پوست،مو و ناخن

ویژگی های شامپو مخصوص موهای چرب و معمولی چیست؟

قبل از اینکه به ویژگی های شامپو مخصوص هر کدام از انواع موهای چرب و معمولی بپردازیم، بهتر است با انواع مو و نحوه مراقبت از آنها آشنا شویم. هیچ “درمانی” برای موهای چرب وجود ندارد زیرا شما همیشه سبوم تولید می کنید. اما می توانید با استفاده از شامپویی مناسب آن را کنترل کنید. اگر موهایتان چرب یا خشک نیست، می‌توانید از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

ویژگی های شامپو مخصوص موهای چرب و معمولی چیست ؟

قبل از اینکه به ویژگی های شامپو مخصوص هر کدام از انواع موهای چرب و معمولی بپردازیم، بهتر است با انواع مو و نحوه مراقبت از آنها آشنا شویم تا با آگاهی بیشتر، بتوانیم به نحو بهتری شامپوی مناسب با موی خود را پیدا کنیم.

موهای معمولی:

اگر موی شما معمولی است، خوش‌شانس هستید.

تعادل pH مناسب، موهای درخشان و سالم همراه با این نوع است.  درصورتی‌که اقدامات لازم را برای تمیز کردن، مرطوب کردن و محافظت از آن در برابر آسیب های خورشیدی به طور مرتب انجام دهید، با وجود این گونه مو با مشکل زیادی مواجه نخواهید شد.

چگونه این نوع مو را بشناسیم:

 • موهای سالم با حداقل ریزش مو
 • حداقل شوره سر و مسائل دیگر

مراقبت:

 • برای حفظ این گونه مو از رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.
 • شامپوهایی را انتخاب کنید که فاقد سولفات هستند.

موهای چرب:

افرادی که پوست چرب دارند، موهایشان نیز چرب است. پوست چرب به معنای پوست سر چرب است و اگر پوست سرتان چرب باشد، موهایتان خود به خود چرب می‌شوند.

وقتی به موهای چرب اشاره می‌کنیم، معمولاً در مورد مقداری روغن طبیعی – معروف به سبوم – که روی مو قابل مشاهده است، صحبت می‌کنیم. سبوم توسط غدد چربی موی شما تولید می شود و نقش اصلی آن مرطوب کردن پوست سر و مو و حفظ سلامت آن است. اما مقدار بیش از اندازه این ماده خوب، به‌خصوص برای موهایی که صاف‌تر و ظریف‌تر هستند، خیلی خوب به نظر نمی‌رسد، علاوه بر این روغن چسبنده گرد و غبار و آلودگی را به دام می اندازد و باعث می شود موهای شما کدر به نظر برسد.

مناطقی که بیشترین غدد چربی را دارند صورت، قفسه سینه و پوست سر هستند – در واقع بین 200 تا 500 غدد چربی در هر سانتی متر مربع از پوست سر وجود دارد. دانشمندان بر این باورند که این روغن‌های طبیعی به محافظت از پوست کمک می‌کنند و همچنین ممکن است به اجداد انسانی ما کمک کرده باشند که از طریق رایحه یکدیگر را تشخیص دهند.

در هوای گرم، از دست دادن حدود 100 تا 150 تار مو یا بیشتر از این در طول روز طبیعی است، اما گاهی اوقات موی خود را بیش از اندازه طبیعی از دست می‌دهیم. برخی از دلایل رایج ریزش مو ممکن است مشکلات سلامتی، مانند کمبود آهن یا ویتامین D ، دوره های استرس، بارداری، رژیم های سخت و یا  شکستگی مو باشد.

 

 نکات خوبی که بهتر است در مورد پوست و موهای چرب بدانید

 • اگر پوست شما چرب است و درنتیجه موهای چرب دارید، موهای خود را به طور منظم بشویید اما لازم نیست بیش از حد آنها را تمیز کنید. سعی کنید با موهایتان رفتار ملایمی داشته باشید؛ آنها را تمیز و مرتب کنید ولی مراقب باشید با شست و شوی بیش از حد، مشکل را بیشتر نکنید. به جای این کار از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

 

نحوه برخورد با موهای چرب

هیچ “درمانی” برای موهای چرب وجود ندارد زیرا شما همیشه سبوم تولید می کنید. اما می توانید با استفاده از شامپویی مناسب آن را کنترل کنید.

برای این منظور بهتر است موهای خود را حداقل دوبار در هفته بشویید – با شستن مکرر موهای خود، می توانید روغن های تجمع یافته را از بین ببرید. در تابستان یا در دوره‌های رطوبت بالا، ممکن است لازم باشد بیشتر بشویید، زیرا گرما و عرق باعث پخش شدن چربی پوست سر و بدتر شدن مشکل موهای چرب می‌شود.

 

 مشکل موهای چرب بهتر نمی‌شود اگر:

 • هر روز از محصولات و اسپری های حالت دهنده استفاده کنید
 • شستشوی خیلی کم موها
 • لمس مکرر پوست سر (مثلاً خاراندن یا کشیدن انگشتان بین موهایتان)
 • دود و آلودگی
 • هوای مرطوب
 • تغییرات هورمونی

 

روتین مراقبت از مو برای موهای چرب

اگر موهایتان چرب است، باید مطمئن شوید که روال مراقبت از موهایتان باعث بدتر شدن آن  نشود.

برای این منظور، حتما موارد زیر را انجام دهید:

 • به طور متوسط هفته ای 3- مرتبه موهای خود را بشویید (اگر موهای نازکی دارید که معمولاً چرب هستند، بیشتر، اگر موهای مجعد یا درشتی دارید که تمایل به خشکی دارند کمتر بشویید)
 • موهای خود را بعد از ورزش بشویید زیرا عرق روغن را روی الیاف مو پخش می کند
 • از برس زدن بیش از حد یا لمس بیش از حد پوست سر خودداری کنید. این روغن های چسبنده پوست سر را پخش می کند و باعث می شود الیاف به هم چسبیده و کثیف به نظر برسند.
 • از محصولات حالت دهنده بدون چربی استفاده کنید.
 • از شامپوی مناسب استفاده کنید.

 

برای موهای چرب از شامپویی استفاده کنید که پوست سر شما را کاملا تمیز کرده و موهای شما را نرم می کند. پوست سر شما را مرطوب و موهای شما خوشبو شوند.

 

چگونه شستن موهای چرب بر روی چربی تاثیر می گذارد؟

وقتی موهای شما شروع به چرب شدن می کند، واکنش طبیعی شما این است که بخواهید فوراً آنها را بشویید تا از شر چربی خلاص شوید. چگونگی شستن موهایتان برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافی و نیز آلودگی مهم است.

آب گرم به نرم شدن چربی کمک می کند، اما به خودی خود آن را پاک نمی کند. برای تمیز کردن موها و پوست سر خود باید از شامپو استفاده کنید. روغن‌های روی مو و پوست سر شما آبگریز است و روغن برای پاک شدن در آب حل نمی‌شود – وظیفه شامپو امولسیون کردن روغن‌ها است – به این معنی که مخلوط شدن آن‌ها با آب را آسان‌تر می‌کند – و شستشوی آن‌ها را واقعاً آسان می‌کند.

روغن های طبیعی برای هیدراته نگه داشتن مو و پوست سر، مرطوب و سالم لازم هستند. بنابراین، اگرچه می‌خواهید برای جلوگیری از ظاهری موهای چرب، تجمع اضافی را از بین ببرید، مهم است که تمام روغن‌های طبیعی را به طور کامل پاک نکنید.

بدن شما روغن‌ها را با سرعت ثابتی تولید می‌کند – مهم نیست که چه اندازه به‌ طور مرتب یا به ندرت شامپو می‌زنید. این بدان معنی است که شستشوی بیش از حد موهای چرب می تواند منجر به خشکی پوست سر و مو شود – زیرا بدن شما نمی تواند با تولید روغن “اضافی” آن را جبران کند.

بنابراین، مهم است که موهای خود را به اندازه کافی بشویید تا آن را زیبا و تمیز نگه دارید، زیرا ممکن است شستن موها به طور مکرر منجر به خشکی شود.

برای تمیز کردن موثر موهای خود باید شامپوی مناسب را انتخاب کنید. شامپویی که فرمول متعادل pH آن برای موها ملایم است و برای استفاده شما مناسب است. در این صورت موهای شما احساس تمیزی خواهند داشت که از اولین شستشو متوجه آن خواهید شد.

 

نکاتی برای تعیین انواع مختلف مو:

اگر می‌خواهید نوع موی خود را بدانید، این تست ساده را امتحان کنید:

یک روز بعد از شست و شو، یک برگ دستمال کاغذی روی پوست سر خود بگذارید:

 • اگر لکه روغنی روی آن می‌بینید، موهای شما معمولی است.
 • اگر بافت دستمال چیزی نشان نمی‌دهد‌، موهای شما خشک است.
 • اگر تارها به هم بچسبند، دارای موهای چرب هستید.

 

چرا از شامپو استفاده می‌کنیم؟

شامپو مایع غلیظی است  که برای تمیز کردن پوست سر و موها و از بین بردن کثیفی و چربی اضافی فولیکول های مو طراحی شده است. شامپو شبیه به صابون ولی ترکیبات آن ملایم تر است. در صورتی‌که از صابون به جای شامپو استفاده کنید، لایه محافظ بیرونی موها از بین می‌رود و یک بافت خشن جایگزین می‌شود که مدیریت آن را مشکل می‌کند.

 

فواید شامپو

شامپویی که استفاده می‌کنید،  باید به تعادل سطح pH مو کمک کند. شامپوی مناسب سه فایده مهم برای موهای شما دارد:

 • شرایط مو را بهبود می بخشد.

با استفاده از شامپوی مناسب موهای شما جذاب تر می‌شود. موهای شما راحت تر شانه می‌شوند و زیبا به نظر می‌رسند. همچنین باید شامپویی باشد که موها را در قسمت ریشه به خوبی تمیز کرده و در حفظ نظافت موها ماندگاری یبیشتری داشته باشد.

 • به رشد مو کمک می‌کند.

شامپوهایی که حاوی ترکیبات طبیعی هستند و فاقد ترکیبات شیمیایی هستند، به رشد بهتر موها کمک می کنند. عصاره طبیعی آلوئه ورا، اسطوخودوس، رزماری، حنا، گل همیشه بهار و بابونه برای تقویت و رشد بهینه موها مؤثر هستند.

 • از رنگ مو محافظت می‌کند.

اگر موهای شما رنگ شده است، با استفاده از شامپوی مناسب رنگ روی موهای شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

 

شامپو برای موهای معمولی یا خنثی

اگر موهایتان چرب یا خشک نیست، می‌توانید از یک شامپوی ملایم بدون افزودنی‌های زیاد استفاده کنید. اگر نگران این هستید که یک شامپوی روزانه برای موهایتان زیاد باشد، می توانید به جای آن از شامپوهای بچه استفاده کنید. شامپو بچه را می‌توانید برای به طور روزمره استفاده کنید.

 

شامپو برای موهای خشک

اگر موهای شما خشک است، احتمالا شکننده هستند و به این ترتیب ممکن است مقاومت کمتری داشته باشند. شما به شامپویی نیاز دارید که علاوه بر حفظ رطوبت مو، حالت دهنده مو نیز باشد. این شامپوها می‌توانند از  روغن و رطوبت دهنده مو ترکیب شده باشند.

 

شامپو برای موهای چرب

بهترین تکنیک برای موهای چرب استفاده از شامپویی است که پوست سر شما را به طور کامل تمیز کرده و موهای شما را نرم می کند. شامپویی که با آن پوست سر شما مرطوب می شود و هنگامی که موهای خود را لمس می‌کنید، نرمی و لطافت آن را  همراه با رایحه‌ای خارق‌ العاده احساس کنید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *