری ایجاد می کنند.

لایه سوم چربی زیر جلدی است

لایه سوم و پایینی پوست، زیر جلدی نامیده می شود. این لایه بیش تر از چربی ساخته شده است و به بدن شما کمک می کند تا گرم بماند و شوک ها را جذب کند، مثلاً اگر به چیزی بکوبید یا زمین بخورید. لایه زیر جلدی هم چنین به نگه داشتن پوست در تمام بافت های زیر آن کمک می کند.

این لایه جایی است که شما شروع مو را نیز پیدا خواهید کرد. هر موی بدن شما از یک لوله کوچک در پوست به نام فولیکول رشد می کند. ریشه هر فولیکول در لایه زیرین پوست به سمت پایین است و از طریق درم به سمت بالا ادامه می یابد. شما فولیکول های مو در تمام بدن خود دارید، به جز روی لب ها، کف دست ها و کف پاها. و فولیکول ‌های موی شما در برخی مکان ‌ها بیش تر از جاهای دیگر است. بیش از 100000 فولیکول فقط روی سر شما وجود دارد. فولیکول های موی شما برای درخشش به غدد چربی شما متکی هستند. به هر فولیکول در لایه درم یک غده چربی کوچک متصل است که سبوم را روی مو آزاد می کند. این کار موها را به آرامی با روغن می پوشاند و کمی درخشش و کمی ضد آب به مو می بخشد.

پوست می تواند شما را گرم و خنک کند

اگر بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد هستید، پوست شما می تواند کمک کند. رگ های خونی، موها و غدد عرق شما با هم همکاری می کنند تا بدن شما را در دمای مناسب نگه دارند. اگر بخواهید در گرما بدوید، ممکن است بیش از حد گرم شوید. اگر وقتی هوا سرد است بیرون بازی می کنید، دمای درونی شما کاهش می یابد. در هر صورت، پوست شما می تواند کمک کند.

بدن شما بسیار باهوش است. می داند که چگونه دمای شما را در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتی گراد) نگه دارد تا شما و سلول هایتان را سالم نگه دارد. پوست شما می تواند به پیام های ارسال شده توسط هیپوتالاموس دماسنج داخلی مغز پاسخ دهد. اگر در یک روز گرم در حال دویدن بوده اید، رگ های خونی سیگنال هیپوتالاموس را دریافت می کنند تا مقداری از گرمای بدن شما را آزاد کنند. آنها این کار را با نزدیک کردن خون گرم به سطح پوست انجام می دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات هنگام دویدن قرمز می شوید.

برای خنک کردن شما، غدد عرق نیز با ایجاد عرق زیاد برای آزاد کردن گرمای بدن در هوا وارد عمل می شوند. هر چه گرم تر باشید، غدد، عرق بیش تری تولید می کنند. هنگامی که عرق به هوا برخورد می کند، از روی پوست شما تبخیر می شود (به این معنی که از مایع به بخار تبدیل می شود) و شما خنک می شوید. وقتی در حال اسکیت روی یخ یا سورتمه سواری هستید چطور؟ وقتی سردتان می شود، رگ های خونی با باریک شدن تا حد ممکن و دور نگه داشتن خون گرم از سطح پوست، بدن شما را از، از دست دادن گرما جلوگیری می کند. ممکن است متوجه برجستگی های ریز روی پوست خود شوید. اکثر بچه ‌ها اینها را غاز می‌ خوانند، اما نام جالب آن‌ها رفلکس پیلوموتور است. این رفلکس باعث می شود که عضلات ریز خاصی روی موهای شما بکشند تا آنها بسیار صاف بایستند.

تمیز نگهش دار!

بر خلاف سایر اندام ها (مانند ریه ها، قلب و مغز)، پوست شما شستشوی خوب را دوست دارد. هنگام شستن پوست از آب و صابون ملایم استفاده کنید. و فراموش نکنید که خراش ها و بریدگی ها را با گاز یا بانداژ بپوشانید. این کار آلودگی ها را از بین می برد و به جلوگیری از عفونت کمک می کند. این فقط یک راه برای مهربانی با پوستی است که در آن هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *