پوست،مو و ناخن

ویتامین B چه اهمیتی در بدن دارد؟

امروزه بدن برای انجام فعالیت های خود به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. ویتامین های B یکی از مهم ترین انواع ویتامین های موجود در بدن هستند که نوعی ویتامین محلول در آب بوده و انواع مختلفی دارند. این نوع ویتامین ها در چرخه متابولیسم سلولی دارای نقش بسیار مهمی هستند و رشد و تقسیم سلول ها را افزایش می دهند. هم چنین به بهبود عملکرد بدن کمک کرده و باعث کاهش استرس و افسردگی های موجود در بدن افراد می شوند. از دیگر ویژگی ها و خصوصیات استفاده از ویتامین مورد نظر و هم چنین علائم ناشی از کمبود آن ها در بدن، در متن زیر به طور کامل توضیح داده شده است.

ویتامین B چه اهمیتی در بدن دارد

امروزه انسان ها برای بهبود در انجام  فعالیت های خود و تقویت سیستم ایمنی بدنشان، به مقدار زیادی مواد معدنی و مولتی ویتامین ها نیاز دارند که با استفاده از آن ها، مهم ترین نیازهای بدن را تأمین و از ایجاد اختلالات و عوارض در عملکرد و سیستم بدن جلوگیری کنند. امروزه افراد برای تأمین این نوع ویتامین ها در بدن از انواع مکمل های حاوی مولتی ویتامین و مواد معدنی بسیار مغذی استفاده می کنند که این مواد دارای نقش به سزایی در بهبود سلامت روح و جسم افراد ایفا می کنند.

 از جمله مهم ترین این نوع ویتامین ها، ویتامین های گروه B می باشند که از نوع ویتامین های محلول در آب بوده و نقش بسیار مؤثری را در فرایندهای متابولیسم سلول های بدن ایفا می کنند و موجب افزایش در رشد و تقسیم سلول ها می شوند. هم چنین این ویتامین ها هم چنین در عملکرد مناسب سیستم ایمنی و عصبی فرد نقش داشته و برای سلامت و بهبود پوست و ماهیچه ها بسیار ضروری هستند.

ویتامین B گروهی از مهم ترین ویتامین های محلول در آب موجود در بدن افراد می باشند. این ویتامین ها که به عملکرد و بهبود سیستم ایمنی بدن افراد کمک های حائز اهمیتی می کنند، دارای نقش بسیار مؤثری در کمک به فرآیند سوخت و ساز و متابولیسم سلولی در بدن می باشند. همه ویتامین های موجود از این گروه، دارای نقشی بسیار مؤثر در حفظ سلامتی سلول های پوست، مغز و سایر بافت ها و سلول های بدن می باشند. به مجموعه ویتامین های B، ب کمپلکس گفته می شود که این انواع ویتامین شامل ویتامین B1 یا تیامین، ویتامین B2 یا ریبوفلاوین، ویتامین B3 یا نیاسین، ویتامین B5 یا پنتوتنیک اسید، ویتامین B6 یا پیریدوکسین، ویتامین B7 یا بیوتین، ویتامین B9 یا فولیک اسید و ویتامین B12 یا کوبالامین می باشند.

از مهم ترین خاصیت ویتامین B1 این است که به عملکرد صحیح سیستم عصبی فرد کمک های بسیار مهمی می کند و از مهم ترین علائم کمبود آن در بدن، کاهش وزن، کاهش و یا از بین رفتن اشتها، اختلال در حافظه و عدم تمرکز و گیجی، مشکلات و عوارض قلبی و مور مور شدن دست ها و پاهای فرد، ریفلاکس ضعیف عضلات و کاهش میزان حجم عضلانی می باشد.

ویتامین B2 نیز که به رشد و بهبود عملکرد سلول های بدن به ویژه سلول های مغزی، خونی، مخاط گوارش و پوست کمک بسیار مؤثری می کند، و برای درمان و مقابله با طیف وسیعی از بیماری ها از قبیل آکنه، سندرم، گرفتگی عضلانی و سوزش های کف پا کاربرد دارد. قرمز شدن چشم ها و خارش در آن ها، ریزش موهای فرد، ورم کردن دهان و گلو، ایجاد سوزش در گوشه های دهان و وجود ناراحتی های پوستی از مهم ترین علائم کمبود این نوع ویتامین در بدن افراد می باشد.

ویتامینB3  نیز یکی از مولتی ویتامین های بسیار مؤثر برای کاهش دادن میزان کلسترول و تری گلیسرید خون مطابق با دستورات پزشک می باشد. مصرف این نوع مکمل عاملی مؤثر برای کمک به سلامتی بیماران مبتلا به تصلی شرایین، دیابت و افرادی است که یک بار دچار حمله قلبی شده اند. لازم به ذکر است که مصرف این نوع مکمل باید مطابق با دستورالعمل های پزشک مورد نظر باشد. از مهم ترین علائم کمبود این ویتامین در بدن می توان به قهوه ای شدن پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اسهال، استفراغ و یبوست، سردرد، خستگی و افسردگی اشاره کرد.

ویتامین B5 نیز به عنوان یکی از مهم ترین ویتامین های موجود در گروه ب کمپلکس است که در بیشتر غذاهای حیوانی و گیاهی یافت می شود. این ویتامین، عاملی بسیار مؤثر برای متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها می باشد. بی حس بودن دست و پا و سوزش آن ها، سردرد و خلق و خوی بد، بی قراری و داشتن خواب ناخوشایند و کاهش اشتها از علائم کمبود این ویتامین در بدن می باشد.

ویتامین B6 نیز از جمله ویتامین دیگری است که در بیش از 100 واکنش آنزیمی در بدن نقش دارد و بدن افراد برای سوخت و ساز اسیدهای آمینه، تجزیه کربوهیدرات ها و چربی ها و هم چنین رشد مغز و عملکرد بهتر و صحیح تر سیستم ایمنی بدن به آن نیاز دارد. مصرف این ویتامین برای زنان باردار موجب کاهش حالت های تهوع صبحگاهی در ماه های اول حاملگی و علائم سندرم پیش از قاعدگی می شود. کم خونی، پوسته پوسته شدن لب، ترک خوردن گوشه های دهان، ورم زبان، ضعف سیستم ایمنی بدن و احساس سرگیجی در فرد و افسردگی از مهم ترین علائم کمبود این ویتامین در بدن می باشد.

ویتامین B7 به عنوان یک نوع مکمل دیگر از گروه ویتامین B، نقش بسیار عمده ای در درمان و پیشگیری از ریزش موهای فرد و سفید شدن آن ها، شکنندگی ناخن ها و کمک به حفظ سلامتی و تقویت پوست مورد استفاده قرار می گیرد. نازک شدن موهای فرد، پوسته پوسته شدن اطراف چشم، دهان و بینی، ایجاد شکنندگی در ناخن ها، ایجاد افسردگی در فرد و خستگی همه و همه از نشانه های کمبود این نوع ویتامین در بدن می باشد.

ویتامین B9 که به نام فولیک اسید نیز معروف است، این ویتامین عنصری بسیار مهم در بدن برای کمک به تنظیم DNA، سوخت و ساز ویتامین ها و اسیدهای آمینه و هم چنین تقسیم سلولی مناسب در بدن می باشد. داشتن احساس ضعف، سردرد و تپش قلب، بد خلقی، سوزش دهان و یا زبان از نشانه های کمبود آن در بدن است. لازم به ذکر است که این مکمل قبل از بارداری، به خانم هایی که قصد حاملگی داشته باشند تجویز می شود.

ویتامین B12 نیز که برای متابولیسم مناسب تمام سلول های بدن ضروری می باشد و کمبود آن می تواند عوارضی را از قبیل کم خونی های شدید در فرد ایجاد کند. از مهم ترین علائم کمبود این نوع عنصر در بدن می توان به احساس خستگی و کاهش وزن، یبوست و از دست دادن اشتها، بی حسی و مور مور شدن دست و پاها، مشکلات در حافظه و عدم تمرکز و هم چنین افسردگی اشاره کرد.

ویتامین های مورد نظر در انواع مواد غذایی سالم وجود دارند و زمانی که فرد دارای برنامه غذایی بسیار سالم و مقوی باشد، دیگر نیازی به مصرف این ویتامین ها ندارد. با این وجود، برخی از افراد به این ویتامین ها نیاز بیشتری دارند که از جمله این افراد می توان به زنان باردار و یا شیرده اشاره کرد که به مواد غذایی حاوی ویتامین  Bبرای کمک به رشد نوزاد و جنین خود نیاز دارند. مهم ترین نوع ویتامین  Bبرای این گونه افراد ویتامین B12 می باشد که کمبود آن در بدن مادر، منجر به ایجاد اتخلالات عصبی و یا ایجاد نقص های مادرزادی در جنین و یا نوزاد می شود. بنابراین مصرف این مکمل ها برای خانم های مورد نظر بسیار ضروری می باشد.

با بالا رفتن سن افراد نیز افراد کم اشتها شده و نمی توانند میزان کافی از ویتامین های این گروه را دریافت کنند. کمبود ویتامین B12 در این گونه افراد منجر به ایجاد عوارضی از قبیل افسردگی و اختلالات درخلقیات آن ها می شود. اگرچه که طبق تحقیقات انجام شده کمبود ویتامین B6 و فولات نیز در این گونه افراد رایج می باشد.

افرادی که به بیماری های خاصی از قبیل سرطان، سلیاک، بیماری کرون، بی اشتهایی و کم کاری تیروئید مبتلا هستند و هم چنین به مصرف مواد الکی اعتیاد دارند و هم چنین افرادی که تحت برخی از جراحی های کاهش وزن قرار گرفته اند، بیشتر در معرض کمبود این نوع ویتامین های مورد اشاره هستند.

از آن جایی که وجود ویتامین های ب کمپلکس در انواع محصولات حیوانی یافت می شود، کسانی که رژیم های سختی را در پیش می گیرند و از مصرف گیاه خواری بیشتر استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلای به کمبود این نوع ویتامین های ب کمپلکس می باشند.

مهم ترین خصوصیت ویتامین های مورد نظر این است که به کاهش خستگی و افسردگی افراد کمک کرده و موجب بهبود خلق و خوی افراد می شوند. روحیه فکری و ذهنی افراد را تقویت کرده و منجر به ایجاد تمرکز و تقویت حافظه آن ها می شوند. هم چنین این ویتامین ها برای کمک به افرادی که دچار استرس و یا افسردگی و اضطراب می باشند، مکملی بسیار مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *