سلامت

وبا چیست و راه جلوگیری از آن

عامل اصلی بروز بیماری وبا نوعی باکتری است. بنابراین امکان انتقال آن از طریق تماس فردی وجود ندارد. مهمترین نشانه بیماری وبا اسهال است.

مقدمه

وبا نوعی بیماری خطرناک مربوط به دستگاه گوارش است. عامل این بیماری، نوعی باکتری به نام توکسیژنیک است که در دستگاه گوارش عمل می کند. متداول ترین روش انتقال این بیماری از طریق آب آشامیدنی است. آشامیدن آب آلوده موجب بیمار شدن و مبتلا شدن افراد به این باکتری خواهد شد. به طور کلی باکتری عامل بیماری وبا در خوراک و آشامیدنی های آلوده به این باکتری وجود دارد. این منابع غذایی از طریق مدفوع فرد مبتلا به این بیماری آلوده شده و موجب گسترش این بیماری خواهند شد.

دفع فاضلاب های انسانی اگر به صورت غیر بهداشتی انجام گیرد عامل گسترش این بیماری خواهند بود. همچنین در مناطقی که بهداشت محیط به اندازه کافی رعایت نمی شود امکان همه گیر شدن این بیماری وجود دارد. مهمترین نکته در مورد باکتری عامل بیماری وبا این است که در محیط های مختلف امکان ادامه حیات دارد. به طور مثال این باکتری در آب های شور ولب شور امکان حیات دارد. در طول این محتوا در مورد بیماری وبا و چگونگی انتقال و ممانعت از ابتلا به آن صحبت خواهیم کرد.

 

وبا و ویژگی های آن

همانطور که در بالا اشاره کردیم متداول ترین روش انتقال و آلوده شدن به بیماری وبا، مصرف آب و غذای آلوده است. توجه به بهداشت شخصی به ویژه شست و شوی دست ها مانع از ابتلا به این بیماری خواهد شد. هنگام گسترش این بیماری، مهمترین منبع آلاینده محیط، مدفوع فرد بیمار است. مدفوع فرد بیمار، آب، خاک و محصولات کشاورزی را آلوده کرده و جمعیت کثیری را به این بیماری مبتلا خواهد کرد. بنابراین دفع بهداشتی فاضلاب برای کنترل این بیماری اهمیت وافری دارد. همانطور که ذکر کردیم عامل اصلی بروز این بیماری نوعی باکتری است. بنابراین امکان ابتلا و انتقال آن از طریق تماس فردی وجود ندارد. مهمترین نشانه ابتلا به بیماری وبا اسهال است. در زیر برخی از علائم و نشانه های این بیماری را ذکر خواهیم کرد.

  • عفونت خفیف دستگاه گوارش
  • اسهال
  • استفراغ
  • اسپاسم عضلانی
  • کم آبی شدید بدن

در صورتی که بیمار به اسهال شدید مبتلا شده باشد مقدار زیادی آب از دست خواهد داد. بنابراین در اسرع وقت باید این مقدار آب از دست رفته جبران شود. در صورت عدم جبران مایعات از دست رفته بدن، فرد دچار شوک خواهد شد که منجر به مرگ می شود. این فرایند ممکن است در طول چند ساعت اتفاق افتد.

 

علائم بیماری وبا

باکتری عامل بیماری وبا دوره نهفتگی یا کمون دارد. بنابراین فاصله مشخصی بین ورود باکتری به بدن فرد بیمار تا ظهور علائم و نشانه های بیماری وجود دارد. دوره نهفتگی این بیماری به صورت نرمال حدود دو تا سه روز خواهد بود. در حالی که حداقل و حداکثر زمان ظهور این بیماری از چند ساعت تا پنج روز خواهد بود. وبا به گونه ای نیست که برخی از افراد که دارای بیماری های زمینه ای هستند امکان ابتلا بیشتری داشته باشند. تنها عامل موثر در ابتلا به این بیماری وجود یا عدم وجود بهداشت در محیط پیرامون است. به طور کلی وضعیت بهداشتی محیط پیرامون و سلامت آب آشامیدنی در دسترس بر ابتلا به این بیماری اثر بسزایی دارد.

 

چگونگی پیشگیری از این بیماری

تنها راه پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا، مصرف آب و غذای سالم و پاکیزه است. در صورتی که احتمال می دهید خود یا یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شده اید در اولین گام از یک پزشک کمک بگیرید. در صورت ابتلا به این بیماری آب در دسترس بدن به شدت کاهش خواهد یافت. بنابراین پزشک متخصص و شخص بیمار باید در صدد تامین آب از دست رفته بدن بیمار باشند.

بهترین روش برای درمان بیماری وبا و تامین آب از دست رفته بدن استفاده از پودر او آر اس می باشد. این پودر را با مقدار مشخصی آب ترکیب کرده و از محلول به دست آمده به صورت مرتب و مداوم بنوشید. استفاده از مایعات در زمان مناسب و به اندازه، جان بیمار مبتلا را نجات خواهد داد. مصرف محلول به دست آمده از ترکیب پودر او آر اس و آب تا زمانی که به یک پزشک متخصص و حاذق دسترسی پیدا کنید باید ادامه داشته باشد. این محلول کمک می کند، آب مورد نیاز بدن بیمار تامین گردد.

 

روش های پیشگیری از وبا

در جدول زیر روش های پیشگیری از بیماری وبا را ذکر خواهیم کرد.

شرایط ابتلا به بیماری شرایط پیشگیری از بیماری
استفاده از آب آشامیدنی غیر بهداشتی و آلوده استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی
عدم گندزدایی و ضدعفونی کردن آب گندزدایی و ضدعفونی کردن آب
استفاده از مواد غذایی آلوده استفاده از مواد غذایی سالم و بهداشتی
شنا کردن در آب های آلوده شنا کردن در آب های ضدعفونی شده
استفاده از ظروف آلوده و غیر بهداشتی استفاده از ظروف پاکیزه و بهداشتی
عدم رعایت بهداشت شخصی رعایت بهداشت شخصی
نگهداری مواد غذایی و آب در محیط های آلوده نگهداری مواد غذایی و آب در یخچال

 

 

پیشگیری از بیماری

درمان بیماری وبا

برای تشخیص بیماری وبا فرد مشکوک به این بیماری باید یک سری آزمایش ها را انجام دهد. مهمترین آزمایشی که این افراد باید انجام دهند، آزمایش مدفوع است. همانطور که در بالا اشاره کردیم این بیماری از طریق مدفوع آلوده فرد مبتلا امکان انتقال خواهد داشت. بر این اساس تنها راه تشخیص این بیماری نیز وجود باکتری مذکور در مدفوع فرد بیمار است. همانطور که در بالا ذکر کردیم یکی از روش های ساده برای درمان این بیماری استفاده از پودر ORS می باشد. برای استفاده از این پودر لازم است از یک لیتر آب جوشیده شده استفاده کنید. پودر نام برده را در این آب حل کرده و به طور مرتب به بیمار بنوشانید.

در صورتی که تنش کم آبی در بدن فرد بیمار بیشتر از توان او باشد. با نظر پزشک متخصص برای جبران این امر از تزریق وریدی استفاده خواهند کرد. در صورتی که باکتری عامل این بیماری، موجب بروز عفونت در دستگاه گوارش بیمار شده باشد پزشک متخصص می تواند آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند. با مصرف داروهای مناسب تجویز شده از سوی پزشک، این بیماری کنترل خواهد شد. مصرف آنتی بیوتیک برای درمان بیماری وبا از شدت و قدرت این بیماری می کاهد. به طور کلی در درمان این بیماری تامین آب مورد نیاز بدن بسیار مهم تر از رفع عفونت های دستگاه گوارش است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *